Jump to content

Αντιφωσφορο!


omilos heraklion

Recommended Posts

κωστα εννοεις οτι αυτο που ειχε μαζεψει το σκιμμερ επεσε ξανα μεσα στο ενυδρειο?

αν ναι δεν το βρισκω τοσο κακο,μην ανησυχεις θα το ξαναβγαλει.

εχει και λογικη να ανεβηκαν εστω και λιγο τα φωσφορικα απο το skimmate που ξαναγυρισε στο ενυδρειο.

αυτα τα φωσφορικα που μετρας δεν ειναι κατι το ανησυχητικο σε σημειο καταστροφης,απλα κωστα να ξερεις οτι με αυτη την αλγη(τριχοειδης) θα

πρεπει δυστυχως φιλε μου να βαλεις χερι μαζι με το αντιφως.

οποτε απο τη μια να την πεινασεις και απο την αλλη να της μειωνεις το πληθυσμο χειροκινητα.

εαν δεν ειχες τοσα πολλα sps θα σου ελεγα να βαλεις αντιφως αλουμινιου να τραβηξει γρηγορα τα υπαρχοντα φωσφορικα(θα το εβγαζες μετα απο 5-6 μερες γιατι μετα τα γυρναει πισω) και ταυτοχρονα βγαλσιμο με το χερι της αλγης και μια καλη αλλαγη νερου που παντα βοηθαει(εκτος εαν εχουν παλιωσει τα φιλτρα και θελουν αλλαγη και το προβλημα ειναι απο την οσμωση)

επειδη ομως εχεις πολλα sps και η αποτομη μειωση θα τους κανει κακο,καλο θα ειναι να ξεκινησεις με βγαλσιμο οσης αλγης μπορεις με το χερι και μετα μια καλη αλλαγη νερου.

τωρα στο κομματι του αντιφως το τι θα κανεις εξαρταται απο το εαν εχεις ριακτορα η οχι.

οτι και να κανεις ομως καντο σταδιακα και η μειωση να γινεται σιγα σιγα

εχεις ριακτορα?

Μιχαλη,ευχαριστω για τη βοηθεια και τις συμβουλες. :bowdown: .

τα φιλτρα της οσμοσης ειναι κουνουργια.βεβαια το τελευταιο 20ημερο χρησιμοποιω οσμοση οποτε ισως το νερο βρυσης να εχει ενα κομματι ευθυνης.

ριακτορα δεν εχω.αν ειχα σαμπ θα ειχα βαλει μιας και μου φαινεται σαν την καλυτερη λυση.αλλα στο κυριως ενυδρειο ποσο εξοπλισμο να κρεμασω ακομα?

Link to comment
Share on other sites

κωστα μου θα σου απαντησω στο θεμα για το ενυδρειο σου για να μη χαλαμε το παρων :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το νέο Eco-Phos προσφερεται σε δυο κοκκομετριες (ψιλη,χοντρη) αναλογα με το φιλτρο που θα τοποθετηθει .... ετσι, ο καθενας μπορει να επιλεξει την κοκκομετρια που τον βολευει.

Και φυσικα, ο καθενας μπορει να επιλεξει ελευθερα ποιο προιον θα βαλει στο ενυδρειο του... αλλοι χομπιστες χρησιμοποιουν πχ rowaphos (κατεξοχην ψιλοκοκκο υλικο) και αλλοι πχ χοντρο Aqualight ή Fauna Marin

... το αν ομως ενα προιον δουλευει ή οχι (ή αν το ιδιο προιον περιεργως δουλευει λιγοτερο επειδη δε φερει συγκεκριμμενο εταιρικο λογοτυπο στη συσκευασια) ,αυτο ειναι αντικειμενο επιστημονικης αναλυσης :sarcasm: (της επιστημης της χημειας, της φυσικης αλλα και της ψυχολογιας ... :) )

Και μιας και μπηκατε στην συζητηση...Γιατι δεν φερνεται και τα MG μπρε :angylaw: για να ολοκληρωθει το πακετο μας?KH-CA φοβερα υλικα

Link to comment
Share on other sites

Ο Στάθης εννοεί το Θειικό Μαγνήσιο.

Φέρτε το κι αυτό να κόψουμε και τον Γερμανό...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ για της απάντησής σας είναι πάρα πολύ κατατοπιστικές !!ριακτορα δεν έχω και θα πάρω την χοντρή κοκκομετρια και βλέπουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Waterwaves ευχαριστούμε για όλα όσα κάνετε για εμάς τόσα χρόνια...

Δεν θέλω να θυμάμαι τις μαύρες εποχές που αγόραζα ωσμώσεις από τον Ολλανδό...και περίμενα 1 μήνα μέχρι να παραλάβω,πλέων έχουμε εσάς και σας στηρίζουμε γιατί είστε χομπίστες σαν εμάς και μας εξυπηρετείτε.

Για όσους δεν έχουν ριάκτορα ο χοντρόκοκος eco-phos που εισάγατε πιστεύω ήταν η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσατε να κάνετε.

Σας ευχαριστουμε για τα καλα σας λογια και τη στηριξη ολων σας ολα αυτα τα χρονια ... υλικα σαν τον αντιφωσφορο τα φερνουμε επειδη είμαστε χομπιστες και να ειστε σιγουροι οτι ψαχνουμε καλα τι θα φερουμε και τι θα διαθεσουμε προς πωληση...

Δυσκολα (παντα κατα τη γνωμη μας) θα μπορουσε να ισχυει πως η καθε ενυδρειακη εταιρια (Tunze,Deltec,Fauna,Grotech,Aquamedic, Aqualight και οι δεκαδες αλλες στην Ευρωπη και στην Αμερικη) εχει απο ενα μικρο εργοστασιο που παρασκευαζει το δικο της αντιφωσφορο και μονο ...απο καπου ψωνιζουν αυτες και απο καπου ψωνιζουμε και εμεις για τη μικρη μας αγορα.

Καταλαβαινουμε πως το brand name ειναι ισχυρο στο χομπι μας (γιαυτο και μιλησαμε νωριτερα περι ψυχολογιας) αλλα ,οπως και να το κανουμε, το ιδιο υλικο δεν θα αποδοσει λιγοτερο επειδη εχει διαφορετικο κουτι συσκευασιας :) .

Αυτο που προσπαθουμε να κανουμε, ειναι το ιδιο υλίκο να σας κοστισει λιγοτερο (κρατωντας και για εμας ενα λογικο ποσοστο κερδους)

Δεχομαστε να κρινομαστε αυστηροτερα απο επωνυμες εταιριες (πχ καμμια μεγαλη ενυδρειακη εταιρια που διαθετει ψιλοκοκκο αντιφωσφορο δεν αναφερει πως προοριζεται αποκλειστικα για χρηση σε ριακτορα) και ακομα περισσοτερο, επιθυμουμε να κρινονται τα προιοντα μας ενα προς ενα με τα -σωστα- αντιστοιχα τους.

ΜΦΧ,

WaterWaves.gr

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ζημειωθηκατε με καποιο τροπο τωρα που ξεκαθαρισατε πως το αντιφως σε λεπτοκοκη μορφη δουλευει

σωστα μονο εαν μπει σε ριακτορα.

και αν δεν το κανουν οι μεγαλες εταιριες ειναι προς τιμην σας που το κανατε εσεις.

οι μεγαλες εταιριες ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις γιατι ΔΕΝ το κανουν :thumbup:

"Καταλαβαινουμε πως το brand name ειναι ισχυρο στο χομπι μας (γιαυτο και μιλησαμε νωριτερα περι ψυχολογιας) αλλα ,οπως και να το κανουμε, το ιδιο υλικο δεν θα αποδοσει λιγοτερο επειδη εχει διαφορετικο κουτι συσκευασιας "

πανω σε αυτο μπορω να κανω μια ερωτηση?

ετσι για να μαθαινω-μαθαινουμε και καποια πραγματα...

αντιφως ολες οι εταιριες π.χ seachem,dupla,aquamedic,kent κτλ κτλ κτλ παιρνουν απο την ιδια πηγη?

εαν παιρνουν απο την ιδια πηγη τοτε εχετε δικιο σε αυτο που λετε για την ψυχολογια,ειδικα εαν προμηθευεστε και εσεις το υλικο σας

απο την ιδια πηγη οπως αυτες οι εταιριες.

εαν ομως η καθεμια η' εστω καποιες απο αυτες προμηθευεται το υλικο τους απο αλλη πηγη-εργοστασιο για να βαλει πανω το brand της αποκλειεται να δουλευει καποιο υλικο απο διαφορετικη πηγη,στην λεπτοκοκη κοκομετρια καλυτερα απο καποιο αλλο??

ειτε ειναι σε καλτσα ειτε ειναι σε ριακτορα?

Link to comment
Share on other sites

αντιφως ολες οι εταιριες π.χ seachem,dupla,aquamedic,kent κτλ κτλ κτλ παιρνουν απο την ιδια πηγη?

.................

εαν ομως η καθεμια η' εστω καποιες απο αυτες προμηθευεται το υλικο τους απο αλλη πηγη-εργοστασιο για να βαλει πανω το brand της αποκλειεται να δουλευει καποιο υλικο απο διαφορετικη πηγη,στην λεπτοκοκη κοκομετρια καλυτερα απο καποιο αλλο??

ειτε ειναι σε καλτσα ειτε ειναι σε ριακτορα?

Οχι, δεν προμηθευονται ολες το ιδιο προιον απο την ιδια πηγη (ουτε βεβαια γνωριζουμε ολες τις πηγες) ...και υπαρχουν φυσικα διαφορες μεταξυ των προιοντων (ευκολα ανιχνευσιμες ακομα και με το ματι) τοσο στην ποιοτητα , οσο ομως και στην τιμη.

Υπαρχουν επωνυμοι αντιφωσφοροι με 50 ευρω το λιτρο και αλλοι με 25 ευρω το λιτρο ...ο καθενας εχει το αγοραστικο κοινο του (οπως καθετι στο hobby αυτο) χωρις να σημαινει πως αυτοι που δινουν τα 50 ευρω ειναι τα ''κοροιδα'' και αυτοι που δινουν τα 25 ευρω ειναι οι ''μαγκες''... καποιος χομπιστας μπορει να δεχθει πως το υλικο που θα επιλεξει θα του αποδοσει 20% λιγοτερα σε σχεση με το ''καλυτερο'' της αγορας αλλα θα γλυτωσει 60% σε χρηματα ... δηλαδη δεν ειναι ασπρο-μαυρο το θεμα (οπως καθετι στο hobby αυτο :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.αρχισα να χρησιμοποιω τον χοντροκοκκο αντιφωσφορο της waterwaves στο ενυδρειο μου(μεσα στο σκιμμερ) με μετρησιμα φωσφορικα μετα απο 2-3 μερες μηδενισαν.πολυ αμμεσο αποτελεσμα και σιγουρα μια πολυ καλη αγορα σε πολυ συμφερουσα τιμη.

και ο ενεργος ανθρακας(πρωτη φορα και αυτος στο ενυδρειο) που εβαλα της waterwaves επισης πολυ καλος και το νερο κρυσταλλο.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα..για εμας που δεν εχουμε ριακτορα και χρησιμοποιουμε καλτσα ποιο αντιφωσφορο προτεινετε?

να σημειωσω οτι χρησιμοποιω phosguard της seachem και δεν βλεπω να κανει δουλεια στην τριχοειδη αλγη που εχω..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν επι πολλα ετη τοσο λεπτοκοκκοι οσο και χονδροκοκκοι αντιφωσφοροι στην αγορα και το καθε προιον δουλευει καλυτερα υπο συγκεκριμμενο σετ απ ...

Οι Fluidised reactors προφανως δεν κυκλοφορησαν στην ενυδρειακη αγορα ωστε να φιλοξενησουν το δικο μας AntiPhos και μονο (που ειναι οντως ψιλοκοκκο υλικο και αποδιδει καλυτερα σε reactor) ... προφανως υπαρχουν και πολλοι αλλοι ''επωνυμοι'' αντιφωσφοροι με κοκκομετρια ιδια με το AntiPhos (οι οποιοι θα παρουσιαζουν τα ιδια πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα με το ΑntiPhos αναλογα με το φιλτρο ή τη διαταξη που θα τοποθετηθουν).

Θεωρω σωστοτερο λοιπον να συγκρινουμε το καθε υλικο με τα απολυτως αντιστοιχα (δηλαδη λεπτοκοκκους με λεπτοκοκκους) ... και τα ιδια αυτα υλικα, με τον ιδιο τροπο λειτουργιας (πχ συγκριτικη δοκιμη δυο λεπτοκοκκων υλικων μεσα στον ιδιο ριακτορα και στο ιδιο ενυδρειο καθε φορα)

Το ερωτημα βεβαια που μπορει να τεθει ειναι γιατι καποιος να μπλεξει με reactors και ψιλοκοκκα υλικα αν μπορει να κανει την ιδια δουλεια με ενα χονδροκοκκο υλικο απλα πεταμμενο μεσα στο σαμπ σε μια καλτσα ... αυτο μπορει να απαντηθει απο χομπιστες που εχουν δουλεψει αντιφωσφορους και με τους δυο τροπους (ανεξαρτητως μαρκας)

Τωρα, οσο αφορα το νεο μας προιον Eco-Phos , αυτο διατιθεται σε δυο κοκκομετριες , ψιλη και χοντρη , ωστε να καλυψει περισσοτερες αναγκες και ειναι διαφορετικο προιον απο το ΑntiPhos.

- Αν καποιος εχει reactor , προφανως θα προτιμησει την ψιλη κοκκομετρια του Eco-Phos (οπως πχ θα προτιμουσε την ψιλη κοκκομετρια του Αquaphos και οχι την χοντρη του Αquaphos - ειναι καθαρα θεμα υδραυλικης) .

- Αν καποιος θελει να το βαλει σε καλτσα στο sump , καλυτερα να διαλεξει την χοντρη κοκκομετρια.

ΜΦΧ,

WaterWaves.gr

ρε παιδια για ριακτορα ποιος ειναι καλυτερος???ο παλιος η ο καινουργιος???

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ έχω πρόβλημα εδώ και καιρό με τα φωσφορικά και έχει γεμίσει το ενυδρείο μου πράσσινα φύκια με άκρες σαν μικρές βεντούζες. Έβαλα αντιφώσφορο πυριτίου αλλά δεν πέφτει. Είναι στο 1 εδώ και μερικούς μήνες. Τώρα έβαλα σιδήρου αλλά έχω την εξής απορρεία. Πόσο καιρό κάνει ο σίδηρος να απορροφήσει το αντιφώσφορο; Αν βάλω διπλάσια ποσότητα από την προτεινόμενη για τα λίτρα μου θα υπάρξει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πρόβλημα εδώ και καιρό με τα φωσφορικά και έχει γεμίσει το ενυδρείο μου πράσσινα φύκια με άκρες σαν μικρές βεντούζες. Έβαλα αντιφώσφορο πυριτίου αλλά δεν πέφτει. Είναι στο 1 εδώ και μερικούς μήνες. Τώρα έβαλα σιδήρου αλλά έχω την εξής απορρεία. Πόσο καιρό κάνει ο σίδηρος να απορροφήσει το αντιφώσφορο; Αν βάλω διπλάσια ποσότητα από την προτεινόμενη για τα λίτρα μου θα υπάρξει πρόβλημα;

Βαλε την ποσοτητα που αναλογει στα λιτρα σου και περιμενε το.Κανε συχνες αλλαγες που ειναι πολυ σημαντικο σημειο για αυτο που θελεις να πετυχεις και θα το φερεις εκει που πρεπει.Το νερο που βαζεις ειναι αντιστοφης οσμωσης?

Link to comment
Share on other sites

Ναι νερό από αντίστροφη όσμωση βάζω. Σε πόσο χρονικό διάστημα ο αντιφώσφορος έχει σχεδόν τραβήξει όσο μπορεί; Έχω πάρει της eheim και λέει να τον αλλάζεις αν δεις να ανεβαίνουν τα φωσφορικά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι νερό από αντίστροφη όσμωση βάζω. Σε πόσο χρονικό διάστημα ο αντιφώσφορος έχει σχεδόν τραβήξει όσο μπορεί; Έχω πάρει της eheim και λέει να τον αλλάζεις αν δεις να ανεβαίνουν τα φωσφορικά...

Εγω αυτο που κανω ειναι αλλαγη τον μισο περιπου καθε μηνα.Στους τρεις μηνες αλλαζω ολη την ποσοτητα.Αλλοι αλλαζουν και καθε μηνα ολη την ποσοτητα...Θελει να βαλεις μια ρουτινα σε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιείτε τον αντί φώσφορο με κάλτσα μέσα στο σκίμμερ είναι καλύτερο από το να τον έχεις στο εσωτερικό φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Εαν τον εχεις σε καλτσα βαγγελη τοποθετησε τον σε οποιο απο τα δυο ειναι περισσοτερη-δυνατοτερη η ροη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...