Jump to content

Φάρμακα Για Κοι


Recommended Posts

Καλημέρα,

Μια γρήγορη ερώτηση.

Απο που ψωνίζετε φάρμακα εξειδικευμένα για τα ΚΟΙ σας? Οσα φάρμακα έχω βρει σε pet shops στην Ελλάδα είναι κυρίως για ich.

Δίνω ενα παράδειγμα (δεν είναι φάρμακο αλλά ας πούμε οτι υπάγεται σε αυτή την κατηγορία)...αναισθητικό που μπορεί να βρει κανείς?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις κάνεις; να εγχειρήσεις κάνα ψάρι σου.

Link to comment
Share on other sites

Τι θέλεις κάνεις; να εγχειρήσεις κάνα ψάρι σου.

Eπί του παρόντος ευτυχώς όχι...αλλά αν στο μέλλον χρειαστεί κάποια εξειδικευμένη θεραπεία (οχι ντε και καλά εγχείρηση) θα ήθελα να ήξερα απο πού μπορώ να προμηθευτώ φάρμακα...καλύτερα να ξέρω απο τώρα παρά να τρέχω τελευταία στιγμή να ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα σε φάρμακα για κόι.... και εγώ όταν χρειάστηκα κάποια στιγμή και είχαν τελειώσει από εκεί που ψωνίζω συνήθως έψαξα σε διάφορα πετ σοπ Αθήνα και Θεσσαλονίκη και κανείς δεν μπορούσε να με βοηθήσει... τουλάχιστον άμεσα έτσι αναγκάστηκα να καταφύγω στην χημεία...και τι εννοώ με αυτό? φάρμακα από φαρμακείο για ανθρώπους... αν σε κάποιους μπορεί να φανεί κάπως κουφό... άλλα κατάφερα και τα έσωσα όλα...! πάντως από εκείνη την μέρα και μετά κατάλαβα ότι πρέπει να διατηρείς ένα μίνι φαρμακείο κάπου διότι όταν γίνει η ζημία μετά τρέχεις να προλάβεις...και αν είσαι και από κάποια απομακρυσμένη περιοχή όπως εγώ... (Ιστιαία Εύβοια) τότε θα κάνει και 3 μέρες να έρθει το φάρμακο... και δεν υπάρχει η πολυτέλεια του χρόνου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα στην Ελλάδα σε φάρμακα για κόι.... και εγώ όταν χρειάστηκα κάποια στιγμή και είχαν τελειώσει από εκεί που ψωνίζω συνήθως έψαξα σε διάφορα πετ σοπ Αθήνα και Θεσσαλονίκη και κανείς δεν μπορούσε να με βοηθήσει... τουλάχιστον άμεσα έτσι αναγκάστηκα να καταφύγω στην χημεία...και τι εννοώ με αυτό? φάρμακα από φαρμακείο για ανθρώπους... αν σε κάποιους μπορεί να φανεί κάπως κουφό... άλλα κατάφερα και τα έσωσα όλα...! πάντως από εκείνη την μέρα και μετά κατάλαβα ότι πρέπει να διατηρείς ένα μίνι φαρμακείο κάπου διότι όταν γίνει η ζημία μετά τρέχεις να προλάβεις...και αν είσαι και από κάποια απομακρυσμένη περιοχή όπως εγώ... (Ιστιαία Εύβοια) τότε θα κάνει και 3 μέρες να έρθει το φάρμακο... και δεν υπάρχει η πολυτέλεια του χρόνου....

Φάρμακα έχει και στα φαρμακεία π.χ. για εσωτερικά παράσιτα χρειάζεσαι την δραστική ουσία μετρονιδαζόλη η οποία βρίσκεται στο Flagyl για εξωτερικά παράσιτα και μυκητιάσεις(αν δεν κάνω λάθος) μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπλε του μεθυνελείου ή χαλκό ανάλογα την περίπτωση. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιο εξειδικευμένο φάρμακο για να κάνει δουλειά ούτως η άλλως τα φάρμακα απλά ονομασίες έχουν αυτό που τα καθορίζει είναι η δραστική τους ουσίας και το ποσοστό που περιέχεται σε αυτά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φάρμακα έχει και στα φαρμακεία π.χ. για εσωτερικά παράσιτα χρειάζεσαι την δραστική ουσία μετρονιδαζόλη η οποία βρίσκεται στο Flagyl για εξωτερικά παράσιτα και μυκητιάσεις(αν δεν κάνω λάθος) μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπλε του μεθυνελείου ή χαλκό ανάλογα την περίπτωση. Δεν χρειάζεται να είναι κάποιο εξειδικευμένο φάρμακο για να κάνει δουλειά ούτως η άλλως τα φάρμακα απλά ονομασίες έχουν αυτό που τα καθορίζει είναι η δραστική τους ουσίας και το ποσοστό που περιέχεται σε αυτά.

Πολύ σωστά Sammy ....το θέμα είναι όμως ότι πρέπει να ξέρεις ακριβώς το πόσο , που , πότε , κάθε πότε και λοιπά. κάτι που με τα έτοιμα φάρμακα για ψάρια είναι πιο εύκολο αφού έχουν οδηγίες και χρησιμοποιούνται από ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων σε όλο τον κόσμο... και βρίσκεις και αρκετές οδηγίες σε φόρουμ και γενικά στο internet.έτσι δεν είναι? ενώ για ψάξε στο internet οδηγίες πως να χορηγήσεις χλωραμίνη Τ ή Ακριφλαβίνη....(ακόμα και το λεξικό του google που γράφω τώρα μου τις βγάζει σαν λέξεις που δεν υπάρχουν :umm: )

Βέβαια να πω ότι από αυτή την εμπειρία που είχα με τα κόι μου και μετά προτιμώ τα φάρμακα σαν ουσία και όχι σαν έτοιμο φάρμακο για ψάρια...το οικονομικό βλέπεται..... :bigemo_harabe_net-123:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.

Όντως λίγο δύσκολο να φτιάξεις φάρμακο βάσει δραστικης ουσίας. Πρέπει να είσαι τρελός γνώστης του θέματος πιστεύω αλλοιώς απλά πειραματιζεσαι πάνω στα κακομοιρα τα ζωντανα! Θα προσπαθήσω να βρω κανένα αξιόπιστο site στο internet. Στο μεταξύ...μάλλον μας χτύπησε αρρώστια...θα δημοσιεύσω σύντομα φωτογραφία σε αντίστοιχη ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε; Τι επαθες;

Το butterfly koi μου έχει βγάλει ένα εξόγκωμα πάνω από το κεφάλι του! Είναι λευκό και μοιάζει με κυψέλη μελισσας. Εχω τραβήξει πολλές φωτο και θα τιςειχα ήδη ανεβάσει αν με άφηνε το παλιο...κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...τι συμπεριφορά έχει το ψάρι? δείχνει καταβεβλημένο? έχουν θολώσει τα μάτια του?έχεις χορηγήσει κάποιο φάρμακο ήδη? αν όχι το πρώτο πράγμα που θα σου πρότεινα είναι να πας σήμερα κιόλας σε ένα φαρμακείο και να πάρεις potassium permanganate δλδ υπερμαγγανικό κάλιο σε σκόνη πάρε 2 φακελάκια των 0,05 . Θα βάλεις το ψάρι σε ένα δοχείο σίγουρα 50 με 60 λίτρα αφού πρώτα έχεις ρίξει την σκόνη και ανακατέψει καλά...προσοχή βάφει τα ρούχα...θα βοηθούσε πολύ το ψάρι αν έβαζες και μια αεραντλία μέσα στο δοχείο για παροχή οξυγόνου στη διαρκια του μπάνιου .. αφού βάλεις το ψάρι μέσα θα μείνει για όχι πάνω από 3 με 4 λεπτά παρακολουθώντας το συνεχώς...αν το δεις ότι δυσκολεύεται το βγάζεις και το βάζεις σε δοχείο που έχεις για καραντίνα καλό θα ήταν να προσθέσεις και αλάτι στο νέο δοχείο της καραντίνας...ή αλάτι για ενυδρεία ή αλάτι τυροκομικό...η ποσότητα που βάζω εγώ είναι 5 κιλά αλάτι στα 1000 λίτρα νερού... εσύ βάλε πιο λίγο αν θέλεις....θα δεις ότι το ψάρι δεν θα αντιδράσει καλά στο αλάτι και μπορεί να το δεις να ζορίζετε αλλά μην το φοβάσαι μετά από κάποια ώρα θα ηρεμήσει.... κράτα μας ενήμερους....

Περαστικά Αντώνης...

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλησπέρα! Τι να σου πω με έχεις σκλαβώσει με τις συμβουλές σου πραγματικά. Επειδή δεν προλαβαίνω λόγω δουλειάς σίγουρα θα το κάνω το ΣΚ. Μέχρι τότε θα προμηθευτω όλα τα απαραίτητα.

Για την ιστορία...το κοι δεν έχει αλλάξει συμπεριφορα. Ούτε νωχελικό ούτε ανήσυχο είναι. Ούτε το εχω δει να ξυνεται.

Ερώτηση. Το τυροκομικο αλάτι που το αγοράζω. Μετά το καλιο το ψάρι θα μπει σε άλλο δοχείο με το αλάτι. Πόσο θα κάτσει εκεί? Το νερό των 2 δοχείων θα είναι της λίμνης η φρέσκο?

Σορυ για τις απανωτές ερωτήσεις αλλά τώρα που βρήκα παππά θα θαψω 5-6 χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...μην το συζητάς καν... έτσι πρέπει να ενδιαφερόμαστε για όλα τα ψάρια...μικρά και μεγάλα....

Το αλάτι μπορείς να το πάρεις από μεγάλα πολυκαταστήματα τύπου macro... βασικά είναι αλάτι χωρίς ιώδιο και χωρίς πρόσθετα ροής (αν δεν κάνω λάθος)

Αν νομίζεις ότι το νερό της λίμνης σου είναι σε καλή κατάσταση από μετρήσεις και καθαρό, βάλε από αυτό.... Το θέμα είναι αν θα κρατήσεις το ψάρι σε άλλη δεξαμενή κατά την διάρκεια όλης της θεραπείας...η θα το ξανά ρίξεις στη λίμνη με τα υπόλοιπα... Το λέω γιατί πρέπει να έχεις τα κατάλληλα πράγματα για καραντίνα.... μεγάλο δοχείο , αεραντλία , φίλτρο..... πόσα εκατοστά είναι περίπου...?

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη,

Το κοι μπορώ άνετα να το κρατήσω σε καραντίνα χρησιμοποιώντας μια πλαστική λίμνη που έχω της gardena που αν δεν κάνω λάθος ειναι γύρω στα 250-300 λίτρα. Φίλτρο υπάρχει, αεραντλία οχι.

Πόσο να το κρατήσω εκεί?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αεραντλίες στις αγγελίες εδώ στο forum με 10€ που θα σου κάνει την δουλειά και θα βοηθήσει πολύ το ψάρι....και στη διαδικασία με το μπάνιο..το πόσο θα μείνει εκεί θα το δούμε με το πως θα πάει το καρούμπαλο... πιστεύω 1 με 2 εβδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αεραντλίες στις αγγελίες εδώ στο forum με 10€ που θα σου κάνει την δουλειά και θα βοηθήσει πολύ το ψάρι....και στη διαδικασία με το μπάνιο..το πόσο θα μείνει εκεί θα το δούμε με το πως θα πάει το καρούμπαλο... πιστεύω 1 με 2 εβδομάδες...

Εντάξει λοιπόν!

Σαββατοκύριακο μπαίνουμε στα "επείγοντα"...και ο Θεός βοηθός... :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει λοιπόν!

Σαββατοκύριακο μπαίνουμε στα "επείγοντα"...και ο Θεός βοηθός... :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92:

Είμαστε έτοιμοι για σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Έστω και πολύ καθυστερημένα να απαντήσω...

Σε όσα φαρμακεία πήγα και ζήτησα υπερμαγγανικο κάλιο με κοίταζαν σαν εξωγήινο.

Το αλάτι (ενυδριακο) από μόνο του δεν βοήθησε καθόλου.

Η λύση δωθηκε με 3ήμερο μπάνιο σε φάρμακο για fungus/fin-moth rot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...