Jump to content

Παρραγγελιες Απο Εξωτερικο


Recommended Posts

Θα ηθελα να σας ενημερωσω οτι εδω και λιγες ημερες ξεκινησε το χαρατσι του τελωνη στις εκτος ευρωπαικης ενωσης παραγγελιες.

Η κυβερνηση δεν ξερει τι να κανει και μαζευει χρημα απο παντου!!

Σημερα μου ηρθε μια δοσομετρικη αντλια απο την κινα η οποια οπως καταλαβα λογο τις καθηστερησης ειχε κοπει στο τελωνειο (με πηραν τηλεφωνο απο τα ΕΛΤΑ και μου εκλεισαν τηλεφωνικο ραντεβου οπου ηρθαν στο γραφειο και μου το φερανε-εξηπηρετηκοτατοι- αλλα μου φιρμαρανε 42 ευρω τελωνειο παρακαλω!!).

Για παραγγελια λιγων χρηματων δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα(μαλλον δεν θα τα κοβουν)

Παλι ποιο φτηνα μου βγηκε απο ελλαδα αλλα στριμωξανε πολυ τα πραγματα μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Όταν η αναφερόμενη τιμή είναι πάνω από 100 ευρώ τότε 99% …
τελωνείο!!



Όταν παραγγέλλουμε φροντίζουμε να φαίνετε το τιμολόγιο όσο
ποιο κάτω γίνετε και να αναφέρει πάνω στην συσκευασία την λέξη δώρο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για δοσομετρικές και κάτι άλλα πράγματα από Κίνα πριν περίπου ένα χρόνο πλήρωσα στα ΕΛΤΑ 3 ευρώ για τελωνείο, ένας φίλος με την ίδια παραγγελία σχεδόν δεν πλήρωσε τίποτα και ένας άλλος 50 ευρώ σε ΕΛΤΑ διαφορετικών περιοχών. Πιστεύω ότι είναι πόσο θα ασχοληθούν να ψάξουν τι έχει το δέμα και να το κοστολογήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι ήταν δεν είναι κάτι καινούργιο...

Όπως έχουμε πει πολλές φορές επιλέγουμε πάντα EMS,ή απλό ταχυδρομείο από τρίτες χώρες και είναι στο χέρι του εμπόρου να κάνει undercut την τιμή στο invoice και το δηλώσει σαν δώρο...κατά 95% δεν πληρώνεις κάτι έξτρα...εκτός και αν το ανοίξουν και το κοστολογήσουν με βάση τις Ελληνικές τιμές...εκεί πληρώνεις φόρο+το πρόστιμο...πάντα έχουν ρίσκο ακριβές αγορές από χώρες εκτός Ευρώπης...

Αλλά εσύ δεν ήξερες,δεν ρώταγες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειμαι χθεσινος.Κατα τον τελευταιο μηνα αγορασα 4-5 πραγματα απο το εξωτερικο, το ποιο ακριβο ηταν η vorteck που εκανε 200+δολαρια.αλλα δεν εγινε τιποτα

Αυτο με το gift και την τιμολογηση χαμηλοτερα προσπαθω να το κανω παντα με τους πωλητες.

αυτο ομως ηταν κατι αλλο.Στις δοσομετρικες αναγραφαμε τιμη 89ευρω! Το προιον δεν ανοιχτηκε(ειχε την τυπικη περιδεση που κανουν οι κινεζοι(μονωτικη ταινια παντου!!)

Παιδια μακαρι να κανω λαθος αλλα πολυ φοβαμαι οτι η δουλεια αρχιζει και βρωμαει....Γιαυτο και εσπευσα να σας γραψω....

Link to comment
Share on other sites

89ευρω invoice είναι πολύ πάνω από το επιτρεπτό όριο...

Μέχρι 50 δολάρια είναι ελεύθερο δλδ πάνω κάτω 35 ευρώ...

και πάντα τα μεταφορικά χρεώνονται...

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...