Jump to content

Hygrophila Corymbosa


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Πηρα σήμερα το συγκεκριμένο φυτό. Στο προφίλ του εδω στο φόρουμ λέει οτι γίνεται 10-15 εκ. όμως αυτό που αγόρασα είναι περίπου 20 εκ. Παιζει να είναι κάτι άλλο και όχι hygrophila corymbosa? Το δικό μου είναι ολοιδιο με αυτό της φωτογραφίας που επισυνάπτω.post-52525-0-98985500-1362411003_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , ποιο προφίλ διάβασες ;

//edit Μήπως έχεις κάποιο άλλο είδος Hygrophilia ;

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , ποιο προφίλ διάβασες ;

//edit Μήπως έχεις κάποιο άλλο είδος Hygrophilia ;

Γειά σου Δημήτρη,

Αυτό διάβασα:

Καταχωρήθηκε 26 Σεπτέμβριος 2012 - 09:03

Hygrophila corymbosa

11111111.jpg

ImageGen2.jpg

ΓΕΝΙΚΑ

Μια πολύ πυκνή ποικιλία της Hygrophila corymbosa, με φύλλα που βρίσκονται κοντά στο μίσχο. Πολυάριθμοι δευτερεύοντες μορφής βλαστοί ενισχύουν την πυκνή της εμφάνιση. Τα φύλλα είναι σκοτεινά καφετιά πράσινα όταν αγοράζονται τα φυτά, αλλά μετά από μια μεταβατική περίοδο στο ενυδρείο γίνονται ανοικτό πράσινο και ασημένιο-άσπρο στο κάτω μέρος. Κάτω από ισχυρό φωτισμό τα νεώτερα φύλλα είναι καφε-κόκκινα στο χρώμα ενώ τα παλαιότερα αυτών πεθαίνουν - ειδικά στο πιό αμυδρό φως. Νέοι δευτερεύοντες βλαστοί σχηματίζονται συχνά και αντικαθιστούν τους παλαιούς.

Θέση στο ενυδρείο

Μπορείτε να φυτέψετε την Hygrophila corymbosa στο μεσαίο τμήμα αλλά και στο πίσω μέρος

Φύτεμα

Το φύτεμα γίνεται κατευθείαν στο υπόστρωμα αλλά μπορεί να φυτευτεί και σε άμμο με την προσθήκη ταμπλετων κοντά στις ρίζες

Κλάδεμα/Πολλαπλασιασμός

Το κλάδεμα είναι εύκολο στα κλαδάκια τις θα εμφανίζονται ριζιδια οπότε μπορείτε να κόψετε ένα κομμάτι και να το φυτέψετε όπου θέλετε

Οικογένεια : Cladophoraceae

Βιότοπος : Νότιο-ανατολική Ασία

Ύψος : 5-15 cm

Πλάτος : 5-10 cm

Θερμοκρασία : 18-30 oC

PH: 5,0-8,0

Ένταση φωτισμού: Μέτριος-πολύ υψηλός

Ανάπτυξη : αργή

Απαιτήσεις : μέτριες

Απαιτήσεις σε CO2 : χαμηλές 3-5 mg per liter

Καλλιέργεια εκτός νερού: Ναι

Link to comment
Share on other sites

το ειδος που εχω ειναι στη φωτογραφια που έβαλα. Δεν ξέρω αν είναι άλλο είδος.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

Πηρα σήμερα το συγκεκριμένο φυτό. Στο προφίλ του εδω στο φόρουμ λέει οτι γίνεται 10-15 εκ. όμως αυτό που αγόρασα είναι περίπου 20 εκ. Παιζει να είναι κάτι άλλο και όχι hygrophila corymbosa? Το δικό μου είναι ολοιδιο με αυτό της φωτογραφίας που επισυνάπτω.attachicon.gifHygrophila_corymbosa_siamensis.JPG

Το συγκεκριμμένο φυτό γίνεται πολύ ψηλό και ογκώδες (ισως 60-65 cm).

Σε περίπτωση που βρει καλές συνθήκες θα φτάσει μέχρι την κορυφή του ενυδρείου και θα αναπτυχθεί και έξω από το νερό. Οταν φτάσει σε τέτοιο ύψος μπορεί να σου ανθίσει (έξω από το νερό) βγάζοντας μικρά άνθη γαλάζιου χρώματος. Μπορείς να κόψεις την κορυφή και να το φυτέψεις δίπλα στο αρχικό σου φτιάχνοντας συστάδες που δείχνουν πιο εντυπωσιακό το φυτό.

Εχει πυκνό φύλλωμα και είναι οτι πρέπει για την πίσω μεριά του ενυδρείου όπου γρήγορα θα καλύψει πολύ μεγάλη περιοχή.

Μερικές φορές θα δεις να πετά ρίζες από ψηλά εαν το υπόστρωμά σου δεν είναι ικανό να το <<θρέψει>>.

Νομίζω από δική μου εμπειρία πως είναι ένα εύκολο φυτό, για μεγάλο όμως ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει λαθος στο προφιλ του φυτου,το πραγματικο του υψος ειναι 30-50+ εκ.

Το πλατος του ειναι 15-20εκ,εχει γινει και εκει λαθος.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια, σας ευχαριστω. Εγω το εβαλα στη μεση και προς τα πισω...αμα μεγαλωσει πολυ θα δω τι θα κανω :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω εδώ ότι δεν κυκλοφορεί στην ενυδρειακή μας "πιάτσα" αποκλειστικά ένα και συγκεκριμένο είδος... Υπάρχει η κλασική, η Hygrophila Corymbosa "Dwarf" η οποία βγάζει πιο μικρά και κομψά φύλλα και χωρις να απλώνεται πολύ, η Hygrophila Corymbosa 53Β που γίνεται καφέ-ροζ στην κορυφή της υπό την προυπόθεση άριστου φωτισμού, η Hygrophila Corymbosa "Angustifolia", κλπ.

Από προσωπική μου εμπειρία στο μεγάλο μου ενυδρείο, η κλασική Corymbosa απέχει λίγα εκατοστά από το να αναπτυχθεί και εκτός επιφάνειας, και η Hygrophila Corymbosa "Dwarf", παρόλο που απολαμβάνει τις ίδιες συνθήκες είανι κοντούλα και σχετικά μικρουλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...