Jump to content

Μαυρισμα Hydrophyla Corymbosa


Recommended Posts

παιδια η αλη8εια ειναι οτι δεν ξερω κ πολλα απο φυτα... εχω στο ενυδρειο κερατοφυλλο ορισμενε ανούμπιεσ κ k hydrophyla corymbosa για το φοντο ... ομωσ το τελευταιο διαστημα μαυριζαν τα φυλα κ σημερα παρατηρησα οτι τα φυλλα εχουν γυρισει ελαφροσ κ σαν να λιωνουν-φευγει η χλωροφυλλη...παρακαλω τα φωτα σας...

Link to comment
Share on other sites

Συπληρωσε την φορμα και βαλε και φωτογραφιες για να δουμε τι εχει το φυτο σου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :μαυρισαν τα φυλλα σε ydrophylla corymbosa "siamensis"
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρειο: (180, 1μ(Χ)40(Χ)50, 2 χρονια)
- Φωτισμος: (7 ωρεσ την ημερα αλλα δεν γνωριζω τιποτα παραπανω):
- Βυθος και Υποστρωμα:εχει ψηλη αμμο αλλα στο σημειο που εχω φυτεμμενα εχω διαφορετικο κουπακι με μαυρο χοντρο χαλικακι..

Διοξειδιο του Ανθρακα: μεσα στο φιλτρο υπαρχει ενα διχτακι με κατι μαυρο μεσα 8εωρω πωσ ειναι ο αν8ρακασ
- Οξυγωνο: (αναταραξη αρκετη επειδη το φυλτρο ριχνει το νερο απο ψηλα, αεραντλια)
- Φίλτρανση: den γνωριζω

fyτα: κερατοφυλλος(Αρκετος) ανυβιεσ 4, κ οι αρρωστεσ hydrophyla corymbosa arketes rizes
- Ψάρια: (guppies 8 μεγαλα κ αρκετα μικρα ,Ancistrus sp.(L110) ancistrus albino (νεογεννητο) ,6 corydoras διαφορετικα ειδη κ κατι σαλιγκαρακια(πεταλιδεσ)που εμφανιστηκαν κ μοθ σπανε τα νευρα

- Ρουτίνες: (λιπασματα, ταμπλετες, αλλα σκευασματα, ταισμα, προετοιμασία και αλλαγές νερού, χρονος περιοδικης συντιρησης, κλπ):

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: (Μέτρο οξυτητας ή αλκαλικοτητας μιας χημικης ουσιας)
- KH: (Ανθρακικη σκληροτητα)
- GH: 10-15
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: 0
- ΝΟ3: 0
- PO4: δεν γνωριζω
- Fe: δεν γνωριζω
- CO2: δεν γνωριζω
- Θερμοκρασία:25-27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: hydrophila corymposa "siamensis"
- Ιστορικό Φυτού: ενα χρονο περιπου στο ενυδρειο χωρισ προηγουμενα προβληματα...(βγαινουν συνεχωσ νεοι βλαστοι κ μεγαλωνει εμφανωσ..
- Συμπτώματα που παρουσιάζει:μαυρισμα των φιλων κ λιωσιμο σαν να φαυγει η χλωροφυλλη κ μενει απο κατω μονο ο σκελετοσ με τα νευρα των φύλλων...
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριων και των φυτων:κανενα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
τιποτα


ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
δυστυχωσ δεν μπορω να βγαλω φωτο,

παιδια το προβλημα εμφανιστηκε αφου αρχισα να χρησιμοποιω ενα λιπασματακι

Link to comment
Share on other sites

Δυστοιχος δεν μας λες τιποτα για τον φωτισμο σου,πραγμα πολυ σημαντικο..

Δεν μας λες τιποτα για ρουτινες του ενυδρειου σου.

Νο3 0 δεν ειναι φυσιολογικο για φυτεμενο...

Διοξειδιο του ανθρακα ειναι το co2 οχι ο ανθρακας που εχεις στο φιλτρο σου ο οποιος πρεπει να βγει γιατι μονο κακο κανει στα φυτεμενα ενυδρεια.

Φωτο του φυτο?Πολυ σημαντικο για να δουμε το προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να κανω κατι για να αλλαξω το ΝΟ3 ? εεε απο ρουτινεσ : αλλαγη 20 τα εκατο κα8ε 15 κ σκουπα βυθου μετα απο κα8ε αλλαγη ... τωρα για φωτισμο 8α παω να δω την λαμπα κ 8α σας πω...να σασ περιγραψω το φιλτρο μου γτ δεν μπορω να καταλαβω τι τυπου ειναι...μεσα στο ενυδρειο ειναι ενα μικρο πραγματακι κθλινδρικο κ στο τελοσ εχει ενα σαν κλουβακι στο οποιο μεσα βασω λιγο βαμβακι ενυδρειου αυτο το ασπρο κ βγαινει εξω ολο αυτο κ πηγαινει το νερο σε ενα αλλο κοθβαδακι που εχω αυτο τον αν8ρακα μαζι με υαλοβαμβακα( βαμβακι) κ πεφτει το νερο απο ψηλα... απο πολλεσ πολλεσ τρυπουλεσ...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να αυξησεις τα ΝΟ3 οπωσδποτε γιατι τα φυτα σου πεινανε.Παρε το seachem nitrogen κα ξεκινα να χωρηγεις για να ανεβουν τα ΝΟ3.Αλλιως ταιζε πεισσοτερο.Με τι μετρας,με υγρα η με στικς?

Το φιλτρο δεν καταλαβα πως ειναι...εχει μονο σφουγγαρια μεσα?.Ειναι τυπου καταρακτη?Μια φωτογραφια θα βοηθουσε και μια φωτογραφια του φυτου επεισης.

Επεισης αλλαγες να κανεις 30% ανα βδομαδα,οι αλλαγες που κανεις τωρα εινα πολυ μικρες.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Επισης να μας πεις και ποσο καιρο εχεις τις λαμπες. Μπορει να θελουν αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχωσ δεν μπορω να βαλω φωτογραφιεσ...δεν υπαρχει περιπτωση τα νιτρικα να ειναι μηδεν λογο ισσορροπιασ??? με υγρα..εχει μονο υαλοβαμβακα κ αυτο το μαυρο .. ..

για την φωτογραφια απο εκει που εχω το πρωτο βελακι πεφτει το νερο κ απο το αλλο τραβαει κ ειναι τα σημεια που εχουν το υαλοβαμβακα

post-48390-0-95605600-1360937920_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ενα χρονο λειτουργουν κα8αριζω συχνα το πλεξιγκλασ που την προστατεθει

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφιες μπορεις να βαλεις με αυτον τον τροπο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=83139&p=765915.

και γνωμη μου ειναι πως οι λαμπες θελουν αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να φορτωσω φωτογραφιεσ στο πσ

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη το πιο πανω λινκ ειναι ακυρο. για δες αυτο για φωτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76267&p=671876

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...