Jump to content

Αδυναμο Δισκακι


rio 300

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους........εχω ενα αρωστο δισκακι αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να εχει....δεν τρωει σωστα ριχνω διαφορων ειδων τροφες και δοκιμαζει ελαχιστες δηλαδη της δοκιμαζει και μετα της φτυνει δεν φενεται κατι εξωτερικα τα κοπρανα δεν τα εχω δει ακομα για να σας πω τι χρωμα ειναι...εχει αδυνατησει εχει χασει χρωμα και το ραχαιιο πτερυγιο εχει αλλοιωθει...τι μπορω να κανω..... η μια σκεψη μου ειναι να τον βαλω σε καραντινα να ανεβασω θερμοκρασια στους 34 και βλεπω εαν δεν αρχισει να τρωει θα παω σε θεραπεια με φαρμακα.....εσεις τι λετε τι πρεπει να κανω....ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει και τα δυο αλλα τιποτα η ποσοτητες που τρωει ειναι μιδαμηνες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την φόρμα διάγνωσης ασθένειας και πρόσθεσε και τις απαραίτητες για την διάγνωση φωτογραφίες ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

εχω δοκιμασει και τα δυο αλλα τιποτα η ποσοτητες που τρωει ειναι μιδαμηνες

Συνέχισε με διάφορες τροφές μουλιασμένες σε σκορδοζούμι, μέχρι να βρεις ποιά προτιμάει. Αν τρώει έστω και λίγο είναι καλό.

Όπως σου είπαν και τα παιδιά, συμπλήρωσε την φόρμα ασθενείας.

Το δισκάκι έχει πρισμένη κοιλιά ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.
αρνηση τροφης
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:300
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):1)fx5 2)eheim 2232 καδος για 100 λιτρα 3)2236 καδος για 300 λιτρα
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 7 μηνες λειτουργιας
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 7 δισκους εκτροφης 3 ανσιστρους 8 καρδιναλιοι
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):ταισμα 5 φορες ημερησιως ξηρα και κατεψηγμενη...αλλαγες νερου δυο φορες την εβδομαδα απο 50 λιτρα με προφιλτρα σε βαρελι.....

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:6,8
- KH:5-4
- GH:4
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία) 0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):25
- Θερμοκρασία:30
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:sera NH4 NH3
-Strips: jbl 5 in 1
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:discus- blue angel
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):απωλεια παχιαιου πτεριγιου, ασθενες χρωμα, αρνηση τροφης,
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
δεν εχω υπολογιστη για να μπορεσω να ανεβασω φωτογραφιες να της δειτε..... μου εχει καει η καρτα των γραφικων

_ _____________________________________________________________

Link to comment
Share on other sites

η μονη διαφορα που εχει σε σχεση με τους υποληπους δισκους ειναι η διαφορα του μεγεθους....τα αγορασα σχεδον μαζι το ιδιο μεγεθος απο τον ιδιο εκτροφεα....εγω πιστευω η εχει στρεσαριστει λογου του μεγεθους απο τα υπολοιπα ψαρια η εχει την γνωστη αρωστια ΗΕΧΑΜΙΤΑ.....παντως εχω ξεκινησει θεραπεια με ΗΕΧΑΜΙΤΑ.....θα σας πω τα αποτελεσματα οταν τελειωσει η θεραπεια...να εισται καλα

Link to comment
Share on other sites

Βάλε διπλάσιες δόσεις απο αυτές που αναγράφονται στην συσκευασία του Hexamita...

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα είναι τα ίδια το φάρμακο δεν έκανε τίποτα σηκώνω τα χέρια ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δυνατότητα Καραντίνας,

βάλε τo αμεσα, ανέβασε την θερμοκρασια ,καλό αερισμό , και συνδιασμό general cure & furan.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους. χωρις να θελω να διαφωνησω, επειδη ειναι ηδη απο φαρμακο το ψαρακι, μηπως να περιμενε 3-4 μερες και αν δεν υπαρχει βελτιωση κανει παλι θεραπεια. αλωστε και να εχει κανει δουλεια η θεραπεια που ακολουθησε, δεν τρωει και αμεσως το ψαρακι. εμενα μετα απο θεραπεια εχει κανει καποιες μερες για να φανε. η αποψη ειναι καθαρα προσωπικη. φιλικα γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε rio 300, ποιά είναι η κατάσταση μετά την θεραπεία?

Αναφέρεις πως είναι το ίδιο, που σημαίνει πως η κατάσταση δεν βελτιώθηκα ΑΡΑ δεν επιδεινώθηκε κιόλας. Σωστά?

Τρώει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρωει καθολου το δοκιμαζει και μετα το αποβαλει με λιγα λογια στην κοιλια δεν παει τιποτα.το εβγαλα απο την καραντινα και το εχω βαλει στο κυριος ενυδρειο θα περασουν λιγες ημερες και εαν δεν καλυτερεψει θα δουμε τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...