Jump to content

Αύριο Αγοράζω Ρεφρακτόμετρο, Απορία


Recommended Posts

Αποφάσισα να αγοράσω αύριο το συγκεκριμένο ρεφρακτόμετρο: http://www.ebay.com/itm/RHS-10ATC-Salinity-Refractometer-0-10-ATC-Aquarium-Saltwater-BLUE-RUBBER-STRIP-/290769563993?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43b3377159

Και ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας αλλά και να ρωτήσω την εξής απορία.Βλέπω στις φωτογραφίες που έχει ανεβάσει ο πωλητής την κλίμακα στην οποία μετράμε την αλατότητα αλλά παρατηρώ ότι οι τιμές που μας ενδιφέρουν στο θαλασσινό (1023-25) είναι πολύ κοντά η μία με την άλλη.

Πώς είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να ξεχωρίσω τις τιμές και ότι δε θα πηγαίνω πάλι στο περίπου;

Αυτό μήπως εξυπηρετεί περισσότερο; http://www.ebay.com/itm/Black-color-Salinity-Refractometer-0-28-ATC-RHS-28ATC-/290585433950?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43a83dd75e

Link to comment
Share on other sites

Ολα πανω κατω το ιδιο ειναι δεν αλλαζει κ πολυ.Το πρωτο μου φαίνεται καλύτερο.

Παντως να ξερεις οτι ολα τα ρεφρακτομετρα κλεβουν περιπου 1,5 μονάδα προς τα πανω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος, αλλά σκέπτομαι να το αλλάξω με ένα D-D!

Τους λόγους μπορείς να τους βρεις εδώ!
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80880



Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αυτά τα ρεφρακτόμετρα των 10 - 15 Ευρώ από το e-bay δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι για κάτι ακριβό αυτό τον καιρό και νομίζω ότι από το τίποτα αυτο το ρεφρακτόμετρο των 20 ευρώ (και όχι 10-15, Δημήτρη πώς μας προσβάλλεις έτσι :lol2: ) θα κάνει τη δουλειά του πήρα τελικά αυτό στο δεύτερο λινκ.

Ελπίζω να είναι οκ για αυτό που το θέλω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμιά διάθεση για προσβολή.

Όταν λέω 10 - 15 ευνοώ την αξία και όχι τα μεταφορικά.

Καταλαβαίνω ότι οι εποχές είναι δύσκολες.

Αυτό που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι ότι αυτά δεν είναι και πολύ αξιόπιστα

Για δες και τι έγραψε ο ebenos.

Έχω το ίδιο και προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος, αλλά σκέπτομαι να το αλλάξω με ένα D-D!

Τους λόγους μπορείς να τους βρεις εδώ!
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80880



Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν το είπα με κακή διαθεση, φαίνεται ξεκάθαρα στο ποστ μου άλλωστε.

Το είδα και αυτό που πόσταρε ό ebenos και διάβασα και όλο το pdf με τις οδηγίες χρήσης, το είχα ξανακάνει και παλιότερα όταν έψαχνα.Νομίζω όμως ότι είναι πιο αξιόπιστα από κάποιο πλαστικό υδρόμετρο κλπ παρά τη χαμηλή τους τιμή.

Τουλάχιστον (ελπίζω ότι) θα κυμαίνομαι στο 1025 και όχι στο 1029 πχ που θα είχα με κάποιο άλλο υποδεέστερο όργανο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Απλά όταν το παραλάβεις καλιβράρισε το και σύγκρινε τα αποτελέσματα με κάποιον που έχει κάποιο καλύτερο αν έχεις αυτή την δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι μια καλή λύση για ξεκίνημα! Τα επιχειρήματα του κυρίου Δημήτρη σαφώς και είναι εύστοχα σε περίπτωση που οι απαιτήσεις σου
σε οργανισμούς θα αυξηθούν αλλά αφού το οικονομικό είναι σημαντικό κριτήριο στην καθημερινότητα μας ξεκίνα με αυτό στοχεύοντας αργότερα σε μια πιο αξιόπιστη λύση!



Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Απλά όταν το παραλάβεις καλιβράρισε το και σύγκρινε τα αποτελέσματα με κάποιον που έχει κάποιο καλύτερο αν έχεις αυτή την δυνατότητα.

Σίγουρα θα το κάνω αυτό αν βρω κάτι αξιόπιστο.

Η απόκλιση όμως θα είναι πάντα σταθερή ή θα μεταβάλλεται ανάλογα με τις εξωτερικές παραμέτρους;

Θα δω πως θα πάει και αν στο μέλλον κάνω κάτι σοβαρότερο με το θέμα reef λογικά θα αναβαθμίσω και τον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Η απόκλιση όμως θα είναι πάντα σταθερή ή θα μεταβάλλεται ανάλογα με τις εξωτερικές παραμέτρους;

Σε αυτό δεν μπορώ να σου απαντήσω. Εδώ μπαίνει ο παράγοντας ποιότητας του οργάνου.

Όπως και να έχει θα ξέρεις περίπου τι σου γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χτες παρέλαβα το συγκεκριμένο ρεφρακτόμετρο: http://www.ebay.com/itm/Black-color-Salinity-Refractometer-0-28-ATC-RHS-28ATC-/290585433950?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43a83dd75e

Σήμερα το δοκίμασα πρώτη φορά και ξεκίνησα με το καλιμπράρισμα (με απιονισμένο νερό).

Η απορία που μου δημιουργήθηκε έχει να κάνει με τις ενδείξεις που παίρνω.

Παρακαλώ κάποιον να κοιτάξει τις φοτο στο ebay και να δει την κλίμακα της αλατότητας του οργάνου.

Θα παρατηρήσετε ότι οι ενδείξεις ξεκινάνε από το μηδέν και φτάνουν ως το 30 και απο κάτω λέει salinity %.

Για να πάρω μέτρηση νερού με αλατότητα πχ 1025 που πρέπει να δείχνει το όργανο;

Σο 25;Ή μήπως μετράει ποσοστό αλατιού στο νερό και διάλεξα λάθος όργανο;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θέλουμε 35‰ ppt αλατότητα το δικό σου μετράει ποσοστά %ppt άρα θέλεις η ένδειξή σου να είναι στο 3,5. Οπώς καταλαβαίνεις με αυτό το ρεφρακτόμετρο είναι πολύ δύσκολο να έχεις ακριβείς μετρήσεις. Εγώ θα αγόραζα ένα ρεφρακτόμετρο με σκάλα 0-10% και όχι 0-28% που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ αρα δε βγάζω άκρη με αυτό;

Όταν λες ότι πρέπει η ένδειξη να είναι στο 3,5 εννοείς στο 3,5 που βλέπω εγώ σε αυτό το ρεφρακτόμετρο;

Άμα είναι έτσι, με λίγο ζόρι και λίγη προσοχή μπορώ να μετρήσω 3,5. Ή μήπως κάτι δεν κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Στο 3,5 στο δικό σου. Αλλά όπως λες μπορείς να το υπολογίσεις (στο περίπου δηλαδή ). Στην αλατότητα όμως θες ακρίβεια, όχι περίπου, γι'αυτό αγόρασες και ρεφρακτόμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι το θέμα ότι θα είναι στο περίπου η μέτρηση αλλά η δυσκολιά να τη διακρίνω γιατί οι γραμμές είναι πολύ κοντά.

Θα προσπαθήσω να μιλήσω με τον πωλητή μήπως καταφέρω να το αλλάξω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θέλουμε 35‰ ppt αλατότητα το δικό σου μετράει ποσοστά %ppt άρα θέλεις η ένδειξή σου να είναι στο 3,5. Οπώς καταλαβαίνεις με αυτό το ρεφρακτόμετρο είναι πολύ δύσκολο να έχεις ακριβείς μετρήσεις. Εγώ θα αγόραζα ένα ρεφρακτόμετρο με σκάλα 0-10% και όχι 0-28% που έχεις τώρα.

+1000

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...