Jump to content

Νερο Αναπληρωσης


Recommended Posts

καλημερα.μετα απο ενα χρονο λειτουργειας του ενυδρειου αξιωθηκα να παρω μια; RO μοναδα.

εχω βγαλει 20 λιτρα νερο(που ειναι η εξατμιση της εβδομαδας) σε ενα μπετονι.προς το παρον θα το ριχνω με το χερι μεχρι να μπει μια αυτοματη αναπληρωση.μεσα στο μπετονι πρεπει να υπαρχει κυκλοφορητης για να μην μενει το νερο στασιμο η δεν υπαρχει θεμα?

Link to comment
Share on other sites

εγω στο δικο μου κουβα δεν εχω κυκλοφορητη οτι κανει η αντλια της αναπληρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βγάζεις μια ποσότητα και να το αφήνεις στην άκρη..δεν ξέρεις ποτέ αν θα σου χρειαστεί...έτσι ετοιμάζω και το αλατόνερο του μήνα μια φορά και το σφραγίζω...μια φορά την εβδομάδα το ανοίγω κάνω την αλλαγή και ξανά σφράγισμα.

Έτσι και στραβή να γίνει έχω μια ποσότητα νερού στην άκρη,

Στο δοχείο της αναπλήρωσης για τις καθημερινές ανάγκες θέλει θερμοστάτη σίγουρα αν το ρίχνεις στο ενυδρείο και όχι σε κάποιο σάμπ μαζί με κυκλοφορητή που θα δουλεύει μερικές ώρες την ημέρα.

Ξέρεις είσαι πολύ τυχερός που μπόρεσες να διατηρήσεις το ενυδρείο σου μέχρι τώρα χωρίς ΑΟ και αυτόματη αναπλήρωση...Εγώ δεν θα αγόραζα κοράλλια αν δεν είχα τις παραπάνω συσκευές....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χάνω 1 λίτρο την ημερα. Αναπληρώνω πάντα με νερό όσμωσης. Αυτή την στιγμή φτιάχνω μια βασούλα για το φλοτερ της αναπλήρωσης γιατί η άλλη ηπηρεαζόταν απο την ανατάραξη και ανεβοκαταίβαινε το φλοτέρ.

Όσον αφορά το δοχείο της αναπλήρωσης έχω ένα 20λιτρο. Ούτε θερμοστάτη ούτε τίποτα, γιατί αν αναπληρώσει 250μλ 4 φορές την μέρα δεν επηρεάζει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να βγάζεις μια ποσότητα και να το αφήνεις στην άκρη..δεν ξέρεις ποτέ αν θα σου χρειαστεί...έτσι ετοιμάζω και το αλατόνερο του μήνα μια φορά και το σφραγίζω...μια φορά την εβδομάδα το ανοίγω κάνω την αλλαγή και ξανά σφράγισμα.

Έτσι και στραβή να γίνει έχω μια ποσότητα νερού στην άκρη,

Στο δοχείο της αναπλήρωσης για τις καθημερινές ανάγκες θέλει θερμοστάτη σίγουρα αν το ρίχνεις στο ενυδρείο και όχι σε κάποιο σάμπ μαζί με κυκλοφορητή που θα δουλεύει μερικές ώρες την ημέρα.

Ξέρεις είσαι πολύ τυχερός που μπόρεσες να διατηρήσεις το ενυδρείο σου μέχρι τώρα χωρίς ΑΟ και αυτόματη αναπλήρωση...Εγώ δεν θα αγόραζα κοράλλια αν δεν είχα τις παραπάνω συσκευές....

αν ειναι θα βαλω ενα μικρο κυκλοφορητη με χρονοδιακοπτη να δουλευει καποια διαστηματα της ημερας.

για το θεμα της οσμοσης συμφωνω,ηταν ενα ρισκο που πηρα και μεχρι τωρα δεν μου δημιουργησε καποιο θεμα.

της αυτοματης αναπληρωσης ομως δεν νομιζω πως ειναι τοσο θεμα.προσφερει σταθεροτητα στην αλατοτητα και αλλα που μπορει να μου διαφευγουν,αλλα δεν νομιζω πως δεν μπορει να σταθει ενα ενυδρειο και χωρις αυτης.σε αυτο τουλαχιστον δεν νομιζω η καλη πορεια του ενυδρειου,παρα την απουσια της να ειναι θεμα τυχης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήταν μεγάλη τύχη γιατί δεν ξέχασες καμία φορά να αναπληρώσεις το νερό σου...

Τα σκληρά κοράλλια θέλουν σταθερές συνθήκες όσο γίνεται...και η αλατότητα του νερού είναι πολύ βασική παράμετρος..το καλοκαίρι δλδ που χάνεις πολλά λίτρα την ημέρα...και με τα ζουμιά της Balling(ειδικά το χλ.ασβέστιο) η ανάγκη για νερό είναι μεγαλύτερη και διαμορφώνει όλη την συμπεριφορά του ενυδρείου...

Η αυτόματη αναπλήρωση είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια του εξοπλισμού...

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που δεν ειχα αναπληρωση φυσικα ειχα το νου μου να συμπληρωνω νερο.ειναι στα πλανα να μπει περισσοτερο γιατι βαρεθηκα να συμπληρωνω με το χερι παρα γιατι παρατηρησα καποιο προβλημα.λογικα ενα χρονο τωρα,αφου ειναι τοσο λεπτες οι ισσοροπιες,κατι θα ειχε βγει.

χωρις να κανω τον εξυπνο η να παροτρυνω κανεναν,το καλοκαιρι συμπληρωνα το βραδυ 5-6 λιτρα μονομιας δεν ειχα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Λεω ξανα,μην ειμαστε απολυτοι σε τιποτα.

Εχουν σταθει και στεκονται πολλα ενυδρεια αξιολογα και πανεμορφα,μικρα και μεγαλα,και χωρις ΑΟ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Λεω ξανα,μην ειμαστε απολυτοι σε τιποτα.

Εχουν σταθει και στεκονται πολλα ενυδρεια αξιολογα και πανεμορφα,μικρα και μεγαλα,και χωρις ΑΟ.!!!

Στρατο συμφωνω απολυτα μαζι σου.

αν γραψω αυτα που κανω εγω στο ενυδρειο μου θα με φτυνουν(οχι για να μην με ματιασουν) οι απανταχου reefαδες.

το ενυδρειο τρεχει μεχρι τωρα με νερο απο θαλασσα,χωρις αναπληρωση,αναπληρωση μονομιας με νερο βρυσης χωρις καν αντιχλωριο.

σεβομαι τους συνχομπιστες που εχουν επενδυσει σε τεχνολογικο εξοπλισμο προσπαθωντας να εξασφαλισουν τις καλυτερες συνθηκες αλλα εχω μια αισθηση,χωρις να μπορω να την τεκμηριωσω με αποδειξεις,οτι οσο περισσοτερο το ψειριζεις δεν εχεις και τα αντιστοιχα αποτελεσμα(καποιες φορες).

Link to comment
Share on other sites

Το λές και μόνος σου...φαντάσου να έλειπες 2-3 μέρες από το σπίτι τι θα γινόταν...

Για μένα ένα Reef ενυδρείο πρέπει να τηρεί κάποιες προϋποθέσεις.Μέσα σε αυτές είναι και η ανάγκη για αυτονομία.

Η προσθήκη 5-6 λίτρων νερού μια φορά την ημέρα πάλι είναι πρόβλημα...

Εδώ μιλάμε για σωστό ασφαλές Reef-keeping ένα ενυδρείο χωρίς ωσμωτικό απιονισμένο νερό (με TDS ? ) 99/100 θα είναι προβληματικό.

Επίσης χωρίς αυτόματη αναπλήρωση τα επίπεδα αλατότητας θα παίζουν πολύ (φαντάσου να είχες 4-6 λίτρα την ημέρα σε 60 λίτρα ενυδρείο και να πηγαίνει στο 1.030 και ξανά στο 1.025 με την μία).

Αυτά λέει ο κανόνας για ένα ασφαλές ενυδρείο που και το κεφάλι μας είναι ήσυχο αλλά και τα ζωντανά μας ασφαλή.

Εγώ λείπω και 10 μέρες απο το σπίτι χωρίς να έχω σκοτούρες στο μυαλό μου...αυτό επιδιώκω να έχω απο το ενυδρείο μου να μου προσφέρει μόνο χαρά και όχι άγχος...

Χόμπι είναι δεν είναι πυρηνική φυσική...απλά πράγματα...

Το νερό της βρύσης και χωρίς αντιχλώριο είναι επικίνδυνο δεν έχει λογική αυτό που κάνεις...ρισκάρεις όλα σου τα ζωντανά...

Link to comment
Share on other sites

Το λές και μόνος σου...φαντάσου να έλειπες 2-3 μέρες από το σπίτι τι θα γινόταν...

Για μένα ένα Reef ενυδρείο πρέπει να τηρεί κάποιες προϋποθέσεις.Μέσα σε αυτές είναι και η ανάγκη για αυτονομία.

Η προσθήκη 5-6 λίτρων νερού μια φορά την ημέρα πάλι είναι πρόβλημα...

Εδώ μιλάμε για σωστό ασφαλές Reef-keeping ένα ενυδρείο χωρίς ωσμωτικό απιονισμένο νερό (με TDS ? ) 99/100 θα είναι προβληματικό.

Επίσης χωρίς αυτόματη αναπλήρωση τα επίπεδα αλατότητας θα παίζουν πολύ (φαντάσου να είχες 4-6 λίτρα την ημέρα σε 60 λίτρα ενυδρείο και να πηγαίνει στο 1.030 και ξανά στο 1.025 με την μία).

Αυτά λέει ο κανόνας για ένα ασφαλές ενυδρείο που και το κεφάλι μας είναι ήσυχο αλλά και τα ζωντανά μας ασφαλή.

Εγώ λείπω και 10 μέρες απο το σπίτι χωρίς να έχω σκοτούρες στο μυαλό μου...αυτό επιδιώκω να έχω απο το ενυδρείο μου να μου προσφέρει μόνο χαρά και όχι άγχος...

Χόμπι είναι δεν είναι πυρηνική φυσική...απλά πράγματα...

Το νερό της βρύσης και χωρίς αντιχλώριο είναι επικίνδυνο δεν έχει λογική αυτό που κάνεις...ρισκάρεις όλα σου τα ζωντανά...

+1

Link to comment
Share on other sites

Το λές και μόνος σου...φαντάσου να έλειπες 2-3 μέρες από το σπίτι τι θα γινόταν...

Για μένα ένα Reef ενυδρείο πρέπει να τηρεί κάποιες προϋποθέσεις.Μέσα σε αυτές είναι και η ανάγκη για αυτονομία.

Η προσθήκη 5-6 λίτρων νερού μια φορά την ημέρα πάλι είναι πρόβλημα...

Εδώ μιλάμε για σωστό ασφαλές Reef-keeping ένα ενυδρείο χωρίς ωσμωτικό απιονισμένο νερό (με TDS ? ) 99/100 θα είναι προβληματικό.

Επίσης χωρίς αυτόματη αναπλήρωση τα επίπεδα αλατότητας θα παίζουν πολύ (φαντάσου να είχες 4-6 λίτρα την ημέρα σε 60 λίτρα ενυδρείο και να πηγαίνει στο 1.030 και ξανά στο 1.025 με την μία).

Αυτά λέει ο κανόνας για ένα ασφαλές ενυδρείο που και το κεφάλι μας είναι ήσυχο αλλά και τα ζωντανά μας ασφαλή.

Εγώ λείπω και 10 μέρες απο το σπίτι χωρίς να έχω σκοτούρες στο μυαλό μου...αυτό επιδιώκω να έχω απο το ενυδρείο μου να μου προσφέρει μόνο χαρά και όχι άγχος...

Χόμπι είναι δεν είναι πυρηνική φυσική...απλά πράγματα...

Το νερό της βρύσης και χωρίς αντιχλώριο είναι επικίνδυνο δεν έχει λογική αυτό που κάνεις...ρισκάρεις όλα σου τα ζωντανά...

παντως μετα τις αποκαλυψεις που εκανα διατηρησης του ενυδρειου μου,δεν θα μου εδινες να βαλω μεσα ουτε νεκρο fragακι. :D :D .απολυτος δεν ειμαι.γιαυτο προχωρησα εστω και καθυστερημενα στην αγορα οσμωσης.μακαρι να υπηρχε η δυνατοτητα οταν ξεκινησα να παρω τον αρτιοτερο εξοπλισμο και να μην σκαω.οσο ανεβαινει επιπεδο το ενυδρειο υπαρχει απο μονη της η αναγκη για προστασια αυτου που με τοσο κοπο εχει στηθει.

δυστυχως,χρειαζεται και τυχη για την μακροημερευση ενος ενυδρειου μιας και δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις ανθρωπων που γυρνοντας απο ολιγοημερη απουσια,παρολο τις δικλειδες ασφαλειας, βρηκαν το ενυδρειο ψαροσουπα η ακομα πολυ προσεγμενα ενυδρεια με σωστες τεχνικες ηρθαν τουμπα.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς για σένα είσαι τυχερός...και δεν χρειάστηκε να κλαις για τα ζωντανά σου όπως έκανα εγώ όταν ξεκίνησα..με τα αλάτια το 2003...

Τότε Α/Ο δεν υπήρχε στην Ελλάδα και αγόρασα την πρώτη μου μονάδα από Ολλανδία...με 450TDS πάλευα με τον βράχο μου κάθε μήνα...

Τα παθήματα που έχουμε βιώσει είναι κανόνας για την ασφαλή λειτουργία ενός ενυδρείου...δεν χρειάζεται να τα ξαναλέμε...όλα μπορούν να στραβώσουν όταν βιαζόμαστε και υπολογίζουμε λάθος...τότε σίγουρα θα πάει κάτι στραβά..αυτός δεν είναι λόγος όμως να τα αφήνουμε όλα στην τύχη..

Το αντιχλώριο που δεν βάζεις είναι έγκλημα...τσάμπα ρισκάρεις τα κοράλλια και τα ψάρια σου...ένα αντιχλώριο κάνει 3 ευρώ..τόσο κοστολογείς το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

το ποσο κοστολογω το ενυδρειο μου και ποσο εχω <<ιδρωσει>> γιαυτο το γνωριζω μονο εγω.δεν ειναι το θεμα τα 3 ευρω ευρω αλλα οι αμφιβολου,κατε με,ιδιοτητες του.μην μου πεις να το τεκμηριωσω αλλα οσα ενυδρεια ειχα δεν ειχα χρησιμοποιησει ποτε χωρις να εχω θεμα.

και παλι το ξαναλεω δεν κανω τον εξυπνακια μιας και δεν παροτρυνω κανενα να το κανει μιας και πλεον,ελεω οσμωσης,δεν το κανω ουτε και εγω εκ των πραγματων.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα προφίλτρα της όσμωσης αντί του αντιχλώριου σε περίπτωση που μας πιάσουν οι οικολογικες μας ανησυχίες :)

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τα προφίλτρα της όσμωσης αντί του αντιχλώριου σε περίπτωση που μας πιάσουν οι οικολογικες μας ανησυχίες :)

αυτο που το πας?για να βγαλω 20 λιτρα νερου πεταξα 60.αλλου δεν εχουν να πιουν ενα ποτηρι νερο.

Link to comment
Share on other sites

Το ακάθαρτο νερό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για πότισμα...ή για το καζανάκι...

Μπορεί να είχες την τύχη και να παίρνεις νερό από καθαρές σωληνώσεις και καθαρή πηγή(αλήθεια πόσο TDS έχεις?)

αλλά χωρίς αντιχλώριο είναι σαν να ποτίζεις με χλωραμίνες τα κοράλλια σου και τα ψάρια σου...πράγμα όχι καλό και πολύ επικίνδυνο.

Δικαίωμα σου βέβαια να κάνεις ότι θέλεις με το ενυδρείο σου...απλά είναι λάθος...και πρέπει να το πω... πριν κάποιος σε ακολουθήσει...

Ποιοτικό Reef χωρίς ΑΟ+μονάδα απιονισμού δεν γίνεται...και το νερό είναι το πιο βασικό πράγμα...στο νερό χτίζεις τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Το ακάθαρτο νερό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για πότισμα...ή για το καζανάκι...

Μπορεί να είχες την τύχη και να παίρνεις νερό από καθαρές σωληνώσεις και καθαρή πηγή(αλήθεια πόσο TDS έχεις?)δεν εχω μετρητη.σκοπευω ομως να παρω για να παρακολουθω την φθορα στη μεβρανη

αλλά χωρίς αντιχλώριο είναι σαν να ποτίζεις με χλωραμίνες τα κοράλλια σου και τα ψάρια σου...πράγμα όχι καλό και πολύ επικίνδυνο.

Δικαίωμα σου βέβαια να κάνεις ότι θέλεις με το ενυδρείο σου...απλά είναι λάθος...και πρέπει να το πω... πριν κάποιος σε ακολουθήσει...νομιζω οτι το τονισα αρκετες φορες για να μην το ακολουθησει κανεις.

Ποιοτικό Reef χωρίς ΑΟ+μονάδα απιονισμού δεν γίνεται...και το νερό είναι το πιο βασικό πράγμα...στο νερό χτίζεις τα πάντα...

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

Ολοι οι οργανισμοι εχουν ενα ευρος ανοχης σε καποιες παραμετρους. Αλλοι εχουν μεγαλο ευρος καποιοι αλλοι πολυ μικρο(και εκει πρεπει να δωσουμε προσοχη) Αν οι μεταβολες γινοται μεσα στο ευρος των τιμων των παραμετρων και με σταδιακο-αργο τροπο θεωρω απο την εμπειρια μου οτι δεν υπαρχει καποιο σοβαρο θεμα.

Και γω δεν χρησιμοποιω αυτοματη αναπληρωση αν και θα ηθελα να ειχα πολυ ποιο για να ειμαι ξενιαστος και για να εχω οσο το δυνατον σταθερες συνθηκες. Παντος το ενυδρειο μου φιλοξενει ανεμωνες,ζωανθους,μανιταρακια, ενα brain coral και μια gorgonia χωρις το παραμικρο προβλημα. Ομως εχω ενυδρειο 150 λιτρων το οποιο εχει καπακι απο πανω(περιορισμενη εξατμιση) και συμπληρωνω την εβδομαδα 1 λιτρο το πολυ! επωμενος παιζει ρολο και το ενυδρειο. Σε περιπτωση που επρεπε να συμπληρωνω ποιο μεγαλες ποσοτηες νερου και ποιο συχνα....ε τοτε σιγουρα θα επαιρνα μια αυτοματη αναπληρωση γιατι δεν μπορω να ειμαι συνεχεια απο πανω απο το ενυδρειο.

Φυσικα και αναπληρωνω το νερο μονος μου οταν κατεβει . Δεν παροτρυνω να μην χρησιμοποιουμε αυτοματη αναπληρωση, απλα αν ειμαστε απο πανω απο το ενυδρειο και συμπληρωνουμε νερο, απο οτι φαινετε δεν υπαρχει καποιο θεμα κυριος για τις μερες του χειμωνα οπου η εξατμιση ειναι περιορισμενη κατα ενα βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

submarine1981

AQUAZON.

  • photo-thumb-471.jpg?_r=0

  • Mέλη με δικαίωμα ψήφου

  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png

  • 316 Δημοσιεύσεις:

  • Gender:Male

  • Φύλο:'Ανδρας

  • Ενυδρεία στην κατοχή μου:

    reef 130 lt

  • Εμπειρία:Αρκετά καλή

  • Νομός:Ευβοίας

  • Χώρα:Hellas

Καταχωρήθηκε 17 Φεβρουάριος 2013 - 23:52

Ολοι οι οργανισμοι εχουν ενα ευρος ανοχης σε καποιες

παραμετρους. Αλλοι εχουν μεγαλο ευρος καποιοι αλλοι πολυ μικρο(και εκει

πρεπει να δωσουμε προσοχη) Αν οι μεταβολες γινοται μεσα στο ευρος των

τιμων των παραμετρων και με σταδιακο-αργο τροπο θεωρω απο την εμπειρια

μου οτι δεν υπαρχει καποιο σοβαρο θεμα.

Και γω δεν χρησιμοποιω αυτοματη αναπληρωση αν και θα ηθελα να ειχα

πολυ ποιο για να ειμαι ξενιαστος και για να εχω οσο το δυνατον σταθερες

συνθηκες. Παντος το ενυδρειο μου φιλοξενει

ανεμωνες,ζωανθους,μανιταρακια, ενα brain coral και μια gorgonia χωρις το

παραμικρο προβλημα. Ομως εχω ενυδρειο 150 λιτρων το οποιο εχει καπακι

απο πανω(περιορισμενη εξατμιση) και συμπληρωνω την εβδομαδα 1 λιτρο το

πολυ! επωμενος παιζει ρολο και το ενυδρειο. Σε περιπτωση που επρεπε να

συμπληρωνω ποιο μεγαλες ποσοτηες νερου και ποιο συχνα....ε τοτε σιγουρα

θα επαιρνα μια αυτοματη αναπληρωση γιατι δεν μπορω να ειμαι συνεχεια απο

πανω απο το ενυδρειο.

Φυσικα και αναπληρωνω το νερο μονος μου οταν κατεβει . Δεν παροτρυνω

να μην χρησιμοποιουμε αυτοματη αναπληρωση, απλα αν ειμαστε απο πανω απο

το ενυδρειο και συμπληρωνουμε νερο, απο οτι φαινετε δεν υπαρχει καποιο

θεμα κυριος για τις μερες του χειμωνα οπου η εξατμιση ειναι περιορισμενη

κατα ενα βαθμο.

συμφωνο +1000 και εγω δεν εχω αντιστροφη οσμοση και τοσα χρονια δεν ειχα προβλημα,αυτοματη αναπληρωση εχω φυσικα δεν σημαινει οτι λεω να μην την δουλευουν οι συναδελφοι σε καμια περιπτωση σαφως ενα καθαροτερο νερο ειναι καλυτερο.και εγω στην αρχη συμπληρωνα νερο με το χερι.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το άλλο που δεν έχετε καταλάβει είναι ότι το νερό της βρύσης έχει αλκαλικότητα έχει pH,ασβέστιο/μαγνήσιο και μέταλλα (χαλκό κτλ) ...το νερό της όσμωσης έχει 0 dKh και τίποτα άλλο...φυσικά έχει pH αλλά επειδή δεν έχει ιόντα κάθε συσκευή το μετράει 0.

Είναι το απόλυτο νερό για να χτίσεις επάνω του νερό υφάλου και παραμέτρους.

Δηλαδή όταν μετράτε τιμές απο αλατόνερο δεν είναι οι τιμές που δίνει το αλάτι αλλά το μείγμα νερού και αλατιού.Σε απιονισμένο νερό οι τιμές είναι μόνο του αλατιού.

Και φυσικά και τα ζουμιά για balling αν τα φτιάχνετε με νερό βρύσης και αυτά επηρεάζονται...

Επίσης όταν στην βρύση έχεις TDS πάνω απο 100 δεν υπάρχει για reef ενυδρείο αλλά μόνο για αφρικανικό...και ξαναλέω ότι δεν είχατε προβλήματα με το νερό της βρύσης είναι ο πρώτος λαχνός στο λαχείο...χιλιάδες χομπίστες το παραδέχονται αυτό σε όλο τον κόσμο...

Και ρωτάω αξίζει να δίνετε 50άρικα για κοράλλια όταν δεν τους παρέχετε καθαρό νερό?και πόσο μάλιστα όταν πλέων αγοράζεις αξιοπρεπέστατη όσμωση με κάτω απο 100 ευρώ...με κόστος συντήρησης μόνο τα προφίλτρα και την ρητίνη απιονισμού μια φορά το 6μηνο...

Και τα λέω όλα αυτά γιατί το νερό της περιοχής μου είναι απαράδεκτο...και έμαθα με τον δύσκολο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου alex ξεκαθαρισα απο την αρχη οτι δεν διαφωνουμε απλα περιεγραψα στην ερωτηση του Kωστα την κανω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω έναν αφυγραντήρα στο σπίτι που βγάζει 3 λίτρα νερό την ημέρα! Μπορώ να χρησιμοποιώ το νερό για αναπλήρωση; Το έχει δοκιμάσει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι ειναι μερικοι αφυγραντηρες που τα στοιχεια τα οποια ψυχουν τον αερα για να φτιαξουν τους υδρατμους και να πεσουν στο δοχειο συλλογης ειναι μεταλικα ίσως και χαλκινα. Αν οντως ειναι ετσι....καλυτερα μην το βαλεις μην εχει ιοντα βαρεων μεταλλων. Για σιδερο κανει παντος. ή για το αμαξι (στο παγουρι των υαλοκαθαριστηρων). Για φυτα δεν ξερω λογο των στοιχειων. Αν ειναι απο υλικο που δεν μεταφερει ενωσεις στους υδρατμους τοτε πρεπει να ειναι ενταξει. Παντος καλο θα ηταν να εβαζες νερο αντιστροφης οσμωσης για την αναπληρωση(ποιο πολυ για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

για πολλοστη φορα θα γραψω πως ΔΕΝ κανει το απιονοσμενο νερο απο

σουπερ μαρκετ(λογω της βιομηχανικης επεξεργασιας του)

στεγνωτηρια

αιρκοντισιον

αφυγραντηρες

ακομη και το βροχινο(απο μολυσμενες περιοχες εννοειται)

και οτι αλλο τελος παντων μπορει και βγαζει απιονισμενο μεν αλλα στην ουσια ακαταλληλο νερο για ζωντανους οργανισμους και ενυδρειο.

μονο το νερο που παραγουμε εμεις οι ιδιοι με τη χρηση αντιστροφης οσμωσης ειναι το πλεον καταλληλο.

χωνεψτε το.....

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...