Jump to content

Βοηθεια Για Dyi Κατασκευη Sump


nikolaosbouk

Recommended Posts

εχω χωρο στο ντουλαπι (68Υχ70Μχ24,5Π) και θελω να κανω ενα sump (το ενυδρειο ειναι 250λ).

Το skimmer ειναι το deltec 600 και επισης εχω δυο reactor two little fishes (carbon και phosphate)

Εχω πελαγωσει...

Πως να το κανω ωστε να εχω οσα περισσοτερα λιτρα γινεται αλλα να μπορω να δουλευω και παραλληλα μεσα στο sump??

post-48685-0-90802200-1362325429_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το χώρισμα βγαίνει?

Αν κρατάει βάρος απο εκεί πρέπει να κάνεις καινούργιο έπιπλο.Αλλιώς βγάζεις το διαχωριστικό και ανοίγεις υπερχείλιση στο ενυδρείο και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

alex κραταει ολο το βαρος το χωρισμα....

υπερχειλιση πηρα τις tunze κρεμαστη.

post-48685-0-65589800-1362328197_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - nikolaosbouk
Link to comment
Share on other sites

Kοίτα Νίκο 30 πόντους σάμπ δεν αξίζει να κάνεις...ή βάλτο αλλού ή φτιάξε άλλο έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

να και μια κατοψη. Τα χωρισματα δεν ξερω πως να βαλω...

post-48685-0-15446300-1362328336_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

25Χ40 θα το κάνεις?

Οι υπερχειλήσεις της Tunze είναι γνωστές για τον θόρυβο που κάνουν...και κάτω φτιάξε 2 διαμερίσματα αλλά πρώτα άνοιξε τρύπες στην πλάτη γιατί θα έχεις πολύ υγρασία εκεί κάτω που δεν την έχεις υπολογίσει 3-4 αντλίες(2 ριάκτορες+επιστροφή+σκίμμερ) εκεί κάτω+τον θερμοστάτη μιλάμε και για πολύ ζέστη...

Σίγουρα και ένας ανεμιστήρας και την αυτόματη αναπλήρωση....όταν φτιάχνεις σάμπ εκεί θα μπεί και ο σένσορας.

Μιλάμε για πολλά τσουμπλέκια που κρέμονται τώρα αλλά στην θέση σου θα έφτιαχνα άλλο έπιπλο και σίγουρα θα έκανα μεγαλύτερο σάμπ.

Link to comment
Share on other sites

25Χ40 θα το κάνεις?

Οι υπερχειλήσεις της Tunze είναι γνωστές για τον θόρυβο που κάνουν...και κάτω φτιάξε 2 διαμερίσματα αλλά πρώτα άνοιξε τρύπες στην πλάτη γιατί θα έχεις πολύ υγρασία εκεί κάτω που δεν την έχεις υπολογίσει 3-4 αντλίες(2 ριάκτορες+επιστροφή+σκίμμερ) εκεί κάτω+τον θερμοστάτη μιλάμε και για πολύ ζέστη...

Σίγουρα και ένας ανεμιστήρας και την αυτόματη αναπλήρωση....όταν φτιάχνεις σάμπ εκεί θα μπεί και ο σένσορας.

Μιλάμε για πολλά τσουμπλέκια που κρέμονται τώρα αλλά στην θέση σου θα έφτιαχνα άλλο έπιπλο και σίγουρα θα έκανα μεγαλύτερο σάμπ.

25χ45 καθαρο(θα πηγενε μεχρι 55 το τζαμι) γυρω στα 80 λιτρα δηλαδη.

Μαλλον δεν θα το κανω αν ειναι ετσι οπως μου τα λες αλεξη...

Ουτος ή αλλιως μια χαρα τρεχει το ενυδρειο τωρα....

Ποιος μπαινει σε ταλαιπωριες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...