Jump to content

Βοήθεια Για Αναγνώριση


filfilip

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα!

Μου έφερε δώρο η κοπέλα μου αυτό το φυτό αλλά δεν ξέρει ποιο είναι. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας για να μου πείτε τις ιδιαιτερότητές του καθώς και το όνομά του!

Ευχαριστώ και πάλι!!!!

post-52395-0-18876200-1362819034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Φίλιππε!

Κατά 75% πιστεύω ότι είναι Ludwigia Repens, ή το είδος που παραμένει πράσινο το πάνω μέρος των φύλλων του ή αυτό που κοκκινίζει ολόκληρο (Ludwigia Repens Rubin)

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

Μιας που εσύ το έχεις μπροστά σου και μπορείς να το διακρίνεις καλύτερα, δες με ποιο σου μοιάζει από αυτά http://www.tropica.com/en/plants/plant-list-a-z.aspx

Link to comment
Share on other sites

Πάνο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!! Αυτό πρέπει να είναι από ότι είδα στο site της Tropica. Από ότι βλέπω έχει απαιτήσεις σε ισχυρό φωτισμό για να κοκκινίσουν τα φύλλα της (0.5 Watt ανά λίτρο) και είμαι ακριβώς τόσο! Λέτε να χρειαστώ κανένα CO2?

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση πως το συγκεκριμένο φυτό ναι, χρειάζεται..

Έγινε επεξεργασία - nospanos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To φυτό σου είναι είδος Ludwigia και απόσο μπορώ να καταλάβω πρέπει να είναι η Ludwigia Mullerti. Σε δυνατό φωτισμό και μετά από καιρό μέσα στο ενυδρείο σου, τα φύλλα της θα γίνουν λίγο πιο πλατιά και πορτοκαλοροζ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

ναι....

διαβασα πως το moss που πουλαν για ενυδρειαλη χρηση μεγαλωνει εξω απο νερο , και μετα το βαζουν μεσα.....παιζει? -_-

Link to comment
Share on other sites

Οχι παντα και αυτη ειναι υδροβια μοςς,αυτη που μαζεψες εσυ δεν ειναι υδροβια οπωτε θα χαλασει αν την βαλεις εντος νερου.

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη είναι κάποιο είδος Brachythecium δήσκολα να τα ξεχωρίσεις μόνο απο φώτογραφία.

η δεύτερη είναι Tortula ruralis (star moss) και έχει μεγάλες ομοιότητες με την ενυδρειακη star moss την Hyophila involuta

και τα δυο δεν κάνουν για ενυδρείο αλλα κανουν μια χαρά για παλουταριουμ :)

Link to comment
Share on other sites

η πρώτη είναι κάποιο είδος Brachythecium δήσκολα να τα ξεχωρίσεις μόνο απο φώτογραφία.

η δεύτερη είναι Tortula ruralis (star moss) και έχει μεγάλες ομοιότητες με την ενυδρειακη star moss την Hyophila involuta

και τα δυο δεν κάνουν για ενυδρείο αλλα κανουν μια χαρά για παλουταριουμ :)

είδες?? ιδέες σου δίνει ο φίλος μας για το project σου!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τις εχω βουτηγμενες στο νερο εδω και μια βδομαδα και ειναι μια χαρα λες και τις εχω εξω :meh: τι παιζει ή προσαρμοζονται στο νερο ή εχουν τρελη αντοχη..... :bigemo_harabe_net-65:

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μεγάλες αντοχές κάτω από το νερό έως και μήνες, απλά δεν θα σου αναπτύσσονται, ή θα σου αναπτυχθούν λίγο διαφορετικά στην αρχή και μετά θα μένουν στάσιμες, το έχω δοκιμάσει και εγώ με πολλές μοος και πάντοτε το ίδιο αποτέλεσμα.

Αν δεν σε πειράζει που δεν αναπτύσσονται τότε μπορείς να της βάλεις στο ενυδρείο σου έως ότου χαλάσουν.

Link to comment
Share on other sites

θα τις προσπαθησω λιγο και βλεπουμε.....αν δεν χαλαει σημαινει οτι μπορει και να αναπτυχθει μαλλον.....θα κανω και εγω καμια προσπαθεια .τις προσπαθησες μς λιπασματα κτλ.....?????

Link to comment
Share on other sites

εγώ της κράτησα 4 μήνες με νορμάλ λίπασμα που έριχνα για όλα τα φυτά μετά της έβγαλα γιατί είχαν γεμίσει κλαδοφόρα πάντως ανάπτυξη δεν είχα απλά επιβίωναν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...