Jump to content

φώτο από τη λίμνη


In the pond

Recommended Posts

Παραθέτω μερικές φώτο από τη λίμνη που έχω δημιουργήσει.

Σχόλια και παρατηρήσεις καλοδεχούμενες!

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη η λιμνή. Πραγματικά και μόνο οι φωτογραφίες γαληνεύουν... Υπάρχει κάποιο θέμα σχετικά με την κατασκευή της? Απο περιέργεια, όχι οτι μπορώ να φτιάξω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν 2 χρόνια που έχω τη λίμνη. Τα ψαράκια τοποθετήθηκαν μέσα τόσο δα μικρούλια. Τώρα τα comets μου είναι πέραν των 20 εκατοστών, ενώ τα koi τοποθετήθηκαν πρόσφατα.

Για να φανταστείτε τα ταΐζω 3 σχεδόν φορές την μέρα (λίγο φαγητό) αλλά παίρνουν την τροφή από το χέρι μου. Λόγω όμως της σχετικής απειρίας μου από ασθένειες είναι ο φόβος μου μήπως και συμβεί διότι πώς θα τις αντιμετωπίσω με τόση ποσότητα νερού. (σίγουρα πέραν των 1000λίτρων).

Κατά την διάρκεια του έτους θα δείς το οικοσύστημα σε δράση. Έντομα, προνύμφες, λουλούδια από τα νούφαρα, γεννητούρια κά.

Τώρα σχετικά με την κατασκευή πρέπει οπωσδήποτε να προσέξεις τα εξής βασικότατα:

1. Κοντινή και εύκολη πρόσβαση στο νερό

2. Μακριά από φυλλοβόλα δέντρα

3. Χώρος με όσο το δυνατόν παράκαμψη των βοριάδων

3. Κάλυψη με σκιά δέντρων(όχι ολοκληρωτικά)

4. Αρκετός χώρος (επιφάνεια) για τα ψάρια

5. Βάθος το λιγότερο 50 εκατοστά

6. Πρόσβαση σε ηλεκτρισμό για την αντλία του νερού ή και την θερμάστρα τον χειμώνα αν χρειαστεί

7. Όχι απώλειες νερού

8. Νούφαρα και άλλα φυτά απορροφούν τις θρεπτικές ουσίες του νερού και μειώνουν την άλγη.

9. Ένας καταρράκτης, εκτός από το όμορφο θέαμα, προσφέρει και οξυγώνωση του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά υπέροχη η λίμνη σου, αγαπητέ Φίλε!!!

Είσαι από τους τυχερούς, που διαθέτουν χώρο για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...