Jump to content

1 Θηλυκιά Μέσα Σε 8 Αρσενικά!


thodorisg

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά έχω σε ενα 40λιτρο ενυδρείο 5 γκάπυ και 2 πλάτυ όλα αρσενικά.

Ενας φίλος πρόκειται να μου χαρίσει 1 αρσενικό και 1 θηλυκο μόλυ. Το θηλυκό μόλυ λέτε να την παλέψει με τόσα αρσενικά;

Υβριδίζουν αυτά ε;

Link to comment
Share on other sites

1.τα guppy με τα platy δεν υβριδιζουν

2.το θυληκο δεν θα την παλεψει σιγουρα

ναι αλλα υβριδιζουν τα πλατυ με τα μολυ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε!

ηδη τα ψαρακι που εχεις πιστευω οτι ειναι πολλα για 40λιτρα.δε χρειαζεται να βαλεις και αλλα.. τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό με τα λίτρα δεν το δέχομαι, νομίζω πως τα λίτρα μου είναι μια χαρά για 7 ψαράκια 1,5 εκατοστού... 10ψαράκια τέτοιου μεγέθους φιλοξενούνται πολύ καλά με τις ανάλογες ρουτίνες, αλλάγες νερού και σωστές συνθήκες.

Στην ερώτηση μου με καλύψατε δεν θα τα βάλω γιατί δεν θέλω να την ξεσκίσουν την θηλυκιά!

Όμως αν θέλω να δώ γέννες μπορώ μόνο με τα πλάτυ; Τα γκάπυ θα μαρκάρουν την θηλυκιά πλάτυ ωστε να την κουράσουν;;

Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυ δεν νομιζω να ενοχλησουν θηλυκα πλατυ αλλα να υπολογιζεις οτι για ενα αρσενικο θελει 2 θηλυκα! νομιζω πως μια χαρα θα δεις γεννες αλλα μετα θα πηξουν εκει μεσα!

Link to comment
Share on other sites

τα γκαπυ δεν νομιζω να ενοχλησουν θηλυκα πλατυ αλλα να υπολογιζεις οτι για ενα αρσενικο θελει 2 θηλυκα! νομιζω πως μια χαρα θα δεις γεννες αλλα μετα θα πηξουν εκει μεσα!

Καλύτερα ένα αρσενικό προς τρία θηλυκά. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ένα αρσενικό προς τρία θηλυκά. :)

ακομη καλυτερα :bigemo_harabe_net-92:

αλλα νομιζω ακομη χειροτερα για την υπερφορτωση του ενυδρειου :bigemo_harabe_net-111:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είχα προσέξει τα λίτρα του φίλου. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα γκάπυ υβριδίζουν και με μόλλυ και με πλάτυ και με ξιφοφόρους.

Τα μικρά είναι στείρα και συνήθως πεθαίνουν γρήγορα.

Όσο τα αρσενικά όμως έχουν θηλυκά του ίδιου είδους στο ενυδρείο δεν υπάρχει κίνδυνος.

Υπάρχουν αναφορές στο Aquazone και έχω δεί και εγώ πριν 7-8 χρόνια ξυφοφορίνα να γεννά τα παιδιά ενός γκάπυ που είχα στο ενυδρείο μου, η οποία ζούσε στο ενυδρείο αυτό μόνη της 7-8 μήνες και δεν είχε ξαναγεννήσει!

Αν βρώ χρόνο και βρώ τα λινκ ή φωτογραφίες θα σας τα δώσω.

Link to comment
Share on other sites

περιεργα ψαρια και με το maiden για χαλι γινεται ακομη πιο περιεργο!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου σαν Ζωοτοκάς οτι αν και έχω δει και έχω κάνει απίστευτους πειραματισμούς (είτε με επιτυχία είτε με αποτυχία) σε αναλογίες θηλυκών αρσενικών με γκαπις, μολλυ, πλατυ, ξιφοφόρους έχω καταλήξει οτι αργά ή γρήγορα θα παει απο...υπερβολικη.......συνουσία!

Το σεξ χαλαρώνει....το πολύ σεξ σκοτώνει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...