Jump to content

τι λαμπεs να βαλω


peris30

Recommended Posts

παιδια σημερα παρατηρησα οτι οι λαμπεs στιs ακρεs τουs φενεται ενα τρεμουλισμα κ επισηs γραφουν πανω μια ημερομηνια (20-05-05)

τι συμενη αυτο μηπωs ημερομηνια ληξηs η κατασκευηs

οι λαμπεs δεν γραφουν τιποτα πανω ουτε εταιρια κατασκευηs ουτε watt

φοβαμε για τα φυτα γιατι παρατηρω οτι κατω εχουν χαση τα φυλλα τουs κ διμιουργουντε ολο κ περισοτερεs τρυπεs

σκεφτωμε να τιs αλαξω τι μου προτινεται να βαλω(ο φωτησμοs του ενειδριου εχει τρειs λαμπεs Τ8)

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τα λίτρα σου. Συνήθως για φυτά βάζουμε Sylvania gro-lux ή Osram fluora(αυτές είναι σε ρόζ χρώμα με kelvin 4.500) και daylight(ότι μάρκα βρείς Osram, Arcadia. Αυτές έχουν kelvin 6.500 και χρώμα κίτρινο).

Το τρεμούλιασμα δεν ξέρω τι είναι, εγώ σήμερα έβαλα καινούριες και σε 2 άκρες έχω τρεμούλιασμα αλλά νομίζω δεν κρατάει πολύ.

Η ημερομηνία μάλλον είναι πότε έχουν κατασκευαστεί. Πόσο καιρό τις έχεις στο ενυδρείο σου;;; Να ξέρεις ότι με τον καιρό χάνουν την έντασή τους...

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

τιs εχω 4 μηνεs κ τα λιτρα μου ειναι 300 με ευκολα φυτα

η μια απο τιs 3 που εχω στο ενυδρειο θα ειναι απο αυτεs που ανεφερεs?

στην θεση των αλλων δυο τι θα βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Τί ύψος έχει το ενυδρείο;;; Πόσα watt είναι οι λάμπες ξέρεις;; Αν δεν ξέρεις watt μέτρησε το μήκος της λάμπας σου..και πές μου.

Δύο ρόζ μπροστά και μία daylight πίσω ή μία ρόζ και δύο daylight.

Δεν ξέρω όμως για τους δίσκους που έχεις εαν επηρεάζονται από το φώς, θέλουν λίγο φώς ή δεν παίζει ρόλο;;;

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

Στα 90 εκ. πρέπει να είναι 30watt η λάμπα. Έχεις 0.8/λίτρο καλά είσαι με το φώς, το ύψος με προβληματίζει λίγο(πάνω από 50 εκ ύψος καλά θα είναι να έχουμε Τ5). Εσύ όμως έχεις εύκολα φυτά...Μπορεί να παίζει ρόλο το ύψος.

Απο λιπάσματα ρίχνεις τίποτα;;;

Τα λίτρα σου είναι 334 περίπου;;;

Έγινε επεξεργασία - Guppy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σημερα αγορασα 2 λαμπεs για φυτα ειναι ροζ κ ο τυποs ειναι "boyu light tube"

τιs ξερει καποιοs?ειναι καλεs για φυτα?

παιζει ρολο που θα τιs τοποθετησω?τιs εχω βαλει μπροστα(ο φωτισμοs μου αποτελητε απο τρειs λαμπεs 30w κ εχω ευκολα φυτα σε 300lt)

Link to comment
Share on other sites

το φασμα τουs ειναι

Features: Strengthning the export for the optical spectrum of red & blue, so as to create their wave crest equivalently to the red & blue of sunlight, it¡¯ll give the best result for photosynthesis, improving water glass glowing, enhancing the fluorescence of tropical fish, laying stress on the natural color of viewing fish, and constructing the warm atmosphere for your box of aquatic animals.

Suitable Range: Tropical Fish & Water Glass Jar.

post-1669-1171991214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια μπορει καποιοs να μου πει αν το φασμα τουs κ οι βαθμοι Κ κανουν δουλεια για φυτα γιατι για μενα ειναι ακαταλαβηστηκα τα διαγραματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...