Jump to content

100Αρης Θερμοστατης Σε 25Λιτρο?


Μιχάλης

Recommended Posts

Παιδιά όπως λέω και στον τίτλο έβαλα ενα 100αρη jagger στο 25λιτρο ενυδρειο. Ειναι καλη ιδεα ή κάνω βλακεία??

Link to comment
Share on other sites

χωράει μια χαρά, αλλά στα πλάγια βέβαια :)

Link to comment
Share on other sites

δουλευει ετσι σωστα τι μαρκα ειναι;;

Link to comment
Share on other sites

jagger ειναι Σπύρο. Δεν τον εχω βάλει ξάπλα απλώς πλάγια. Ο ρυθμιστης ειναι κανονικα έξω απο το νερό

Link to comment
Share on other sites

εισαι οκ οπως και να τον βαλεις αυτον δουλευει εισαι μια χαρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ σας ευχαριστω παιδια! :) Είστε σφαίρα στην ενημέρωση!! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

εγω τον δικο μου απο λαθος παραγγελια πηρα τον 300αρι που ειναι 55 εκ τον εχω βαλει παραλληλα και κατω

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν σου, οτι σε τυχόν δυσλειτουργία θα στο κάνει σούπα σε χρόνο dt :)

Link to comment
Share on other sites

οι jagger ετσι κι αλλιως ειναι πληρως βυθιζομενοι

Έτσι ! :) Εγώ έχω έναν 150άρη στα 54 λίτρα, οριζόντια, πλήρως βυθισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Οι Jagger βρε παίδες είναι σίγουρα πλήρως βυθιζόμενοι όλοι?? Αν όντως είναι, τότε γιατί έχουν γραφήματα που φαίνεται η ελάχιστη και η μέγιστη στάθμη?? Έχω ένας 25άρι στο μικρό ενυδρείο μου και είναι ακριβώς έτσι όπως σας τον περιγράφω...

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν σου, οτι σε τυχόν δυσλειτουργία θα στο κάνει σούπα σε χρόνο dt :)

Φάε τη γλώσσα σου ρε Βαγγέλη!χαχα!:) ΛΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

εγω τον δικο μου απο λαθος παραγγελια πηρα τον 300αρι που ειναι 55 εκ τον εχω βαλει παραλληλα και κατω

Σε πόσα λίτρα ενυδρείο έβαλες αυτό το τέρας??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Οι Jagger βρε παίδες είναι σίγουρα πλήρως βυθιζόμενοι όλοι?? Αν όντως είναι, τότε γιατί έχουν γραφήματα που φαίνεται η ελάχιστη και η μέγιστη στάθμη?? Έχω ένας 25άρι στο μικρό ενυδρείο μου και είναι ακριβώς έτσι όπως σας τον περιγράφω...

Και γω ξερω οτι ειναι πλήρως βυθιζόμενοι αλλά για καλό και για κακό δεν τους βυθίζω. Στο εγχειρίδιο πάντως δεν αναφέρει κάπου ότι είναι πλήρως βυθιζόμενος....Απο την άλλη για να το λένε όλα τα παιδιά εδώ σημαίνει οτι έχει τεσταριστεί στη πράξη. Μπέρδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δείχνει ειναι ότι δεν πρέπει να κατέβει πιο κάτω απο εκει η στάθμη του νερου

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια τον εχω βαλει πλαγια ολον μεσα στο νερο και δεν εχει θεμα κανενα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, απόσπασμα από το site της eheim.

The rod is absolutely watertight, can be fully submersed, has an
automatic dry run shut-off (Thermo Safety Control) and is suitable for
fresh and salt water.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, απόσπασμα από το site της eheim.

The rod is absolutely watertight, can be fully submersed, has an

automatic dry run shut-off (Thermo Safety Control) and is suitable for

fresh and salt water.

:)

Thanks φίλε! όχι τίποτ' άλλο απλά για να γνωρίζω.... αν χρειαστεί να ξέρω ότι βυθίζεται, απλά με μπέρδεψαν οι ενδείξεις τις χαμηλότερης και υψηλότερης στάθμης :)

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψιν σου, οτι σε τυχόν δυσλειτουργία θα στο κάνει σούπα σε χρόνο dt :)

+1

Link to comment
Share on other sites

Η ενδειξη κατωτερης και ανωτερης σταθμης νερου ειναι για την βελτιστη λειτουργια του θερμοστατη. Αν το νερο ειναι κατω απο την κατωτατη σταθμη θα καει ο θερμοστατης. Αν ειναι πανω, πολυ πιθανον να παρει υγρασια και να χαλασει. Βεβαια σε θερμοστατες μαρκας οπως fluval, eheim κτλ η δευτερη περιπτωση ειναι κατα πολυ μικροτερη.

Για μενα καλο ειναι ο θερμοστατης να ειναι για περισσοτερα λιτρα απ οσα εχουμε για να ζεστενει γρηγοροτερα και να αναβει λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Η ενδειξη κατωτερης και ανωτερης σταθμης νερου ειναι για την βελτιστη λειτουργια του θερμοστατη. Αν το νερο ειναι κατω απο την κατωτατη σταθμη θα καει ο θερμοστατης. Αν ειναι πανω, πολυ πιθανον να παρει υγρασια και να χαλασει. Βεβαια σε θερμοστατες μαρκας οπως fluval, eheim κτλ η δευτερη περιπτωση ειναι κατα πολυ μικροτερη.

Για μενα καλο ειναι ο θερμοστατης να ειναι για περισσοτερα λιτρα απ οσα εχουμε για να ζεστενει γρηγοροτερα και να αναβει λιγοτερο.

Εμένα η στάθμη είναι ενδιάμεσα των δύο ενδείξεων... πάνω από την κατώτερη στάθμη και κάτω από την ανώτερη :thumbup:

Βασικά όμως, είναι και τέτοιο το ύψος του ενδυρείου που δε μπορούσα να κάνω κι αλλιώς αφού δε χωράει ολόκληρος στο ύψος, πλάγια δεν ήθελα με τίποτα να τον βάλω από θέμα αισθητικής και συνολικής ομορφιάς του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...