Jump to content

Lionfish......καλώς Όρισες!!!!!!


Recommended Posts

Οντως ενδιαφερον,αλλα και ανησυχητικο ταυτοχρονα.Και νομιζω πως συντομα θα δουμε και αλλα ειδη "εισβολεις"

Ευχαριστουμε για την ενημερωση

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστουμε για την πληροφορηση καλε μου φιλε νικο.

ΥΓ.χρονια και ζαμανια.ελπιζω να σε διαβαζω συχνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι......σε καμιά 5ετία το πολύ θα το καλοσωρίσουμε και στην περιοχή της Ρόδου - Καστελορίζου.

Η παγκοσμιοποίηση και στη φύση.

Ευχαριστούμε Νίκο....

Link to comment
Share on other sites


Που θα μου πάνε
δεν θα τα βρω???? …. Μετατρέπω και πάλη το ενυδρείο μου σε θαλασσινό!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Οι λεσεψιανοί είναι τόσοι πολλοί που δεν πάει ο νους μας. Όσοι κάνουν καταδύσεις ας αναζητήσουν είδη κοραλλιών σε περιοχές που αγκυροβολούν πλοία με τροπικό φορτίο πχ σόγιας. Απλά δεν υπάρχουν ειδικοί να τα καταγράψουν, όπως τα ψάρια.

Προσωπικά πιστέυω ότι τα περισσότερα τροπικά είδη (αν όχι όλα) μπορούν να προσαρμοστούν άνετα στη Μεσόγειο.

Και όχι μόνο, να σας θυμίσω τα πιράνια του Έβρου.

Link to comment
Share on other sites

Εδω ο ξαδερφος μου επιασε ενα barracuda πριν δυο μηνες στην Εύβοια και εγω ειδα κανα-δυο filefish,τι να λεμε τωρα :ph34r::ph34r::ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε κ Νίκο, η αλήθεια είναι ότι όποιος ασχολείται με την θάλασσα(καταδύσεις,ψάρεμα ,κτλ) έχει παρατηρήσει αρκετούς ξένους οργανισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο δεν είναι νέο και υπάρχει πάνω από έναν αιώνα απλά οι ρυθμοί αύξησης των νέον ψαριών έχουν αυξηθεί τις τελευταίες δεκαετίες. Πάντως Ορέστη χρόνια δύτης στην καβάλα ακόμη δεν είδα κάποιον νέο οργανισμό αντιθέτως είδα να εξαφανίζονται οργανισμοί όπως δάση με φύκια και φυτά, ψάρια, κοράλλια μύδια και ιδιαίτερα τα χταπόδια, γενικά παρατηρώ από χρόνο σε χρόνο ολόκληρες περιοχές να νεκρώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο δεν είναι νέο και υπάρχει πάνω από έναν αιώνα απλά οι ρυθμοί αύξησης των νέον ψαριών έχουν αυξηθεί τις τελευταίες δεκαετίες. Πάντως Ορέστη χρόνια δύτης στην καβάλα ακόμη δεν είδα κάποιον νέο οργανισμό αντιθέτως είδα να εξαφανίζονται οργανισμοί όπως δάση με φύκια και φυτά, ψάρια, κοράλλια μύδια και ιδιαίτερα τα χταπόδια, γενικά παρατηρώ από χρόνο σε χρόνο ολόκληρες περιοχές να νεκρώνονται.

+100000000

Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα κανω ψαροντουφεκο για lionfish βαρεθηκα τους ροφους τοσα χρονια.. Αμα πια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...