Jump to content

ΖΗΤΗΜΑ ΠΕΤΡΑΣ


miro

Recommended Posts

εχω παρει καποιες πετρες απο το επι γης στην λεωφ.Μαραθωνος αλλα ειναι πολυ βαριες.συγκεκριμενα πηρα ετοιμο σακο των 25 κιλων,οχι για να τις βαλω ολες φυσικα.ειναι ικανοποιητικα πλακε για να φτιαξω τρυπες.το προβλημα ειναι πως το ενυδρειο των 120 λιτρων το εχω πανω σε ενα τραπεζακι που ειχα ηδη σπιτι και φοβαμαι οτι θα το επιβαρυνω επικινδυνα με τις πετρες.επισης στο καταστημα δεν υπηρχε καμια πετρα που να αντιδρα στο τεστ με το οξυ.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει καποιες πετρες απο το επι γης στην λεωφ.Μαραθωνος αλλα ειναι πολυ βαριες.συγκεκριμενα πηρα ετοιμο σακο των 25 κιλων,οχι για να τις βαλω ολες φυσικα.ειναι ικανοποιητικα πλακε για να φτιαξω τρυπες.το προβλημα ειναι πως το ενυδρειο των 120 λιτρων το εχω πανω σε ενα τραπεζακι που ειχα ηδη σπιτι και φοβαμαι οτι θα το επιβαρυνω επικινδυνα με τις πετρες.

Πρέπει να ξέρεις ότι οι πέτρες είναι περίπου 2,5 φορές βαρύτερες απο το νερό που αντικαθιστούν. δηλαδή αν βάλεις 20 λίτρα πέτρα το ενυδρείο σου θα βαρύνει 30 κιλά περίπου. Δεν είναι και τόσα πολλά αν το τραπεζάκι σου αντέχει γενικά. Κάνε μια συντομη περιγραφή για το τραπεζάκι .

επισης στο καταστημα δεν υπηρχε καμια πετρα που να αντιδρα στο τεστ με το οξυ.

Θα ήταν καλύτερα να βάλεις ασβεστολιθικές, εγω έχω βάλει τέτοιες και οι τιμές για κιχλίδες είναι

πάντα καλές (ph = 8,2 )

Τώρα να σου αρέσουν αυτές μπορείσ να φτιάξεις τις τιμές με χημικά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος καποιοι βαζουν τριμενο κοραλλι για να ανεβασουν το ph στο υποστρωμα. Το ιδιο δεν θα κανει και το τριμενο καφκαλο απο αχινους? Ασβεστιο εχει και αυτο. Ρωταω γιατι εχω αχινους σε αφθονια.

Link to comment
Share on other sites

φιλε neon ειναι στο 17ο χλμ της λεωφ.Μαραθωνος δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις κι εγω πρωτη φορα πηγα και το βρηκα αμεσως.Αλεξανδρε αν σου ειναι ευκολο πες μου που βρηκες τις δικες σου πετρες γιατι εχω επιστρατευσει τρελο κοσμο για να βρω τις καταλληλες και δεν γινεται τιποτα,πραγματικα θα με βοηθησεις παρα πολυ.για να σου δωσω να καταλαβεις το τραπεζακι κανονικα στηριζε τηλεοραση αλλα επειδη ηταν ακριβως στις σωστες διαστασεις εχει νεα χρηση!!!εχω ανεβει και ο ιδιος πανω και εκανα τουμπες(ζυγιζω 100 κιλα) και γενικα τοσους μηνες με το ενυδρειο πανω δεν ειχε προβλημα!!τι να πω ελπιζω να μην χρειστω ποτε μπρατσακια για να μπω στο δωματιο!!!περιμενω συντομα απαντηση σου!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι καλη λυση το κοραλλι τωρα για τους αχινους λογικο φαινεται αλλα δεν το εχω ξανακουσει τι να σου πω

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση στο πμ!

Μεγάλη ποικιλία θα βρεις στον Ερμή στο Κορωπί και στην Αναπαύσεως (Βριλήσια) γύρω από τα μαρμαράδικα όπου υπάρχουν πολλά μαγαζιά με κατάλληλες πέτρες για αφρικάνες. Εγώ τσίμπησα με αυτό που είπες ότι δεν αφρίζει καμία πέτρα στο μαγαζί γιατί ψάχνω ακριβώς το αντίθετο (αδρανείς μη ασβεστολιθικές).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος καποιοι βαζουν τριμενο κοραλλι για να ανεβασουν το ph στο υποστρωμα. Το ιδιο δεν θα κανει και το τριμενο καφκαλο απο αχινους? Ασβεστιο εχει και αυτο. Ρωταω γιατι εχω αχινους σε αφθονια.

Στέλιο, μπορεί να έχεις μεν πολλούς αχινούς όπως λες, αλλά γιατί ψάχνεσαι να ανεβάσεις τη δική σου σκληρότητα? Τα ψάρια που σου έδωσα είναι γεννημένα και μαθημένα εδώ και αρκετές γενιές σε νερό δικτύου, όπου νομίζω ότι έχουμε τις ίδιες παραμέτρους. Σου προτείνω να μην πειράξεις κάτι στη χημεία του νερού σου, όσο τουλάχιστον έχεις αυτά τα ψάρια μέσα, γιατί ίσως να εγκυμονεί κινδύνους. Δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε.... Ούτε καν αλάτι δεν τους έβαζα εγώ. Και να θυμάσαι ότι ειδικά στα ενυδρεία με τα γκάππυς έχω πολύ καιρό να αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα.

Αν κάποια στιγμή αλλάξεις ψάρια και setup, τότε εντάξει, κινήσου αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

φιλε neon ειναι στο 17ο χλμ της λεωφ.Μαραθωνος δεν υπαρχει περιπτωση να χαθεις κι εγω πρωτη φορα πηγα και το βρηκα αμεσως.Αλεξανδρε αν σου ειναι ευκολο πες μου που βρηκες τις δικες σου πετρες γιατι εχω επιστρατευσει τρελο κοσμο για να βρω τις καταλληλες και δεν γινεται τιποτα,πραγματικα θα με βοηθησεις παρα πολυ.για να σου δωσω να καταλαβεις το τραπεζακι κανονικα στηριζε τηλεοραση αλλα επειδη ηταν ακριβως στις σωστες διαστασεις εχει νεα χρηση!!!εχω ανεβει και ο ιδιος πανω και εκανα τουμπες(ζυγιζω 100 κιλα) και γενικα τοσους μηνες με το ενυδρειο πανω δεν ειχε προβλημα!!τι να πω ελπιζω να μην χρειστω ποτε μπρατσακια για να μπω στο δωματιο!!!περιμενω συντομα απαντηση σου!!

Τις πέτρες τις βρήκα στο βουνο, συγκεκριμένα στο Πανόραμα Βούλας, είχα πάρει μαζι μου οξύ και δοκίμαζα.

Πάντως να ξέρεις οι περισότερες πέτρες είναι ασβεστολιθικές.

Αν βρείς δώσε παρα πολύ μεγάλη προσοχή στο καθάρισμα, εγώ προσωπικά τις καθάρισα πρώτα με πιεστικό και μετα τις ξάπλωσα στην μπανιέρα σε διάλυμα νερού και χλωρίνης ( 10 : 1) όλη την νύχτα, μετά πάρα πολύ καλό ξέπλυμα .

Στο τέλος καλό θα ήταν να τις ξαναβάλεις στην μπανιέρα σε διάλυμα νερού με αντιχλώριο (π.χ Stress zyme)

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω μαλλον δεν θα βαλω αυτες και το πιο πιθανον ειναι να τις επιστρεψω στο μαγαζι.ειναι ποταμισιες πλακε αν τις θες εχει καλως.θα παω στα Βριλλησια που μου ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...