Jump to content

Γέννα pseud. acei ;


roti

Recommended Posts

παιδιά τάχω παίξει

τέσσερις μέρες μόνο αφού έβαλα τα acei στο ενυδρείο μου και γίνεται το εξής.

ο αρσενικός τρεμουλιάζοντας προσπαθεί να παρασύρει τη θηλυκιά, ενώ συγχρόνως απομακρύνει τα υπόλοιπα ψάρια.

Συγχρόνως ετοιμάζει φωλιά σκάβοντας και απομακρύνει χαλικάκι από συκεκριμένη περιοχή.

Δεν έχω δει τη θυλικιά να αφήνει αβγά, όμως παρατηρώντας το κεφάλι της βλέπω ότι έχει κραμάσει το πηγούνι της , δεν τρώει και συνεχώς αναμασά.

έχω την εντύπωση μη πω την βεβαιότητα -γιατί πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο -ότι πρέπει να έχει αβγά στο στόμα της.

ΕΡΩΤΗΣΗ: ΤΊ ΚΑΝΩ;

Δεν έχω σκοπό να μεταφέρω τη θηλυκιά, όμως τί ταίζω σε περίπτωση γέννας;

βοηθήστε σύντροφοι!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα ps.acei όπως και οι πιο πολλές αφρικάνικες κιχλίδες (malawi) είναι mouth brooders. Αυτό σημαίνει ότι έχουν τα αυγά στο στόμα τους μέχρι να εκκολαυθούν και να γίνουν ψάρια. Μάλιστα τις πρώτες ημέρες σε περίπτωση κινδύνουν αν τα μωρά είναι έξω τρέχουν και ξαναμπαίνουν στο στόμα της μητέρας. Αν έχεις και άλλα είδη μέσα είναι πολύ εύκολο να γίνουν τροφή για τα μεγαλύτερα ψάρια. Από την ημέρα που θα δείς την θηλυκιά να είναι μπουκωμένη σε περίπου 20-25 μέρες θα βγάλει τα μικρά.

Για την πρώτη εβδομάδα τρώνε από τον λεκυθικό σάκο που έχουν ενώ αργότερα χρειάζονται τροφές πλούσιες σε σπιρουλίνα συνήθως σε σκόνη ή σε φυλλαράκι που το έχεις τρίψει και έχει γίνει πολύ μικρό. Βλέπεις το μέγεθος των νεογνών είναι αρκετό ώστε να καταναλώσει τέτοιου είδους τροφή. Όμως χρειάζεσαι κρυψώνες να μπορούν να ξεφύγουν από τους κυνηγούς τα πιο γρηγορα από αυτά. Συνήθως σε ένα ενυδρείο με διάφορα είδη κιχλίδων και αρκετές σπηλιές από πέτρες και ίσως και κερατρόφυλλο μόνο 2-3 θα μπορέσουν να επιζήσουν.

Καλή συνέχεια !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...