Jump to content

Aναζήτηση Controller Θερμοκρασίας


Recommended Posts

είμαι στην αναζήτηση για Controller θερμοκρασίας και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει χρησιμοποιήσει κανεις Controller της εταιρίας ranco που ανήκει στην eliwell


αν ναι πιο μοντέλο και οποιος μπορεί να δώσει περισσότερες πληροφορίες.


το site της εταιριας είναι αυτο
Link to comment
Share on other sites

ελα γειτονα,( εγω μενω μεταμορφωση)γιατι δεν κοιτας στο ebay για stc1000....

εχω δυο εδω και τρια χρονια χωρις προβλημα και συγκεκριμενα χτες πηρα αλλον ενα...

και η τιμη του ειναι τρεις φορες πιο φτηνος απο τον elliwell

Link to comment
Share on other sites

γεια σου γειτονάκι!

έχω ψάξει το θέμα είναι ότι stc 1000 αν δεν κάνω λάθος δεν είναι διπλής εξόδου δηλαδή και θερμαντικό σώμα και ανεμιστήρες μαζί.

με λίγα λόγια κάθε εποχή αλλάζεις τα στοιχεία ανάλογα με την επιθυμητή θερμοκρασία.Στο μέλλον μπορεί να χρειαστεί να αγοράσεις και δεύτερο για να κανεις αυτό που κάνει ο eliwell οποτε καλύτερα έναν και συμμαζεμένα.



ένα ακόμα που με προβληματίζει για τον stc 1000 είναι το θέμα της αξιοπιστίας. από μια κουβέντα που είχα με κάποιον άλλο μου είπε ότι έχει κάψει κάμποσους βεβαία κοστίζουν 19$ , η συμβουλή του ήταν να μην λυπηθώ τα χρήματα για τον eliwell.


τώρα οι ranco από μια ερευνα αγοράς σε αποθήκη χοντρικής και λιανικής ψυκτικών εδώ κοντά μας.


ξεκινάν από 25 euro δεν μου είπαν περισσότερες λεπτομέρειες για μοντέλο και τα λοιπά καθώς οι άνθρωποι ασχολούνται με ψυκτικά και δεν έχουν εμπειρία από ενυδρεία.


κατά τα αλλα είδα ότι έχει χρησιμοποιηθεί από πόλους στο εξωτερικό το μοντέλο ranco ETC-111000 Thermostat.


Δεν το έχω μελετήσει ακόμα αν είναι διπλής εξόδου πάντως βρήκα ένα manual εγκατάστασης στο παρακάτω blog




δυστυχώς χρήματα δεν περισσεύουν έτσι προσπαθώ να γλυτώσω κάτι στην αγορά του condroler χωρίς να χρειαστεί να πληρώσω ξανά στο μέλλον καθώς είναι απαραίτητος condroler διπλής εξόδου ακόμα και τον χειμώνα στην περίπτωση μου γιατί έχω σκαμπανεβάσματα του 1C από τις λάμπες
Link to comment
Share on other sites

Και ο stc είναι διπλής εξόδου!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77329



Link to comment
Share on other sites

Και ο stc είναι διπλής εξόδου!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77329

ακριβως!

και εγω αυτον εχω! 15 ευρω στο σπιτι μου και μεσα σε λιγοτερο απο τρεις βδομαδες!

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα μετά την ανάγνωση αυτού post που κάνει σύγκριση μεταξύ των δυο κοντρόλερ.

κατάλαβα ότι υπάρχουν πολλές εκδόσεις..


εγώ έχω δει αυτόν


έχει δυο ρελέ για θέρμανση και ψυχή μαζί?

έχει αισθητήρα ? και ο αισθητηρας είναι πλαστικός για ενυδρείο?


ακόμα γραφει για δωρεάν μεταφορικά και ακόμα κάτι για 10$ επιστροφή αν είσαι νέος πελάτης. επειδή δεν γνωρίζω από ebay θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Τον stc - 1000 έχω και εγώ εδώ και ένα χρόνο και δουλεύει απροβλημάτιστα, stc - 1000 δεν υπάρχουν πολλές εκδόσεις μια είναι, έχει και πλαστικό αισθητήριο και δυο εξόδους όπως αυτόν που έχεις στο link, μια για heating και μια για cooling, δες τον απο εδώ για αγορά καλύτερα να μην μπερδεύεσαι http://viewitem.eim.ebay.gr/STC1000-Digital-Thermostat-Temperature-Control-Regulator-Controller-Aquarium/270963486497/item

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...