Jump to content

Ιδεες για φυτα


Caesars

Recommended Posts

Λοιπον παιδια, η κατασταση εχει ως εξης: το ενυδρειο μου γνωστο, με 100+ γατακια που δεν αφηνουν φυλο (μεχρι και τις anubias τρωνε, δε συζητω καν τα bobitis και java fern (τωρα ξυπνησαν και οι καρχαριες και τα severums και τσιμπολογανε. Μονο τα γκουραμακια ειναι πισω ακομα!!). Μεχρι εδω καλα, τους παιρνω διαφορα φυτα, αυτοι τα τρωνε για σαλατα, εγω ξαναπαιρνω αλλα. Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη, αλλαζει διακοσμο και το ενυδρειο. Φυτο της προκοπης μεσα στο ενυδρειο ΔΕΝ προκειται να δω, γιατι μεταξυ των αλλων ΔΕΝ αναβω και το φως του ενυδρειου καθοτι ενοχλει τα γατια μου (φως αναβει μια φορα στις 15 μερες για 2 ωρες το πολυ πολυ, και η λαμπες ειναι οι moonlight της Juwel). Αλλα: εχω ενα sump 200 λιτρα περιπου. Εχω επισης υψηλα νιτρικα καθοτι τα γατια μου ειναι φαγανιαρικα και γεννοβολιαρικα οποτε εχω μονιμως μικρα μεσα και ταιζω πολυ πρωτεινη. Για τα νιτρικα εχω φιλτρο αλλα ειναι αργο, οπως ολα του ειδους (κανει 100 λιτρα την ημερα). Οποτε χρησιμοποιω αλλα κολπα για να κραταω τα νιτρικα χαμηλα. Σκεφτηκα μηπως θα μπορουσα να βαλω στο sump φυτα που να καταβροχθιζουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ποσοτητες νιτρικων (και εννοω τεραστιες, γιατι αν ειναι για μικρες ποσοτητες δεν κανουμε δουλεια). Εκτος του κερατοφυλλου υπαρχει κατι που μπορειτε να προτεινετε? Δεν θελω να βαλω υποστρωμα τυπου χαλικιου, αμμου κτλ αν χρειαστει θα τα δεσω η θα τα σφηνωσω σε πετρες η ξυλα. Θα προτιμουσα επισης να μη χρειαστει να βαλω φως (εκει κατω ειναι θεοσκοτεινα) αν και αν χρειαστει μπορω να βαλω λαμπα. Ph 7, GH 60, KH 110 (αποτι εχω δει και αν καταλαβα καλα στην Ελλαδα δεν αναφερετε το τελευταιο 0). Το νερο ειναι ΠΟΛΥ μαλακο και πρεπει να παραμεινει ετσι λογω των γατιων (γενικα οι μετρησεις δεν πρεπει να αλλαξουν). Θερμοκρασια 82F (αντε να την κατεβασω ελαχιστα, δεν ανεβαινει παντως γιατι ειμαι στο οριο για μερικα απο τα γατια μου). Αλατι Red Sea Tropical (Reef) μπαινει σε εβδομαδιαια βαση σε διαλυμα 0,1% περιπου (αυτο μπορω να το κατεβασω ελαφρως αν χρειαστει). Υπαρχει UV steriliser και ozoniser που βγαινει κατευθειαν στο ενυδρειο (και οχι σε skimmer). Το ενυδρειο εχει ροη 5.5 φορες την ωρα. Τα νιτρικα κυμαινονται γυρω στα 40 ppm αλλα για να τα κρατησω σταθερα σ' αυτα τα επιπεδα κανω 400 λιτρα νερο αλλαγη δυο φορες την εβδομαδα, εχω το φιλτρο νιτρικων που προανεφερα, καρβουνο και τεραστια ποσοτητα Purigen το οποιο απορροφα οργανικα στοιχεια πασης φυσεως και δεν τα αφηνει να μετατραπουν σε νιτρικα (αυτο το εβαλα για να σταματησω την ανοδο των νιτρικων και μονο, αμμωνια και νιτρωδες δεν ειχα προβλημα, το φιλτρο μπορει να υποστηριξει ανετα το βιολογικο μου φορτιο). Υπαρχει καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Έλα στο ελλάντα και έχω να σου δώσω 50 κιλά κερατόφυλλο (Ceratophillum Demersum)

Και νιτρικά ΤΕΛΟΣ!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έλα στο ελλάντα και έχω να σου δώσω 50 κιλά κερατόφυλλο (Ceratophillum Demersum)

Και νιτρικά ΤΕΛΟΣ!!!! :)

3244[/snapback]

Συμφωνοι. Κατι τετοιο σκεφτομουνα και γω! Αλλα θα ζησει το κερατοφυλλο στις συνθηκες που προανεφερα?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι. Κατι τετοιο σκεφτομουνα και γω! Αλλα θα ζησει το κερατοφυλλο στις συνθηκες που προανεφερα?

3246[/snapback]

Με 8ωρο φωτισμό στο sump θα είναι ΟΚ πιστεύω!

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα πολλοί χρησιμοποιούν το κερατόφυλλο σε sump σε ενυδρεία με κιχλίδες ή άλλα μεγάλα ψάρια για να απορροφούν τις μεγάλες ποσότητες νιτρικών που παράγονται. Όπως είπε και ο Δημήτρης πρέπει να το φωτίζεις όμως κάποιες ώρες.

Μήπως να βάλεις κανένα σκίμμερ; :)

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω ότι και η Egeria densa είναι ρουφήχτρα νιτρικών.Έλα στο Ελλάντα που λέει ο Δημήτρης και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Share on other sites

Μαρίνα πολλοί χρησιμοποιούν το κερατόφυλλο σε sump σε ενυδρεία με κιχλίδες ή άλλα μεγάλα ψάρια για να απορροφούν τις  μεγάλες ποσότητες νιτρικών που παράγονται. Όπως είπε και ο Δημήτρης πρέπει να το φωτίζεις όμως κάποιες ώρες.

Μήπως να βάλεις κανένα σκίμμερ;  :blush:

3265[/snapback]

Το σκιμμερ το σκεφτομαι σοβαρα Μιχαλη, αλλα ελεγα πρωτα να κανω καποιες προσπαθειες απομακρυνσης νιτρικων με "φυσικο" τροπο. Ενας απο τους λογους ειναι οτι θελω να κρατησω το ενυδρειο απλο, χωρις πολλες σωληνωσεις, μηχανηματα κλπ που να φαινονται. Αν δε δουλεψουν τα φυτα, μαλλον κατα κει με βλεπω. Παντως παιδια το φιλτρο νιτρικων ειναι χαλια. Σκυλοβρωμαει μεταξυ αλλων, δεν το συνιστω καθολου! (Αν μπορεσω να το πεταξω απο το sump πολυ θα χαρω!) Λοιπον, να κανονισω να βαλω λαμπα απο κατω μεχρι να κατεβω, ετσι?

Τι λαμπα προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Για 200 λίτρα sump νομίζω μία δύο Τ8 στα 30w θα βοηθήσουν το κερατόφυλλο να τραβήξει αρκετά νιτρικά...

Link to comment
Share on other sites

Για 200 λίτρα sump νομίζω μία δύο Τ8 στα 30w θα βοηθήσουν το κερατόφυλλο να τραβήξει αρκετά νιτρικά...

3410[/snapback]

Μιχαλη τελικα μπηκαν σημερα 2 Τ5 Οcean Blue Actinic (και ιδρωσαμε για να τις βαλουμε!) Θα αλλαξω και τα καπακια του sump με διαφανη και πρεπει να ειμαι ενταξει. Τι λετε οι ειδικοι?

Με το skimmer μαλλον δεν προχωραμε και πολυ γρηγορα. Το μοντελλο για ενυδρεια γλυκου νερου ειναι καινουργιο ειδος εδω (δεν ξερω για Ελλαδα). Φυσικα τα κλασσικα θαλασσινου νερου δεν κανουν. Περιμενα να το εχει ηδη δοκιμασει ενας φιλος που εχει fish shop εδω για να μου πει εντυπωσεις αλλα απ'οτι μου ειπε δεν το εχει καν παραλαβει ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιεί κανείς σκίμμερ για γλυκό στην Ελλάδα.

Οι λάμπες που έβαλες είναι μάλλον για θαλασσινό...39w;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει να χρησιμοποιεί κανείς σκίμμερ για γλυκό στην Ελλάδα.

Οι λάμπες που έβαλες είναι μάλλον για θαλασσινό...39w;

3617[/snapback]

Καλημερα Μιχαλη,

τα skimmer που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι για θαλασσινο νερο. Δουλευουν βασιζομενα στην αλατοτητα του νερου. Κυκλοφορησε προσφατως ομως μια παραλλαγη για γλυκο νερο, που υποτιθεται οτι επιτυγχανει το skimming με πολυ δυνατη και αποτομη ροη νερου. Αυτο δεν εχει δοκιμαστει ακομα εκτενως καθοτι το προιον ειναι νεο στην αγορα. Επιπλενον αποσο ξερω αυτο το skimmer ειναι αρκετα μεγαλων διαστασεων, το οποιο το κανει μαλλον δυσχρηστο. Προοριζεται για επαγγελματικη χρηση (καταστηματα κτλ). Καποιος φιλος που εχει καταστημα εδω σκοπευει να το δοκιμασει, γι' αυτο σου ειπα κατα την αρχικη μας συζητηση οτι μαλλον εκει θα καταληξω. Αν δουλεψει και εχει αποτελεσματα χωρις προβληματα, θα το βαλω και εγω. Εν τω μεταξυ μεχρι να ξερω θετικα αναμενω.

Οι λαμπες ειναι 40αρες νομιζω, και ειναι οντως θαλασσινου νερου. Αλλα μου τις προτειναν ως εχουσες την καλυτερη διαχυση και αναλυση φωτος για τη δουλεια που τις θελω. Τωρα περεταιρω δεν ξερω καθοτι με φωτισμο δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα γιατι στα πλεκο δεν αρεσει το φως. Στο ενυδρειο εχω πολυ αχνο μπλε (moonlight) φωτισμο οπως προειπα, απλα για δικη μου χρηση οταν χαζευω τα γατακια μου ... ρομαντικα (βραδυ και με το φως του δωματιου κλειστο - ειναι σκετος σουρρεαλισμος :blush: ). Τα ψαρια δεν χρειαζονται καθολου φως, μαλλον τα ενοχλει ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...