Jump to content

Αποσταση Φωτιστικου Απο Επιφανεια.


Κωστας Τ

Recommended Posts

καλησπερα.υπαρχει καποια στανταρ αποσταση που πρεπει να εχει το φωτιστικο απο την επιφανεια του νερου?μιλαω για φωτιστικο με Τ5 λαμπες.το φωτιστικο ειναι 1,20 οσο και το ενυδρειο με 40αρι βαθος(το ενυδρειο).το εχω τοποθετησει σχεδον 15 ποντους απο την επιφανεια εκμεταλλευομενος την ζεστη που παραγει ετσι ωστε να μην αναβει ο θερμαντηρας.το ρωταω μιας και βλεπω σε αλλα ενυδρεια και το εχουν σε πολυ μεγαλη αποσταση απο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα.παιζουν ρολο και τα κοραλια που υπαρχουν στο ενυδρειο και σαφεστατα και το υψος του ενυδρειου..

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ ειναι το ati sunpower 4x54 οποτε ναι υπαρχει προστατευτικο plexi glass.το φωτιστικο στο μηκος ειναι οσο το ενυδρειο οποτε δεν χρειαζεται αν ανεβει πολυ ψηλα για να καλυψει την επιφανεια.εκτος αυτου φοβαμαι οτι αν το ανεβασω πολυ θα χασω σε αποδοση.επισης η βαση του ενυδρειου ειναι αρκετα ψηλη οποτε αν ανεβει το φωτιστικο σε στραβωνουν οι λαμπες.το μειονεκτημα ειναι οτι θα χρειαζεται συχνο καθαρισμα το plexi.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι σχετικα.παιζουν ρολο και τα κοραλια που υπαρχουν στο ενυδρειο και σαφεστατα και το υψος του ενυδρειου..

με sps κοραλια και 50αρι υψος(ριο 240).

Link to comment
Share on other sites

12-18 ποντους ευρος, νομιζω πως ειναι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο φωτιστικο εχω και εγω με 6 λαμπες ομως και υψος ενυδρειου 55 και το εχω περιπου 20 με 22 ποντους απο το νερο μονο κ μονο για την τεραστια ποσοτητα θερμοτητας που παραγουν οι 6 λαμπες και για να καλυψουν το βαθος που εχω 65εκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...