Jump to content

Kelvin?


Μιχάλης

Recommended Posts

Παιδιά κοίταξα σημερα τα χαρακτηριστικά της λάμπας μου για να βρω τα κέλβιν αλλά δεν βρηκα τιποτα...Το μονο που εγραφε ηταν: SYLVANIA 18W - T8 - 0,37A. Πόσα κέλβιν μπορεί να είναι αυτή η λάμπα?

Υ.Γ. Εγραψα τα παραπάνω στοιχεια στην αναζήτηση του google και μου έβγαλε μία με 6.500 κέλβιν αλλά μου φαίνονται πολλά για λάμπα που δίνει ο κατασκευαστης με το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κοίταξα σημερα τα χαρακτηριστικά της λάμπας μου για να βρω τα κέλβιν αλλά δεν βρηκα τιποτα...Το μονο που εγραφε ηταν: SYLVANIA 18W - T8 - 0,37A. Πόσα κέλβιν μπορεί να είναι αυτή η λάμπα?

Υ.Γ. Εγραψα τα παραπάνω στοιχεια στην αναζήτηση του google και μου έβγαλε μία με 6.500 κέλβιν αλλά μου φαίνονται πολλά για λάμπα που δίνει ο κατασκευαστης με το ενυδρείο.

Γιατι σου φαινονται πολλα?Τα κελβιν ειναι η θερμοκρασια χρωματος της λαμπας.Μηπως τα μπερδευεις με τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι περισσοτερες που εχω δει σε αυτα τα βατ και σε αυτο το μηκος (60εκ) ειναι 4-5.000 χιλ. Μπορει να κάνω και λαθος, οκ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Sylvania Grolux (δηλαδή ροζ για φυτά) είναι θεωρητικά στα 8.500 Kelvin, αλλά από τη στιγμή που είναι εξειδικευμένη για φυτά και κατασκευασμένη να εκπέμπει μόνο ακτίνες φωτός κόκκινου και μπλε φάσματος γι αυτό και η λέξη "θεωρητικά"

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει κάπου grolux, ειναι απλή sylvania γι αυτο και μου φαίνονται πολλα τα 6.500 Κ. Το χρώμα της ειναι κιτρινωπό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...