Jump to content

"κάθετο" Σάμπ


magman

Recommended Posts

Έχω τελειώσει την κατασκευή της υπερχείλησης και σκέφτομαι αντί για σάμπ... να φτιάξω ένα βαρέλι να πέφτει το νερο μέσα και να φεύγει απο την αντλία που θα έχει στον πάτο;; Όπως είναι τα Eheim δηλαδή αλλά ανοιχτό!!! Το έχει κάνει κανείς;; Τι προβλήματα πιστεύετε θα αντιμετωπίσω;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λογος;Και γιατι δε μενεις στο φιλτρο που εχεις;

Αν θελεις να φτιαξεις σαμπ φτιαξ το σωστα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα λειτουργικό του χώρου που έχω το ενυδρείο . Ένα σάμπ δεν χωράει στο ντουλάπι ενώ αυτό που λέω θα βολέψει καλύτερα... Δεν έχω αποφασίει ακόμα τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα μπορώ να βαλω! Πάνω υαλοβάμβακα, απο κάτω σφουγγάρι, θα διαχωρίσω με στεφάνι και θα βάλω σίποραξ, πάλι σταφάνι και απο κάτω κενό για την ανλία.

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?

Βαρελι μην βαλεις ,γιατι οταν τρεχει απο την υπερχηλειση,το νερο δεν θα διαπερνα απο ολα τα σημεια των υλικων,αλλα απο συγκεριμενα σημεια.Μπορεις ομως να βαλεις μια σωληνα ,αναλογα με τα λιτρα σου,κατα προτιμηση πλεξι διαφανο,για να το βλεπεις,το οποιο αν δεν σου αρεσει,μπορεις να το καλυψεις.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι 200 lt και είναι γλυκού νερού. Θέλω να φτιάξω κάτι "ανοιχτό" αν είναι να βάλω σωλήνα κρατάω και τα φίλτρα ;) σκέψεις κάνω, δεν έχω κατλήξει ακόμη... με τη βοήθειά σας πάντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για 200 λιτρα γλυκου,η γνωμη μου ειναι ,δεν αξιζει να πας για σαμπ.

Ισως δεν εγινα κατανοητος,οταν ειπα για πλεξι.Υπαρχουν πλεξυ με πολυ μεγαλη διαμετρο.

Link to comment
Share on other sites

Μα για τον "κόπο" το κάνω :) Το σάμπ θα φτιαχτεί ούτως η άλλως με προδιαγραφές για το επόμενο ενυδρείο αλλά έλεγα μήπως έκανα και κάτι διαφορετικό για το τώρα ενυδρείο....

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς ενοείς, το πλέξυ θα είναι κύλινδρος; Και αν ναι θα είναι ανοιχτος;;; Η σαν φίλτρο;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σωληνας πλεξι,με διαμετρο 10,15,20και πολυ παραπανω ποντους.Εφοσον εισαι μαζοχας :P Θα παρεις για τα λιτρα σου των 10 ποντων,σε μηκος 50 ποντους περιπου,θα το ταπωσεις κατω και εκαι θα βαλεις ολα τα υλικα στην σειρα.Στην ταπα θα ανοιξεις τρυπα αναλογη με την αντλια που θα σου επιστρεφει το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν καλυτερα να ηταν το θεμα στις κατασκευες του γλυκου?

Γιατι εγω μπερδεύτηκα πριν γιαυτό ρωτησα αν πρόκειται για γλυκό ή θαλασσινο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα ηταν καλυτερα να ηταν το θεμα στις κατασκευες του γλυκου? Γιατι εγω μπερδεύτηκα πριν γιαυτό ρωτησα αν πρόκειται για γλυκό ή θαλασσινο.

Ωχ... λάθος έχω κάνει εγώ.... της νύχτας τα καμώματα...

Link to comment
Share on other sites

Λεω κ γω... σιποραξ, σφουγγάρια. .. σε θαλασσινο?

Χε χε δεν πειραζει.

Παντως εχει δικιο ο φιλος παραπανω οτι δεν θα περνάει το νερο απο ολη την ποσοτητα του βιολογικου υλικου σου.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι τότε κάτι ενδιάμεσο.... σωλήνας pvc με το υλικό μέσα, μέσα σε ένα βαρέλι. Η υπερχείληση θα ρίχνει το νερό μέσα στο σωλήνα PVC, θα περνάει κατα μήκος του σωλήνα και θα χύνεται μέσα στο βαρέλι απο όπου η αντλία θα στέλνει το νερό πίσω στο ενυδρείο... Πάνω σφουγγάρι, μετά υαλοβάμβακας και απο κάτω το βιολογικό... Για την συγκράτηση του βιολογικού λέω για σίτα πιασμένη με πλαστικό κολιέ. Το σωλήνα δεν ξέρω πώς θα στήσω πιο ψηλά απο τον πάτο του βαρελιού...

Link to comment
Share on other sites

Κατι σαν wet-dry πας να κανεις?

Το υλικό στο σωλήνα θα ειναι ολο μεσα στο νερό μονιμα?

Το θεμα θορυβου δεν σε απασχολει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατέχω την ένοια wet- dry. Το υλικό του σωλίνα θα το υπολογίσω να είναι συνέχεια μέσα στο νερό. Θόρυβο θα έχω περισσότερο απο ένα σάμπ; Στην υπερχείληση έχω βάλει στην κατεβασιά σωλήνα σπιράλ οπώτε θα μπορώ να κουρπάρω όσο θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Αμα θα ειναι ολο το υλικό βυθισμένο ξέχασε την την έννοια wet dry ..

Δεν ξερω κατα ποσο θα σου δουλέψει ολο αυτο φιλε.

Σαν ιδεα παντος ειναι οκ.Στην πραξη θα φανεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...