Jump to content

Πρόβλημα Με Clam ! ! !


Recommended Posts

παίδες Please τα φώτα σας! επισυνάπτω φώτο. παρατήρησα στο clamακι οτι το ¨στόμα¨ του, η εισαγωγή δηλαδή έχει αλλάξει χρώμα και καφετίζει..

ανοίγει κανονικά..

απο μετρήσεις είμαι

ΝΟ3: 0

Ca: 395

Mg: 1260

Kh: 9,3

Ph : 8

Sal.: 1025

temp.: 26,8 C

το μόνο πρόβλημα που είχα τελαυταία ηταν μια πτώση στο Kh τοοποίο και διόρθωσα με σόδα..

sorry για τη φώτο αλλα δεν μπορεί να γίνει κατο καλύτερο με το κινητό..

Link to comment
Share on other sites

μου το χουν πει αυτό για το clam.. τι να κάνω!? :poster_oops:

τι μπορώ να κάνω??? γυρνάει η κατάσταση??

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω βάλει ακόμη, βαρύ χέρι στο τάισμα είναι μια λύση, αλλά απότι λένε όταν αρχίσει την κάτω βόλτα το κλαμ δεν επανέρχεται, από την μεριά μου πάντως σου εύχομαι να είναι κάτι περαστικό...

Link to comment
Share on other sites

ειναι φρεσκο το συστημα σου? γενικα Νο3 0 δεν ειναι καλο ... σκοπος ειναι να προσπαθουμε να ειναι χαμηλα αλλα οχι σε απολυτο μηδεν...

εγω απο την εμπειρεια μου παντως αυτο που τα κλαμ την ακουνε ειναι στα σκαμπανεβασματα του ΚΗ δεν προκειτε να στο συνχωρησουν αν αρχισει και δεν ανοιγει καλα , ξεχνα το... το αλλο που λες για το στομα του ως προς την αλλαγη χρωματος δεν νομιζω οτι εχει θεμα

εκει που εχει ειναι αν δεις να ανοιγει υπερβολικα ...εκει ψαξου μηπως υπαρχει καποιο snail και το τρωει απο κατω σιγα σιγα...

γενικα ειναι ευθραυστο ζωντανο με πολους εχθρους-θηρευτες ... :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα!

Μια χαρά είναι το clam. :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι φρεσκο το συστημα σου? γενικα Νο3 0 δεν ειναι καλο ... σκοπος ειναι να προσπαθουμε να ειναι χαμηλα αλλα οχι σε απολυτο μηδεν...

εγω απο την εμπειρεια μου παντως αυτο που τα κλαμ την ακουνε ειναι στα σκαμπανεβασματα του ΚΗ δεν προκειτε να στο συνχωρησουν αν αρχισει και δεν ανοιγει καλα , ξεχνα το... το αλλο που λες για το στομα του ως προς την αλλαγη χρωματος δεν νομιζω οτι εχει θεμα

εκει που εχει ειναι αν δεις να ανοιγει υπερβολικα ...εκει ψαξου μηπως υπαρχει καποιο snail και το τρωει απο κατω σιγα σιγα...

γενικα ειναι ευθραυστο ζωντανο με πολους εχθρους-θηρευτες ... :sarcasm:

το έχω ξεκινήσει απο τον Αύγουστο στα 30 λίτρα και ανέβηκα στα 70 τα Χριστούγεννα μεταφέροντας βράχο και νερό.

Κh ήμουνα πάντα σταθερός 8,3- 9,3

ΝΟ3 δεν είχα ποτέ κατέβει κάτω απο 5-10 αλλα εδώ και 2 βδομάδες δεν ξεκολλάω απο το 0..λέω σε πρώτη φάση να βγάλω απο τις ρουτίνες τα βακτήρια..

πάντως προς το παρόν το άνοιγμα του και τα χρώματα στο μανδύα είναι μια χαρά

ελπίζω να είναι οπως τα λες και με το στόμα :bigemo_harabe_net-66:

με τους θηρευτές άσε..έχω ήδη στείλει 2 αστερίες σε φίλο επειδή ανακάλυψα οτι το έχουν για μεζε.. :nuke:

σ΄ ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω κανένα πρόβλημα!

Μια χαρά είναι το clam. :)

μακάρι! :)

η φώτο είναι χάλια και δεν φαίνεται η διαφορά.. γύρω-γύρο απο το στόμα έχει καφετίσει λίγο είναι η αλήθεια.. ελπίζω οτι είναι όλα καλά δεδομένου οτι ανοίγει μια χαρά και τα χρώματα στο μανδύα ειναι έντονα..

Link to comment
Share on other sites

Ε άστο να ηρεμήσει λίγο...φρέσκο είναι.

Καλύτερα να το έχεις σε κάποιο βράχο και όχι στο υπόστρωμα.Εκεί προσκολλάται και νιώθει πιο άνετα... εύχομαι να σου πάει μια χαρά αν και τα Crocea δεν είναι και τα πιο ανθεκτικά κλαμάκια και δεν σηκώνουν και πολλά.

Βακτήρια σταμάτα να ρίχνεις...δεν είναι και ότι καλύτερο για φρέσκα Tridahna...και πιο καλό τάισμα...ίσως και αμινοξέα με μέτρο το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Το ανοιγμα δεν ειναι οντως μεγαλο. Αν δεν ειναι καλα θα ανοιξει τελειως και δεν θα βλεπεις τις τριχες στις ακρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν καλά το άνοιγμα του θα ήταν πολύ μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ε άστο να ηρεμήσει λίγο...φρέσκο είναι.

Καλύτερα να το έχεις σε κάποιο βράχο και όχι στο υπόστρωμα.Εκεί προσκολλάται και νιώθει πιο άνετα... εύχομαι να σου πάει μια χαρά αν και τα Crocea δεν είναι και τα πιο ανθεκτικά κλαμάκια και δεν σηκώνουν και πολλά.

Βακτήρια σταμάτα να ρίχνεις...δεν είναι και ότι καλύτερο για φρέσκα Tridahna...και πιο καλό τάισμα...ίσως και αμινοξέα με μέτρο το βράδυ.

Alex, έχω θάψει ένα βραχάκι και το έχω τοποθετήσει πάνω. τα βακτήρια θα τα κόψω, για αμινοξέα δέν έχω ακούσει ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...