Jump to content

Λάμπες Osram Dulux L 954


Zorba_The_Freak

Recommended Posts

Στα φυτεμμένα ενυδρεία μου χρησιμοποιώ λάμπες Osram Dulux L 954 που σημαίνει 5400 Kelvin και CRI>90%.

Το Φάσμα σύμφωνα με την osram είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία.

Πόσο κατάλληλες θεωρείται ότι είναι για τα φυτά??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δείχνουν ότι έχουν σχετικά πλήρες φάσμα άρα είναι καλές όσο αφορά την ανάπτυξη, παρόλο που προτιμάται οι κορυφές να είναι προς τα άκρα (μπλε, κόκκινο) και όχι στο κέντρο.

Από την άλλη είναι κυρίως θέμα γούστου και πως κάθεται στο μάτι. Αν δεν κάνω λάθος είναι power compact; Δεν δείχνει πολύ κίτρινο το ενυδρείο; Αν όχι και είσαι ικανοποιημένος από την ανάπτυξη και το χρώμα μην τις αλλάζεις.

Ένας συνδυασμός από διαφορετικές λάμπες και χρώματα από 5500-10000 kelvin συνήθως δίνει καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

Ναι είναι power compact και η ανάπτυξη των φυτών είναι καλή (τουλάχιστον για μένα)

Από εκεί και πέρα ένα πρόβλημα που παρατηρώ είναι ότι τα κόκκινα φυτά δεν κοκκινίζουν όσο νομίζω τουλάχιστον ότι θά 'πρεπε. Επίσης έχω και αρκετή μαύρη άλγη. Δεν ξέρω πόσο σχέση έχει το φάσμα και για αυτό ρωτάω.

Σαν ένταση είμαι στο 1 βατ/λίτρο, έχω μπουκάλα co2 και κάνω συστηματική λίπανση με ολόκληρη τη σειρά της seachem. Εδώ και 15 μέρες ακολουθώ πιο πιστά το πρόγραμμα λίπανσης της seachem και η άλγη μειώνεται.

Θα ήθελα όμως και καμία ακόμα γνώμη για το φάσμα από κάποιον μποστανά.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Τα κόκκινα κοκκινίζουν περισσότερο όταν πληρούνται όλες οι προυποθέσεις φως, CO2, μάκρο, μίκρο.

gallery_23_74_27003.jpg

Είναι ικανοποιητικό αυτό το κόκκινο; Ο φωτισμός είναι max 10 ώρες 2Χ39w (arcadia plant pro + sylvania grolux) σε 90 λίτρα καθαρά, αλλά η λίπανση είναι αρκετή. Αν εκτός από τα προιόντα της seachem ακολουθείς και το προτεινόμενο πρόγραμμα λίπανσης τότε πιθανόν να ρίχνεις λίγο. Το φάσμα εκτός από την ανάπτυξη σίγουρα βοηθάει και στο οπτικό αποτέλεσμα και αυτό είναι κάτι που στο έγραψα και παραπάνω.

Για την bba το φάσμα νομίζω ότι φέρει τη μικρότερη ευθύνη. Οι λόγοι εμφάνισης της bba είναι συνήθως χαμηλό CO2 και υπερβολικά οργανικά κατάλοιπα κοινώς βρώμα. Αν θες βάλε καμια φώτο του ενυδρείου και το πρόγραμμα λίπανσης για να το συζητήσουμε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...