Jump to content

Sump


Andreas & Maria

Recommended Posts

Σκοπεβω να στραφω και εγω στο sump αφου αποτι φενεται ειναι η καλητερη λυση. Θα εχει διαστασεις 65x35x40 αφου ο χωρος μου ειναι περιορισμενος. Αυτο που θελω να μαθω ειναι το τι μπενει μεσα στο sump και με τι διαταξη. Ποσα χωρισματα πρεπει να εχει και οτι αλλο μπορει να με βοηθησει (καπια φωτο, καποιο δικο σας σχεδο ισως). Εχω διαωασει αρκετα μεχρι τωρα απο το ιντερνετ, εχω δει αρκετες φωτο αλλα ακομη εχο απορια.

Link to comment
Share on other sites

το sump είναι ένας χώρος που τροφοδοτείται με νερό του ενυδρείου από προκατασκευασμένη υπερχείλιση η πρόσθετο κουτί υπερχειλισης , βάζουμε μέσα συνήθως το skimmer , θερμοστάτες , υλικά χημικού φιλτραρίσματος ( ενεργό άνθρακα , αντιφώσφορο ) , παράλληλα αυξάνει το συνολικό όγκο του νερού μας ..

τα χωρίσματα που βλέπεις συνήθως λειτουργούν σαν φράκτης για τις μικροφυσαλίδες που βγάζει το skimmer όπως το νερό πάει στο χώρο της αντλίας επιστροφής του νερού στο ενυδρείο ..

σε πολλά sump θα δεις ενσωματωμένο refugium , χώρος για διάφορα ζωντανά που υποστηρίζουν και το φιλτράρισμα αλλά και την τροφοδοσία του νερού με διάφορα χρήσιμα..

.. δεν ξέρω αν βοήθησα ..

http://www.melevsreef.com/what_sump.html

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η περιγραφή του Τάσου σε κατατόπισε.

Πολύ σωστή η επιλογή σας να βάλετε sump εκτός από όλα τα ωφέλημα που προκύπτουν το ενυδρείο θα είναι πολύ λειτουργικότερο και με πολύ πιο όμορφο αισθητικό.

Link to comment
Share on other sites

το sump είναι ένας χώρος που τροφοδοτείται με νερό του ενυδρείου από προκατασκευασμένη υπερχείλιση η πρόσθετο κουτί υπερχειλισης , βάζουμε μέσα συνήθως το skimmer , θερμοστάτες , υλικά χημικού φιλτραρίσματος ( ενεργό άνθρακα , αντιφώσφορο ) , παράλληλα αυξάνει το συνολικό όγκο του νερού μας ..

τα χωρίσματα που βλέπεις συνήθως λειτουργούν σαν φράκτης για τις μικροφυσαλίδες που βγάζει το skimmer όπως το νερό πάει στο χώρο της αντλίας επιστροφής του νερού στο ενυδρείο ..

σε πολλά sump θα δεις ενσωματωμένο refugium , χώρος για διάφορα ζωντανά που υποστηρίζουν και το φιλτράρισμα αλλά και την τροφοδοσία του νερού με διάφορα χρήσιμα..

.. δεν ξέρω αν βοήθησα ..

http://www.melevsreef.com/what_sump.html

Δηλαδα το refugium ειναι απαραιτητο? Σε τι χρησιμεβει ο ενεργος ανθρακας και το αντιφωσφορο?

Link to comment
Share on other sites

το refugium είναι χρήσιμο αλλά όχι απαραίτητο ..

.. συνήθως έχει μέσα βαθύ στρώμα άμμου , αλγες , λίγο βράχο … πράγματα δηλαδή που λειτουργούν σαν φίλτρο αλλά και εμπλουτίζουν το νερό μας με διάφορα χρήσιμα…

ο άνθρακας βοηθά την απομάκρυνση ανεπιθύμητων η τοξικών στοιχειών που μπορεί να βρεθούν στο νερό μας και το αντιφώσφορο βγαζει τα φωσφορικά από το νερό ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ενα θαλασσινο υφαλου - reef ειναι πραγματικα κατι πανεμορφο. Αλλα ειναι αναγκαιο και το διαβασμα. Διαβαστε τα σχετικα αρθρα που υπαρχουν στο aquazone και θα δειτε πως θα παρετε καποιες γνωσεις πολυ χρησιμες που απο μονοι σας θα αρχιστε να καταλαβαινετε σιγα σιγα τι ακριβως ειναι ενας υφαλος.

Στην αναλογη κατηγορια για βιβλιογραφια θαλασσινου θα βρειτε εξαιρετικα βιβλια που θα σας βοηθησουν τα μεγιστα στο να εχετε μια πολυ καλη γνωση του πως θα χειριστειτε το ενυδρειο σας. Υπομονη λοιπον, καλο διαβασμα και για οτι αλλο χρειαστει εμεις εδω ειμαστε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια. Καταρχας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εχετε δωσει για το sump. Η αποψη σας για την λειτουργεια με external durso ποια ειναι?

post-3184-1171119648_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Καταρχας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εχετε δωσει για το sump. Η αποψη σας για την λειτουργεια με external durso ποια ειναι?

Δεν το εχουμε δοκιμασει ακομα για να το δουμε. Αλλα λογικα θα κανε δουλεια. Βεβαια ισως ειναι καλυτερα ενα durso με υπερχειληση κανονικο και οχι ετσι, αφου αρκετο θορυβο θα το γλυτωσεις σιγουρα. Ολα ειναι θεμα σχεδιασμου. Εχεις να δεις πολλα προτυπα εδω. Δοκιμασμενα και σιγουρα. Σχεδον οποιοδηποτε ειδος υπερχειλησης. Απλα διαλεξε τι σου κανει καλυτερα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...