Jump to content

Προβλημα Με Άλγες


TE0

Recommended Posts

Όπως λέει ο τίτλος εχω πρόβλημα με πόλης άλγες εχω δυο ενυδρεί 25l το ενα το εχω 6 μίνες και το άλλο το έστησα τώρα πριν ένα μήνα. Ας αρχίσω με το νεω έξω πλάτη moss (java η cristmas) μερικές πέτρες επίσης με moss , cuba, eleoharis και μερικά keratofila στο κέδρο. ψηλό χαλικάκι φιλραριζμα 120l αν ώρα Βιολογικό. Πριν μέρες έβαλα και 4 γαρίδες Red cherry . Το πρόβλημα μου τώρα έχει παρά πόλη και γρήγορα αναπτυσόμενη Blue Green Algae και κάτι σαν νήματα πρασισα από τη πλάτες.Co2 με σύστημα σπρέι της Tropica . Επίση η γαρίδες όλες αυτές της μέρες δεν κουνιουνδε σχεδόν καθόλου.

Τεστ μην ρωτάτε δεν εχω την δυνατοτητα να αγοράσω ακόμα. λιπαζμα της seachem (protacium, iron, trance) 1ml κάθε βδομάδα. φωτiζμος 2x8w ροζ λάμπες δύο 0.64w ανά λίτρο 8-10 ώρες.

Η συντήρηση και ο εξοπλιζμος για το δεύτερο είναι ίδια αλλά έξω ξύλο με moss, υδρόφιλα λιμνοφιλα κερτοφιλα ελεοχαρης χεμιανφος(cuba) πιστίες μια ρίζα πλατιφιλο μια ρίζα ένα δεν θυμαμε πως το λένε. Πρόβλημα άλγες Green Spot Algae, Blue Green Algae, Μαύρη τριχοειδής άλγη και Cladophora Algae ξέρω για κλάματα XD .C02 με μάγια. ψάρια 2 Neon 2 Glowligh 6 Otocinclus 1 SAE(3-4sm) 8 red cherry 2 kuhli loach και ένα πλακοστομο κιθάρα από τα μικρά.

Άμα κάποιος χρειάζεται φωτο ας με ταλαιπωρεις λίγω. θα ανεβάσω άμα χριασεστε.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνεις την φορμα και βαζεις φωτογραφιες.


Να ξερεις οτι χωρις μετρησεις δεν μπορουμε να πουμε πολλα πραγματα.


Ξεκινα διαβασμα εδω

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μας παραθέσεις και φωτογραφικό υλικό, όσο πιο καθαρό γίνεται..

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...