Jump to content

Διαθεσιμοτητα Θαλασσινων Ψαριων 28/02/2013


Zacharopoulos

Recommended Posts

Kαλησπερα

Στο παρακατω Excel μπορείτε να βρείτε την διαθεσιμοτητα σε θαλασσινα ψαρια.

Ευχαριστουμε πολυ

Με εκτιμηση

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ήθελα να σας ρωτήσω, το πρώτο ψάρι στην λίστα διαθεσιμότητας σας λέτε

Common Name Scientific Name

Powder Brown Tang Acanthurus glaucopareius ...................

post-15575-0-14749400-1362075177_thumb.jpg

βάση του Common Name το ψάρι που λέτε είναι αυτό, ενώ βάση του Scientific Name το Acanthurus glaucopareius (αλλιώς nigricans για τους πολλόυς θαλασσινούς) είναι αυτό

Ποιο από τα δύο έχετε ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Ο Acanthurus Glaucopareius και ο Acanthurus Nigricans , οπως πολυ σωστα λετε ειναι το ιδιο ψαρι. Παλιοτερα γνωστο ως A.Glaucopareius και απο το 1988 και μετα ως A. Nigricans. Ο Acanthurus Japonicus μοιαζει αλλα δεν ειναι το ιδιο ψαρι οπως και παλι πολυ σωστα λετε.

Οσον αφορα τα Common Names , Ο A.Nigricans (πρωην Glaucoapareius) λεγεται Powder-Brown Surgeon Fish / Tang , Gold-Rimmed Surgeon Fish / Tang Και WhiteCheek Surgeon Fish / Tang. Ο A. Japonicus λεγεται Japanese Surgeon Fish / Tang ή White-Faced Surgeon Fish / Tang επειδη προφανως το ασπρο κατω απο το ματι του ειναι πολυ μεγαλυτερο απο αυτο του Nigricans. Επισης ειναι γνωστος και ως Powder-Black Surgeon Fish / Tang.

Σαν συμβουλη , οταν βλεπετε τα λατινικα-επιστημονικα ονοματα των ψαριων (και γενικοτερα των ζωντανων οργανισμων) μην ασχολειστε καν με τα κοινα ονοματα , καθως καθε περιοχη του κοσμου και καθε ενας προμηθευτης τα λεει οπως θελει , τα συγχεει με αλλα και τελικα μας μπερδευουν. Αν ψαξετε ποσα κοινα ονοματα υπαρχουν για τον A. Nigricans θα σοκαριστειτε !!

Για να απαντησω και στην ερωτηση σας , το ψαρι που εχουμε διαθεσιμο εδω ειναι ο A. Nigricans (Glaucopareius).

Επισης ο λογος που ενω ξερω τις διαφορες δεν αλλαξα το ονομα στο Availability , ειναι οτι μας εχει ερθει απο την ευρωπαικη καραντινα , το εχω ηδη ανακοινωσει ετσι και στο Preorder list Και οποιος θελει να το παραγγειλει το παραγγελνει ετσι μιας και αυτος ειναι ο κωδικος του προμηθευτη που αντιστοιχει στο ονομα του ψαριου και αντιστροφα. Αρα για να μην σας μπερδεψω σε σχεση με το Preorder list το αφησα ετσι ακριβως.

Ελπιζω να σας καλυψα

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

οχι απλως μας καλυψες μας εστειλες αδιαβαστους κυριολεχτικα ομως

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να το επιβεβαιώσω και εγώ!

Το έχω δει από κοντά το ψάρι και είναι σε άριστη κατάσταση.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Να πω οτι ποτε δεν εχω ψωνισει απο εσας αλλα εχω ακουσει τα καλυτερα!! Συγχαρητήρια και μονο για τον κοπο σας να απαντήσετε!!

Μακαρι να ηταν και εδω πανω τα πράγματα ετσι κ να μας συμπεριφερονταν οπως εσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κυριοι

Σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια.

Giovanni ευχαριστουμε πολυ. Δυστυχως δεν μπορουμε ουτε να μεταφερθουμε :D:D:D:D αλλα και ενα υποκαταστημα να ανοιξουμε σε εσας , το ανθρωπινο δυναμικο ειναι που θα καθορισει την ταυτοτητα του καταστηματος και δυστυχως εκει ξεκιναει το προβλημα.

Να ξερετε παντως , οτι ειτε περασετε απο το καταστημα , ειτε ζητησετε καποια αποστολη , η επικοινωνια μας ειναι αριστη με τον ενδιαφερομενο (απο φωτογραφιες και βιντεο ωστε να σιγουρευτειτε για το τι αγοραζετε , μεχρι την υποστηριξη μετα την αγορα)

Ευχαριστω πολυ

Κωστας Ζαχαροπουλος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...