Jump to content

Πρόβλημα Με Υπερχείλιση!!!


Recommended Posts

Καλημέρα,

Εδώ και 3 μήνες που έχω φτιάξει ένα θαλασσινό ενυδρείο χρησιμοποιώ την υπερχείλιση της tunze 1074/2 και ενώ στην αρχή όλα ήταν καλά, την τελευταία εβδομάδα μου κάνει όλο προβλήματα.

Στην αρχή διαπιστώνω ότι ο ένας από τους δύο σωλήνες έχει σταματήσει να κατεβάζει νερό, αφού το φτιάχνω την επόμενη μέρα έχει σταματήσει ο άλλος.

Σήμερα το πρωί βλέπω το νερό στο ενυδρείο λίγο πριν ξεχειλίσει και η υπερχείλιση να κατεβάζει νερό και από τους δύο σωλήνες αλλά με πολύ μικρή ροή!!!!

Έχω διαβάσει ότι δεν είναι και ότι το καλύτερο η συγκεκριμένη υπερχείλιση και ότι έχει δημιουργήσει προβλήματα σε αρκετούς και έτσι σκέφτομαι να την αλλάξω σε κάποια καλύτερη.

Έχετε να προτείνεται κάποια; (δυστυχώς δεν μπορώ να το τρυπήσω)

Σας θυμίζω ότι το ενυδρείο μου είναι 180 λίτρα και το sump 70 λίτρα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα αυτην http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70517 (αν βαλω sump θα βαλω αυτην) δεν την εχω δουλεψει βεβαια για να σου πω εκ πηρας αλλα ακουω πολυ καλα λογια και

δεν εχω ακουσει παραπονο απο κανενα και δεν νομιζω να ειναι ιδιετερα δυσκολο να την κατασκεβασεις αν πιανουν εστο και λιγο τα χερια σου επισις θα σου βγει πολυ φθηνη...

Έγινε επεξεργασία - odis
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα αυτην http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70517 (αν βαλω sump θα βαλω αυτην) δεν την εχω δουλεψει βεβαια για να σου πω εκ πηρας αλλα ακουω πολυ καλα λογια και

δεν εχω ακουσει παραπονο απο κανενα και δεν νομιζω να ειναι ιδιετερα δυσκολο να την κατασκεβασεις αν πιανουν εστο και λιγο τα χερια σου επισις θα σου βγει πολυ φθηνη...

Και εγώ το σκέφτομαι αλλά...έχω την εντύπωση ότι είναι πολύ ογκώδες.

Link to comment
Share on other sites

σηγουρα θα εχεισ 2 ματσουκια μες το ενηδριο τωρα αν μπορεις να συμβηβαστεις μ αυτο το κανεις αλιος πας σε κατι ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη άκρη του ατλαντικού έχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια για τις εν λόγω υπερχειλίσεις της e-shopps...είναι και κατά σύμπτωση σε έκπτωση.

http://www.drsfostersmith.com/product/prod_display.cfm?pcatid=18358

Link to comment
Share on other sites

Απο την άλλη άκρη του ατλαντικού έχουν ακουστεί πολύ καλά λόγια για τις εν λόγω υπερχειλίσεις της e-shopps...είναι και κατά σύμπτωση σε έκπτωση.

http://www.drsfostersmith.com/product/prod_display.cfm?pcatid=18358

Αρκετά καλή φαίνεται.

Για τα λίτρα μου τα 3500lt/h είναι καλά ή είναι υπερβολή;

Αυτό το site στέλνει Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις 2 σωληνες τα U;

Με τι αντλια ανεβαζεις;

Εχω την ιδια χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Και με ενα U κανεις δουλεια νομιζω

Ελεγξε αν εχει αερα μεσα το U, ρουφα απ το σωληνακι......

Η δικια μου παει τραινο με ενα U και αντλια eheim 2000 l/h

Tunze 1074 ειχα και παλαιοτερα σε αλλο ενυδρειο, κι αυτη χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου τραβαει καπου αερα ολα ειναι θεμα ρυθμισης.

Την ειχα 2 χρονια με ενα U και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Το τελευταιο 2μηνο που την δουλευω με 2 U εχω προσεξει οτι αν η σταθμη δεν ειναι σχεδον μεχρι τερμα στα χτενια

το ενα απτα δυο U τραβαει αερα. Με ενα U την δουλευα με eheim 3000 ρυθμισμενη περιπου στη μεση.

Με 2U και την ιδια αντλια την εχω ενα κλικ πριν το τερμα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάτι κοντά που δημιουργεί φυσαλίδες;

Έξοδο σκίμερ, σωλήνα αναπλήρωσης, έξοδο chiller κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κάτι κοντά που δημιουργεί φυσαλίδες;

Έξοδο σκίμερ, σωλήνα αναπλήρωσης, έξοδο chiller κλπ.

Δεν έχω κάτι κοντά αλλά..αυτό που παρατηρώ είναι οτι κοντά στο σωληνάκι που έχουν για να ρουφάς και να ξεκινάει η αναπλήρωση πρέπει να παίρνει αέρα, γιατί μετά από λίγο εμφανίζονται σε εκείνο το σημείο φυσαλίδες και σταδιακά πέφτει η στάθμη μέσα στο U.

Θα προσπαθήσω να τραβήξω και μια φωτογραφία για να καταλάβετε τι εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...