Jump to content

Θάνατοι με περίεργα συμπτώματα


Recommended Posts

Πρίν απο μια εβδομάδα ξαφνικά,στο πρωινο έλενχο,για να δώ αν όλα παν καλά βλέπω τον πρώτο θάνατο.Ενα μικρό λευκο Molly.Ολα τα υπόλοιπα ψαράκια μια χαρά...Ε..λεω θα έτυχε.Την ίδια μέρα και ένα glassfish.

Αρχισα να ανυσηχώ και κόλλησα να δώ αν υπαρχει καμιά περίεργη συμπεριφορά απ΄τα υπόλοιπα ψάρια.

Και ναι βλέπω ένα θυληκό Guppy να είναι τερμα κάτω στο χαλίκι,σαν να κοιμάτε,σαν να ακουμπάει γιατί δεν μπορεί να κολυμπάει ψηλά,κάτι τέτοιο,και να έχει αποχρωματιστεί η ουρά του.Την επόμενη μέρα πέθανε κι'αυτό.

Κάνω αλλαγή νερού 40/100.

Την επόμενη και μεθεπόμενη μέρα συνεχίζουν και οι δύο μου μελλανοταινίες,και ο clown πεθαίνουν.

Την ίδια συμπεριφορά,δηλ. να κάθεται στον πάτο κ να είναι σχεδόν ακίνητο και το pearl gourami,αρσενικό κ θυληκό και σήμερα πέθανε το αρσενικό.

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!

Το περιέργο είναι οτι οτάν ταιζα είχαν κανονική όρεξη και τρέχαν να φάνε.¨Αλλα μετα πάλι το ίδιο πηγαίνουν στον πάτο να κάτσουν.

Δεν βρίσκω κανένα προφιλ αρρώστιας να μου εξηγεί!

Τι γίνεται?!!!!!!!!!!!!!Παρακαλώ τα φώτα σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχω ένα juwell-rio180/Φυτεμένο-κοινωνικό, 5 μήνες τώρα,με εσωτερικό φίλτρο(υαλοβάμβακα-μπλέ χοντρό σφουγγάρι-subtractPro-2 πιο λεπτά μπλέ σφουγγάρια.

Ταίζω-1 φορά την βδομάδα blood worms ή κατεξηγμένη αρτέμια-3 μέρες βιολογική τροφή-1 μέρα ξηρή αρτέμια-2 μέρες φυλλαράκι.

Μετρήσεις:gh=13 /kh=10 /ph=7,5 /NO2=0,3-0,9mg/l (υγρά test της sera)

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία πόσο είναι?

Το ΝΟ2 δεν θα έπρεπε να είναι μηδεν? Μου φαίνεται πολύ αυξημένο

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ2 θα επρεπε να ειναι μηδεν. Αν εχεις ΝΟ2 θα πρεπει να εχεις και αμμωνια. Τα ψαρια αναπνεουν εντονα? Αν ναι σιγουρα εχεις αμμωνια. Μαλλον απο ΝΟ2-αμμωνια το επαθαν τα ψαρακια σου.

Στρωσιμο στο ενυδρειο εχει γινει? Δεν φαινεται να λειτουργει αποτελεσματικα το βιολογικο φιλτραρισμα.

Link to comment
Share on other sites

πεντε μηνες που το εχεις το ενυδρειο ειναι και σε λειτουργια?

παντως τα νιτρωδη δειχνουν αστρωτο βιολογικο φιλτραρισμα....

Link to comment
Share on other sites

Βλακία μου..sorry!,0-0,3m/l ειναι κανονικα.Απλα μολις είχα κανει τις μετρήσεις και μπερδευτικα στο γραψιμο του post!

Ολα καλα με το στρώσιμο και το φιλτρο ειναι full στα βακτηρια.Αλλωστε τα υπόλοιπα ψάρια είναι μια χαρά.Το προβλημα είναι οτι είναι σαν να νωσούν με την σειρά πρώτα,κάθονται ζαλισμένα κ μετά από μία δύο μέρες πεθαίνουν.Σήμερα ενώτα άλλα είναι κα΄λα,το άλλο μου το gourami kai ;ena moy molly,κάνουν το ίδιο πράμα και επίσης το gourami εχει μαζεμένα τα πάνω κ κάτω πτερύγια κολλημένα στο σώμα του κ λίγο ξεφτισμένη ουρά στις άκρες.Αλλα το κύριο περίεργο είναι οτι κάθετε σαν να κοιμάτε κάτω στον πάτο,τρώει οταν ταιζω κ μετά ξανά κάτω.

Μ'άνυσηχει οτι αυτό έκαναν κ τα άλλα κ μετά ψοφούσαν,αλλά όχι κάποιο άλλο μαζί χωρίς να το περιμένω,τυχαία.

Δηλααδή νοσουν πρώτα κάποια συγκεκριμένα κ μετά απο 2 μέρες ψοφάνε.Το πρόβλημα είναι οτι μέρα παρα μέρα κάποιο άλλο ξεκινάει τον ίδιο κύκλο,ενω όλα τα άλλα ειναι μια χαρά ζωηρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τουλαχιστον προσωπικα το λογο να ταιζεις blood worms και αρτεμια και ειδικα για τα ψαρακια που αναφερεις ξερεις αυτες οι τροφες δεν μπορουμε να ειμαστε αν ειναι 100%καθαρες εχουν παρουσιαστει αιφνιδιοι θανατοι και μαλιστα με ρυθμο θνησιμοτητας που δεν μπορεσαν να σωσουν οι ιδιοκτητες τους κανενα ψαρακι.Θα προτεινα να μην ταιζεις τετοιες τροφες ειναι αιτια πολλων κακων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω τουλαχιστον προσωπικα το λογο να ταιζεις blood worms και αρτεμια και ειδικα για τα ψαρακια που αναφερεις ξερεις αυτες οι τροφες δεν μπορουμε να ειμαστε αν ειναι 100%καθαρες εχουν παρουσιαστει αιφνιδιοι θανατοι και μαλιστα με ρυθμο θνησιμοτητας που δεν μπορεσαν να σωσουν οι ιδιοκτητες τους κανενα ψαρακι.Θα προτεινα να μην ταιζεις τετοιες τροφες ειναι αιτια πολλων κακων.

θα συμφωνήσω..

αν όλα πάνε καλά στο ενυδρείο σου, στρώσιμο-παράμετροι, τότε ίσως το

πρόβλημα οφείλεται στη τροφή.

δοκίμασε να τους αλλάξεις τροφή αφού μάλιστα έχεις διαπιστώσει πως

παρουσιάζουν αυτή τη συμπεριφορά μετά το τάισμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τους δινει τετοια τροφη αλλα οχι κατεψυγμενη.Δινετους SERA FD MIXPUR που

περιεχει bloodworms,artemia,tubifex,daphnia δυο με τρεις φορες την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι άλλοι μου ειπαν για τις κατεψυγμενες κ θα τις σταματησω.

Τωρα απο'τι φαινετε ειναι οργανική η αρρωστια,δηλαδη οχι δερματολογική.

Τι θεραπεια να ακολουθήσω?΄δεν ξερω απο τετοια φαρμακα.Τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...