Jump to content

Τι Είναι Αυτό Στο Φυτό Μου?


Recommended Posts

Καλησπέρα,σήμερα παρατήρησα κάτι σαν φάγωμα σε ένα φύλλο της anubia που έχω.Ξέρετε τι μπορεί να είναι?Μέσα έχω 6 neon,3 glowlight,1 guppy,2 black tetra και 2 amano γαρίδεςpost-52161-0-37360200-1361479160_thumb.jpgpost-52161-0-43913100-1361479187_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι μπορώ να διακρίνω και σε άλλα φύλλα ανούμπιας έχεις σημάδια που θα ανοίξουν κ άλλες τρύπες. Και πιστεύω πως είναι έλλειψη καλίου. Περίμενε να ακούσεις κ άλλες γνώμες όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έλλειψη καλίου δεν θα κιτρίνιζαν γυρω γύρω από την τρύπα? σαν αποσύνθεση δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Είναι έλλειψη καλίου και ενδεχομένως και σιδήρου.

Οι παραπάνω ελλείψεις έχουν ως αποτέλεσμα τα περισσότερα φυτά να παρουσιάζουν τρύπες, κιτρίνισμα (chlorosis), ζάρωμα μέχρι και νέκρωση των παλιότερων φύλλων που συνοδεύεται με τα να "κόβονται" και να αποδεσμεύονται από το ίδιο το φυτό...

Όπως το κάθε ενυδρείο αποτελεί ξεχωριστό οικοσύστημα έτσι και το κάθε φυτό επιτρέψτε μου να το χαρακτηρίσω ως ξεχωριστό οργανισμό, το οποίο σημαίνει ότι τα παραπάνω συμπτώματα έχουνε διαφορετική σειρά εμφάνισης και εξέλιξης στο κάθε φυτό.

Προσωπικά είναι η πρώτη φορά που το παρατηρώ σε anubia, και αν σκεφτούμε ότι η anubies θεωρούνται σκληροτράχηλα φυτά ιδανικά για αρχάρια επίπεδα χομπιστών, πολυ πιθανό η τροφοπενία καλίου ή/και σιδηρού να βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο για να φτάσει σε σημείο να επηρεάσει και την anubia...

Φίλε μου τι άλλα φυτά έχεις στο ενυδρείο σου και έχεις διαπιστώσει παρόμοια σημάδια πάνω τους ή κάποια ιδιαιτερότητα στην ανάπτυξή τους??

Link to comment
Share on other sites

Είναι έλλειψη καλίου και ενδεχομένως και σιδήρου.

Οι παραπάνω ελλείψεις έχουν ως αποτέλεσμα τα περισσότερα φυτά να παρουσιάζουν τρύπες, κιτρίνισμα (chlorosis), ζάρωμα μέχρι και νέκρωση των παλιότερων φύλλων που συνοδεύεται με τα να "κόβονται" και να αποδεσμεύονται από το ίδιο το φυτό...

Όπως το κάθε ενυδρείο αποτελεί ξεχωριστό οικοσύστημα έτσι και το κάθε φυτό επιτρέψτε μου να το χαρακτηρίσω ως ξεχωριστό οργανισμό, το οποίο σημαίνει ότι τα παραπάνω συμπτώματα έχουνε διαφορετική σειρά εμφάνισης και εξέλιξης στο κάθε φυτό.

Προσωπικά είναι η πρώτη φορά που το παρατηρώ σε anubia, και αν σκεφτούμε ότι η anubies θεωρούνται σκληροτράχηλα φυτά ιδανικά για αρχάρια επίπεδα χομπιστών, πολυ πιθανό η τροφοπενία καλίου ή/και σιδηρού να βρίσκεται σε υψηλό επίπεδο για να φτάσει σε σημείο να επηρεάσει και την anubia...

Φίλε μου τι άλλα φυτά έχεις στο ενυδρείο σου και έχεις διαπιστώσει παρόμοια σημάδια πάνω τους ή κάποια ιδιαιτερότητα στην ανάπτυξή τους??

Καλημέρα,άλλη μια ανούμπια έχω η οποία έχει σε κανα δυό φύλλα της τρυπούλε μικρές.Δεν ξέρω αν φταίει οτι τις έχω φυτέψει σε χαλίκι σχετικά χοντρό.Όταν τις πήρα ο πετσοπας μου έδωσε λίπασμα σε μορφή μπαλίτσας (kugeln της JBL) για να βάλω στη ρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Φταίει ότι τις έχεις φυτέψει,η ανούμπια δεν φυτεύεται αλλά δένετεται σε πέτρες ή ρίζες....

Link to comment
Share on other sites

Τις ανουμπιες τις δενουμε σε πετρα η ξυλο αλλιως αν τις φυτεψουμε και ειναι ο κεντρικος κορμος του ριζωματος θαμενος τοτε το φυτο σαπιζει.

Link to comment
Share on other sites

Τις ανουμπιες τις δενουμε σε πετρα η ξυλο αλλιως αν τις φυτεψουμε και ειναι ο κεντρικος κορμος του ριζωματος θαμενος τοτε το φυτο σαπιζει.

Ο κορμός είναι έξω,μόνο τις ρίζες έχω μέσα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...