Jump to content

Σκεψεις Για Sump(Ακι).


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλημερα σε ολους.παρολο που το ενυδρειο τρεχει χωρις θεμα ανευ σαμπ ενα χρονο σκεφτομουν να φτιαξω ενα μικρο για να κατεβουν εκει σκιμμερ.θερμαντηρας,δοσομετρικη και αν χωραει ενα διαμμερισμα για καλλιεργεια αλγων.

το επιπλο δεν βοηθαει πολυ αλλα σκεφτομαι να κανω μια αποπειρα.

dscn2862p.jpg
dscn2863c.jpg

οι διαστασεις που μπορει να γινει ειναι μηκος 44π,βαθος 35π και υψος εχει περιθωριο αρκετο.

το σκιμμερ θα ειναι εξω οποτε λογικα δεν χρειαζεται ξεχωριστο διαμμερισμα.οποτε ελεγα για ενα ενιαιο και ενα για την επιστροφη.

υπερχειληση αναγκαστικα εξωτερικη.ποσα λιτρα πρεπει να κατεβαζει και τι αντλια επιστροφης χρειαζεται?

το σημαντικοτερο μαλλον ειναι αν αξιζει λογω λιγων λιτρων.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

To ντουλάπι είναι του ρίο 240? Γιατί λίγο μεγάλο μου φαίνεται? Τομεσαίο χώρισμα είναι?

Κοίτα, αν σε παίρνει(οι διαστάσεις για κάτι μικρό και βολικό είναι καλές) προχώρα το.Τι σκέφτεσαι να κάνεις με το ξύλο απο πίσω? Γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να το τρυπήσεις ή να το βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

το επιπλο δεν ειναι του ριο.το μεσαιο διαχωριστικο δεν μπορει να αφαιρεθει για να πεις πως μεγαλωνει το μηκος.για την πλατη δεν το ειχα σκεφτει.αν ειναι θα πρεπει να γινουν αρκετες τρυπες παρα να την βγαλω(δυσκολο).

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

κατ'εμε Kωστα φυσικα και αξιζει! μονο που θα φυγει απο μεσα ο εξοπλισμός αξιζει!

η αντλια δεν εχει και τοσο πολυ σημασία αφου δεν θα παιζει ζωτικο ρολο στην κυκλοφορια του ενυδρειου! οποτε μια αντλια απο 1500-3000 λιτρα/ωρα ειναι καλα! η επιστροφη θα κατεβαζει οσο στελνει η αντλια αλλα οι προδιαγραφες τις θα πρεπει να ειναι για περισσοτερα λιτρα για να εισαι σιγουρος! θα ανοιξεις τρυπα, θα πας σε diy ή κατι αγοραστο? :)

Link to comment
Share on other sites

κατ'εμε Kωστα φυσικα και αξιζει! μονο που θα φυγει απο μεσα ο εξοπλισμός αξιζει!

η αντλια δεν εχει και τοσο πολυ σημασία αφου δεν θα παιζει ζωτικο ρολο στην κυκλοφορια του ενυδρειου! οποτε μια αντλια απο 1500-3000 λιτρα/ωρα ειναι καλα! η επιστροφη θα κατεβαζει οσο στελνει η αντλια αλλα οι προδιαγραφες τις θα πρεπει να ειναι για περισσοτερα λιτρα για να εισαι σιγουρος! θα ανοιξεις τρυπα, θα πας σε diy ή κατι αγοραστο? :)

Σταθη η αληθεια ειναι οτι πανω απο το ενυδρειο γινεται χαμος(δοσομετρικη,σκιμμερ) αλλα εκτος αυτου ελεγα να βαλω αλγες(για να μην τις εχω στο κυριως :D ).

τρυπα δεν θα ανοιξω.οποτε η αυτη τη λυση.

cpr-cs-overflow-boxes.jpg

η προσωρινα την φθηνη

e0004.jpg

Μπορεις αν θες να το κανεις λιγο μεγαλυτερο και να βαλεις και το σκιμερ μεσα :)

εχω δει πως και στο δικο σου ετσι το εχεις αλλα νομιζω πως θα πρεπει να κατεβει το σαμπ αρκετα χαμηλα για να μπορω να το βαζω-βγαζω.

εξω μου φαινεται πιο πρακτικο.βεβαια θα μεγαλωνε λιγο το σαμπ οπως σωστα λες.

Link to comment
Share on other sites

εκανα 3 σχεδια για το σαμπακι(μην γελατε).υπαρχει καποιο απο τα τρια που παιζει να ειναι σωστο?

dscn2865z.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Την πλατη μην την βγαλεις γιατι θα εχεις προβλημα, ειναι ενα επιπλεον δεσιμο της βασης, κανε τρυπες καλυτερα

Φροντισε να ειναι λιγο μεγαλο και το διαμερισμα της αντλιας για να μην κατεβαινει γρηγορα η σταθμη

Εγω θα το εκανα με 2 διαμερισματα

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο χώρο εγώ θα έκοβα το ριφιούτζιουμ...2 διαμερίσματα ένα η κάθοδος και το σκίμμερ και στο 2ο η επιστροφή.ίσως και κάποιος ριάκτορας,θερμοστάτης,αναπλήρωση νερού...δοσομετρικές,κτλ.

Σε τόσο μικρό χώρο θα έχεις υγρασία εκεί.Πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 4-5 τρύπες για να λάβεις τα μέτρα σου.

Δεν ξέρω αν αξίζει γενικά ο κόπος να φτιάξεις σάμπ σε τόσο μικρό χώρο...γιατί σίγουρα δεν εξυπηρετεί το ενυδρείο.Μόνο για να κρύψεις εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

Την πλατη μην την βγαλεις γιατι θα εχεις προβλημα, ειναι ενα επιπλεον δεσιμο της βασης, κανε τρυπες καλυτερα

Φροντισε να ειναι λιγο μεγαλο και το διαμερισμα της αντλιας για να μην κατεβαινει γρηγορα η σταθμη

Εγω θα το εκανα με 2 διαμερισματα

η πλατη δεν γινεται να φυγει μιας και βοηθαει και στη στατικοτητα του επιπλου.ευχαριστω για τις συμβουλες.

sump_zps7bad39ed.jpg

ευχαριστω Στρατο για την βοηθεια και το σχεδιο.να σαι καλα.

Σε τόσο χώρο εγώ θα έκοβα το ριφιούτζιουμ...2 διαμερίσματα ένα η κάθοδος και το σκίμμερ και στο 2ο η επιστροφή.ίσως και κάποιος ριάκτορας,θερμοστάτης,αναπλήρωση νερού...δοσομετρικές,κτλ.

Σε τόσο μικρό χώρο θα έχεις υγρασία εκεί.Πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 4-5 τρύπες για να λάβεις τα μέτρα σου.

Δεν ξέρω αν αξίζει γενικά ο κόπος να φτιάξεις σάμπ σε τόσο μικρό χώρο...γιατί σίγουρα δεν εξυπηρετεί το ενυδρείο.Μόνο για να κρύψεις εξοπλισμό.

η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ στριμωχτα.δυστυχως το επιπλο και το ενυδρειο δεν ειχαν αυτη τη προοπτικη.

πρεπει να το μελετησω αρκετα για να μην εχω προβληματα υγρασιας.

οπως και να εχει ευχαριστω για τις συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι δεν θα σε καλύψει τόσο μικρό.. και μετά από λίγο
θα κοιτάς για κατασκευή μεγαλύτερου επίπλου και σαμπ! Οπότε σκέψου μήπως το κάνεις
από την αρχή όλο μαζί



Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι δεν θα σε καλύψει τόσο μικρό.. και μετά από λίγο

θα κοιτάς για κατασκευή μεγαλύτερου επίπλου και σαμπ! Οπότε σκέψου μήπως το κάνεις

από την αρχή όλο μαζί

το σωστο αυτο θα ηταν αλλα στη παρουσα φαση δυσκολο εως επιστημονικη φαντασια δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Σε τόσο χώρο εγώ θα έκοβα το ριφιούτζιουμ...2 διαμερίσματα ένα η κάθοδος και το σκίμμερ και στο 2ο η επιστροφή.ίσως και κάποιος ριάκτορας,θερμοστάτης,αναπλήρωση νερού...δοσομετρικές,κτλ.

Σε τόσο μικρό χώρο θα έχεις υγρασία εκεί.Πρέπει να κάνεις τουλάχιστον 4-5 τρύπες για να λάβεις τα μέτρα σου.

Δεν ξέρω αν αξίζει γενικά ο κόπος να φτιάξεις σάμπ σε τόσο μικρό χώρο...γιατί σίγουρα δεν εξυπηρετεί το ενυδρείο.Μόνο για να κρύψεις εξοπλισμό.

Αλεξ κοιταζα το δικο σου σαμπ στο θεμα σου και ειδα πως και εκει ειναι λιγο στριμωχτα.εχεις καποιο θεμα με υγρασιες?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.το θεμα το σαμπ παγωνει μιας και απο οτι βλεπω στην δικια μου περιπτωση με τις διαθεσιμες διαστασεις που υπαρχουν δεν κανω και πολλα πραγματα.ευχαριστω ολους για τις συμβουλες και τη βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...