Jump to content

Recommended Posts

Είχα ένα τον περισσότερο αμμωνία αλλά έχω πάρει κατάλληλο φάρμακο,δεν ρίχνω τροφή τούς έριξα πριν 4 μέρες 3 κοκους και ούτε που της φάγανε .Τώρα όσο αφορά τον στρωμένο βυθό όπως μου είπατε τη κάνω? να δώσω της γαρίδες να διακοσμήσω το ενιδρύω και να της βάλω μετά απο 2 μήνες ???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,κανεις βιαστικες κινησεις!

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και κακος εβαλες γαριδες μεσα.Οι γαριδες θεουν πολυ καθαρο νερο και χωρις αμμωνια,νιτρωδη και με ελαχστα νιτρικα.

Δωσε μου τις μετρησεις σου.

Οταν λεμε στρωμενος βυθος εννοουμε ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,κανεις βιαστικες κινησεις!

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και κακος εβαλες γαριδες μεσα.Οι γαριδες θεουν πολυ καθαρο νερο και χωρις αμμωνια,νιτρωδη και με ελαχστα νιτρικα.

Δωσε μου τις μετρησεις σου.

Οταν λεμε στρωμενος βυθος εννοουμε ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες.

+ 1.000

Είχα ένα τον περισσότερο αμμωνία αλλά έχω πάρει κατάλληλο φάρμακο,δεν ρίχνω τροφή τούς έριξα πριν 4 μέρες 3 κοκους και ούτε που της φάγανε .Τώρα όσο αφορά τον στρωμένο βυθό όπως μου είπατε τη κάνω? να δώσω της γαρίδες να διακοσμήσω το ενιδρύω και να της βάλω μετά απο 2 μήνες ???

Χρησιμοποίησες φάρμακο για την αμμωνία αν κατάλαβα καλά ????

Link to comment
Share on other sites

Ναι χρησιμοποιώ φάρμακο. Δηλαδή έπρεπε να αφήσω το ενιδρύω χωρίς γαρίδες για 2 μήνες ? Ένταξη αργότερα θα κανω μια μέτρηση της αμμωνίας και θα στης δώσω. Δεν μου είπε έτσι ο τύπος απο το πετ σοπ για αυτό της έβαλα τοσο νωρίς της γαρίδες μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε αν έχεις αμμωνία , κινδυνεύουν οι γαρίδες σου. Πρέπει να το στρώσεις πρώτα και μετά μπορείς να βάλεις άνετα οποιοδήποτε ζωντανό οργανισμό.

Αν ρίχνεις χημικά για να δεσμεύσεις την αμμωνία, δεν αφήνεις τον κύκλο του αζώτου να προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δίνω πισω της γαριδες τακτοποιώ την αμμωνία και τα ξαναλέμε σε 2 μηνες περίπου ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι….η βρίσκεις μπόλι!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,κανεις βιαστικες κινησεις!

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και κακος εβαλες γαριδες μεσα.Οι γαριδες θεουν πολυ καθαρο νερο και χωρις αμμωνια,νιτρωδη και με ελαχστα νιτρικα.

Δωσε μου τις μετρησεις σου.

Οταν λεμε στρωμενος βυθος εννοουμε ενυδρειο που τρεχει τουλαχιστον 2 μηνες.

Λιπον η μετρησης ειναι ph=6,6 (NH4/NH3)= 1 mg/I (NO2)=0,5mg/I

Link to comment
Share on other sites

Ναι….η βρίσκεις μπόλι!

Το μπολι ειναι χρυσόψαρο αν ναι ποσες μερες να το αφήσω μεσα στο ενιδρύω ???

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι ειναι χρυσόψαρο αν ναι ποσες μερες να το αφήσω μεσα στο ενιδρύω ???

Το μπόλι είναι έτοιμο στρωμένο βιολογικό υλικό (siporax-substrate κτλ) από άλλο ώριμο και στρωμένο ενυδρείο το οποίο και εγκαθιστάς μέσα στο φίλτρο σου!

Τα χρυσόψαρα δεν είναι μέθοδος στρωσίματος ενυδρείου…αμάν πια!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι ειναι χρυσόψαρο αν ναι ποσες μερες να το αφήσω μεσα στο ενιδρύω ???

Αλέξανδρε , δεν χρησιμοποιούμε ζωντανά για να στρώσουμε το ενυδρείο μας. Προκαλούνται ανεπανόρθωτες βλάβες που μπορεί να μην τις βλέπουμε με το μάτι.

Το περιβάλλον που έχεις τώρα είναι άκρως τοξικό για ζωντανούς οργανισμούς.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και οι γαριδες κινδυνευουν αμεσα!

Κανεις βιαστικες κινησεις που δεν θα σου βγουν σε καλο...

Διαβασε τα λινκ που σου εδωσε πιο πανω ο ebenos.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξη της γαριδες της εδωσα στο πετ σοπ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Στης 25 του μηνός κλείνω 2 μηνες, και βαζω γαριδες το ενιδρύω ωμος εχει ακόμη αμμωνία μεσα πέρα απο το φυσιολογικό αν κια ρινχω φάρμακο.Εβγαλα νερο προσέσθεσα καινούργιο αλλα και πάλη τα ίδια :bigemo_harabe_net-72:

Link to comment
Share on other sites

Στης 25 του μηνός κλείνω 2 μηνες, και βαζω γαριδες το ενιδρύω ωμος εχει ακόμη αμμωνία μεσα πέρα απο το φυσιολογικό αν κια ρινχω φάρμακο.Εβγαλα νερο προσέσθεσα καινούργιο αλλα και πάλη τα ίδια :bigemo_harabe_net-72:

Αν δεν μηδενισουν ολα να μη βαλεις γαριδες γιατι θα τις χασες φιλε μου.

Πρεπει να εχεις αμμωνια 0,νο2 0 και νο3 μεταξυ 5-15

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λογο χρησιμοποιείς φάρμακα-σκευασματα και δεν αφήνεις τον κυκλο του αζώτου να πραγματοποιηθεί; μετα από τόσο καιρό θα έπρεπε να έχει στρωθεί το ενυδρείο σου όσον αφορα την αμμωνία και τα νιτρώδη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, χρησιμοποιώντας φάρμακα σε άστρωτο ενυδρείο δεν αφήνεις τον κύκλο του αζώτου να ολοκληρωθεί!!!!! Ότι πέρασαν 2 μήνες σημαίνει πως είσαι έτοιμος. Πες μας ακριβώς τι έκανες αυτούς τους 2 μήνες και τις μετρήσεις που έχεις τώρα σε NH3/4 (αμμωνία), NO2 (νιτρώδη) & NO3 (νιτρικά) για να καταλάβουμε και εμείς σε τι κατάσταση είναι το ενυδρείο σου και αν είναι έτοιμο να δεχτεί ζωντανούς οργανισμούς!

Link to comment
Share on other sites

αν ριξουμε μπολι τοτε μπορουμε να βαλουμε και τις γαριδες ή θα πρεπει να περιμενουμε 2-3 μηνες για να στρωσει ο βυθος?

Link to comment
Share on other sites

αν ριξουμε μπολι τοτε μπορουμε να βαλουμε και τις γαριδες ή θα πρεπει να περιμενουμε 2-3 μηνες για να στρωσει ο βυθος?

Μπολι στο φιλτρο λες η να μπολιασει τον βυθο?

Link to comment
Share on other sites

Μπολι στο φιλτρο λες η να μπολιασει τον βυθο?

μπολι στο φιλτρο...

Link to comment
Share on other sites

μπολι στο φιλτρο...

Θα πρεπει να περιμενει κανα 2 μηνες να στρωσει ο βυθος η να μπολιασει και τον βυθο απο αλλο ενυδρεο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...