Jump to content

Nymphaea Lotus


istellas

Recommended Posts

Λίπασμα στη στήλη (νερού) = ρίχνουμε λίπασμα στο νερό του ενυδρείου (στήλη).

Πρόσθεση φαρμάκου στη στήλη = ρίχνουμε φάρμακο στο νερό του ενυδρείου (στήλη).

Πρόσθεση βιταμίνης στη στήλη = ρίχνουμε βιταμίνη στο νερό του ενυδρείου (στήλη).

Στήλη νερού = το νερό του ενυδρείου

Υ.Σ.: Μπράβο Γιάννη για τα λουλούδια!

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και κάτι που σας έκρυψα.... Εκτός από την κοινή λίπανση έχει χρησιμοποιηθεί και λίπανση σε μορφή ταμπλετών DIY ενός φίλου (αν θέλει θα πει ο ίδιος το όνομα του) όπου η δοκιμή έγινε στο συγκεκριμένο φυτό...

Απ' ότι φαίνεται απέδωσε....

Άντε και στα υπόλοιπα τώρα :lol:

Οι κόποι σου ανταποδίδουν!

Ναι δίκιο έχεις κουράστηκα πολύ για να βγει το λουλούδι :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και κάτι που σας έκρυψα.... Εκτός από την κοινή λίπανση έχει χρησιμοποιηθεί και λίπανση σε μορφή ταμπλετών DIY ενός φίλου (αν θέλει θα πει ο ίδιος το όνομα του) όπου η δοκιμή έγινε στο συγκεκριμένο φυτό...

Απ' ότι φαίνεται απέδωσε....

Άντε και στα υπόλοιπα τώρα :lol:

Ναι δίκιο έχεις κουράστηκα πολύ για να βγει το λουλούδι :bowdown:

Μαλλον θα πρεπει να αρχισει να πουλαει τετοιες ταμπλετες.

Εγω παντος ενδιαφερομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να αρχισει να πουλαει τετοιες ταμπλετες.

Εγω παντος ενδιαφερομαι!!

Ναι, αλλά θα πρέπει να κάνεις και... αντίστοιχες τρύπες στο καπάκι σου, για να ξεπροβάλλουν τα λουλούδια! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οταν μου το ειπες στο τηλεφωνο απλα ενθουσιαστηκα.Βλεποντας το ομως ξετρελεθηκα!!!

Μπραβο ρε Γιανναρε!!!Παντα τετοια να μας δειχνεις........ :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα...

Τί σπούδασες είπαμε; Γεωπόνος;! :lol:

Άλλη η χάρη στα φυτεμένα... γιατί να το κρύψομεν άλλωστε;!

Link to comment
Share on other sites

Tι να σου κάνουν τα λιπάσματα αν δεν ευνοούν οι συνθήκες???

Συγχαρητήρια!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο και από εμένα...

Τί σπούδασες είπαμε; Γεωπόνος;! :lol:

Άλλη η χάρη στα φυτεμένα... γιατί να το κρύψομεν άλλωστε;!

Αν στη γεωπονική μαθαίναμε οτιδήποτε χρήσιμο, το ενυδρείο μου θα ήταν το ογδοο θαύμα στον κόσμο :bowdown: .

Ναι, γεωπόνος είμαι....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα πάντως για να μην το αφήσεις στην τύχη του το λουλούδι να μαζέψεις λίγη από τη γύρη του, να την βάλεις πάνω στον ύπερό του, μπας και μπορέσεις να το γονιμοποιήσεις και να ελπίσεις πως ο ύπερος (θηλυκό) ωρίμασε μετά τους στήμονες με τη γύρη (αρσενικό).

Σίγουρα πάντως με τη γύρη του πρώτου δοκίμασε στο 2ο λουλούδι

και καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Το λουλούδι μαράθηκε και το έκοψα. Το έχω αφήσει να ξεραθεί και μετά να δω τι μπορώ να πάρω από αυτό (σπόρους)...

Υ.Γ. Όχι δεν έχω τελειώσει γεωπόνος....., φυσικός έχω τελειώσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Από ό,τι διάβασα πάντως, αν όταν "ξανθίσει", αρχίζει και τυλίγεται σε σπείρα, σημαίνει πως είναι γονιμοποιημένο και δεν πρέπει να το κόψεις, για να ωριμάσουν οι σπόροι. Ενώ αν παραμείνει ίσιο το κοτσάνι, σημαίνει πως είναι αγονιμοποίητο.

Καλό θα ήταν στο επόμενο λουλούδι να κοιτάξεις πότε θα εμφανιστεί η γύρη. Αν εμφανιστεί την 3η ή 4η μέρα σημαίνει πως το θηλυκό μέρος ωρίμασε πρώτα για να μην αφήσει να αυτογονιμοποιηθεί. Το μόνο που έχεις να κάνεις τότε είναι να κρατήσεις λίγη γύρη (στο ψυγείο μάλλον) για το επόμενο λουλούδι σου ;)

Πάντως να ξέρεις ότι αν δεν φροντίσεις εσύ για αυτή τη διαδικασία, είναι μάλλον απίθανο να γίνει κάτι από μόνο του, γιατί αυτή τη δουλειά την κάνουν τα έντομα κανονικά.

Θα έπρεπε να προτείνουμε ίσως, να κάνουν και οι φυσικοί μερικά μαθήματα βιολογίας φυτού :D

Link to comment
Share on other sites

Στείλε κάνα λινκ να ξεστραβωθούμε κι εμείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ μερικές χρήσιμες πληροφορίες

http://www.australianwatergardener.com/con...?articleId=1071

http://www.nhm.ac.uk/research-curation/sta...l/assets/90.pdf

http://www.iamshaman.com/lotus/cultivation.htm

Ελπίζω να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

;)
Link to comment
Share on other sites

Apisteuto..... epeidi eimai arxaria sto 8ema enydreio kai futa enudreiou 8a sou itan eukolo na mou dieukriniseis an exeis agorasei kapoia sygkekrimeni lampa i xrisimopoieis kapoio eidos lipasmatos?? ;):D

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες έχω 2 Τ5 Arcadia Plant Pro και 1 Sylvania Gro-Lux εκ των οποίων οι 2 πρώτες φωτίζουν για 12 ώρες ενώ η τρίτη για 3 ώρες.

Από λιπάσματα χρησιμοποιώ ταμπλέτες DIY καθώς και αρκετά DIY χημικά όπως KNO3, K2SO4, HK2PO4 και Seachem Flourish σε καθημερινή βάση. Επίσης υπάρχει και CO2...

Ρίξε μια ματιά http://www.istellas.gr/aquarium/my_aquariums_show_480.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Eίχα την τύχη να θαυμάσω το υπέροχο λουλούδι του Γιάννη απο κοντά και ήταν υπέροχο. :thumbup:

Η μεθοδικότητα και η επιμονή στη λεπτομέρεια φέρνουν πάντα εκπληκτικά αποτελέσματα.Μπράβο Γιάννη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την Lotus μπορείς να την αναπαράγεις με έναν πολύ εύκολο τρόπο χωρις να διχοτομίσεις τον βολβό.Ημουν αρχάριος και το έκανα κατα τύχη.Μου είχαν χαρίσει τον βολβό και τον φύτεψα στο ενυδρείο μου.Οταν αρχισε να βγάζει τα φυλλαράκια του (ήταν και καινούριο το υπόστρωμα και καταλαβαίνετε τι ανάπτυξη είχε)ξαφνικά ένα ενυδρείο 80 λίτρων είχε γίνει μια τεράστια Lotus και την ξερίζωσα για να δω πως θα καταφέρω να μειώσω τον όγο της.Παρατήρησα ότι πάνω στον βολβό είχαν δημιουργηθεί ρίζες.Τραβηξα προσεχτικά καμια δεκαριά και χάρισα τις μισές στην κοπελιά μου και τις υπόλοιπες στον κολλητό μου.Έναμιση χρόνο μετά έχουν και οι δύο ακόμα τις Lotus και πολλαπλασιασμένες κατά πολύ και προς εκπληξη μας πριν ένα μήνα που κάναμε καινούρια εγκατασταση στο ενυδρείο της κοπελιάς μου παρατηρήσαμε ότι οι ριζες είχαν δημιουργήσει μικρούς βολβούς.Όσο για την δικιά μου Lotus δεν την πήραξε καθόλου η απώλεια των ριζών και κάθε βδόμαδα κόβω μερικα φυλλαράκια για να μειώνω τον όγκο της.Αλλα λουλουδάκια δεν έχω δει ακόμα και ούτε προκειται να δώ προφανώς γιατί την πειράζω συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...