Jump to content

S.o.s Πρασινη Αλγη


Recommended Posts

Άργησα να σου απαντήσω συγγνώμη!!

Πάνω στην συσκευασία γράφει ακριβώς τις δοσολογίες. Δυστυχώς δεν θυμάμαι για να σου πω δοσολογίες.

Πάρε την μικρή συσκευασία για τα λίτρα που έχεις

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παραγγειλα το ΑΡΙ Algaefix απο ebay , ισως μες στην βδομαδα το εχω .

Για να δουμε , παντως τον βραχο τον εχω στο δοχειο ακομη με συσκοτιση , τα κοματια εχουν καθαρισει μετα το τριψιμο , αλλα πανω τους βλεπεις μια πρασινιλα λες και τα χεις βαψει με σπρευ !
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε την συσκότιση, και θα φύγει αργά ή γρήγορα?

Τις λάμπες τις άλλαξες?

ακομη τον βραχο σε συσκοτιση τον εχω , ειναι περιπου 15 μερες στο δοχειο .

Λαμπες παρελαβα σημερα και για τα δυο ενυδρεια , και για το δικο μου και για το αλλο που ειχε το προβλημα.

Λεω προς τελος βδομαδος να τον βαλω πισω στο ενυδρειο τον βραχο , αλλωστε θα μου ερθει και το Algaefix και θα αρχισω να ριχνω , και οτι κανει , θελω να πηστευω οτι εχει απομηνει θα την σκοτωσει.

Τωρα επειδη ειδα σημαδια τετοια αλγης και στο δικο μου ενυδρειο , οχι πολλα σε ενα δυο βραχακια λιγη , σε αυτο δεν θα ριξω algaefix , αλλα εχω αρχισει απο χτες να ριχνω βοτκα ακολουθοντας εδω , εχω διαβασει αρκετα και οτι κανει δουλεια. (Smirnoff , την Absolut την ήπια :drunk: )

Τωρα λογικα εφοσον και στο δικο μου ενυδρειο ειδα σημαδια απο αυτην θελω να πηστευω οτι ειναι κατα 99% οι λαμπες γιατι και στα δυο ενυδρεια αλαζονται μαζι , και ειναι πανω απο εναν χρονο.

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

H βοτκα βοηθαει στην αλγη? Πως?

Εχω ακουσει οτι η σωστη χρηση της μπορει να ειναι ευεργετικη αλλα δεν ηξερα σε τι....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπον εδω και 12 μερες βαζω το API AlgaeFix και εχει αρχισει και γινεται θαυμα εξ ουρανου !!! :lol2:

η πρασινη σκληρη αλγη εχει αρχισει και διαλύεται , μια κοκκινη που ειχα εξαφανιζεται , αρχιζει και ασπριζει ο βραχος στα σημεια που εχει, μια αλλη σκουρα πρασινοπη σαν φλουδα που εχω πιασει μονο στο πισω τζαμι (οχι σε βραχο) αρχιζει και ξεφτιζει !!!

Πραγματικα απιστευτο προιον , και δεν εχω χασει ουτε σαλιγκαρι , μη πω και τα κοραλια εχουν ανοιξει περισσοτερο !!!!!

3 χρονια θαλασσινο πως και δεν το χα παρει χαμπαρι........ ? :( ?

Τωρα για να μην κανω καμια πατατα , εχω βαλει ανα 3 μερες που λεει (την σωστη δοσολογια φυσικα) 4 φορες , μεχρι ποσες φορες να βαλω ??

(γιατι φυσικα ακομη δεν εχει φυγει το 100% των αλγων)

να συνεχίσω δηλαδη ανα 3 μερες για ποσο διαστημα , αν ξερει κανεις ας απαντησει .

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα κάθε 2 μέρες μέχρι που την διέλυσε όλη!!!

Συνέχισε να βάζεις μέχρι να φτάσει στο σημείο να μπορείς να την σιφοναρεις!! Μετά για κάποιο διάστημα μπορείς να το χρησιμοποιείς για συντήρηση, αλλά πιστεύω ότι όταν φύγει αν βάλεις κανα ριακτορακι με αντιφώσφορο θα ηρεμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βάλει πολλά tang αλλά και πάλι δεν θα κάνουν δουλειά!

αυτή η άλγη είναι ιδιαίτερα επιθετική!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το συνεχιζω ανα 3 μερες οπως παω , ας κλεισω τον μηνα και βλεπουμε εκει.

Παραλληλα με το algaefix μπορω να βαζω αλλα πραγματα π.χ. purple up . ??

εχω ενα blue tang , ψαχνω και καποιο zebrassoma , αλλα δεν ειναι λυση αυτα.

οταν λες να την σιφοναρεις , λες να βλεπω κομματια πανω ? μα δυαλιεται σιγα σιγα και ειναι τετοια που δεν σπαει σε κομματια.

Δεν ειναι bryopsis με τις μεγαλες τριχες να φευγουν τουφες , ειναι debresia sp. πρασινη σαν γρασιδακι.

Βεβαια ειχα το προβλημα σε δυο ενυδρεια , στο ενα σχεδον ολος ο βραχος , εκει βγηκε και τρίφτηκε με σβουρακι , καθαρισε .

Στο αλλο ειναι ελαχιστη σε μερικα κομματια , σε αυτο το ενυδρειο ανεφερομαι , γιατι εχω και κοκκινη και μια σκουρα πρασινη που ειναι μονο στο πισω τζαμι που αν την κανεις με ενα ξυραφι βγαινει σαν φλουδα .

Θα βγαλω και φωτο καποια στιγμη.

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

και φωτο απο το ενυδρειο , η αλγη που ειναι στο πισω τζαμι εχει αρχισει και διαλύεται , ηταν πιο πυκνη.

Η πρασινη στην φωτο που ειναι στο βραχακι επιανε μεγαλυτερο μερος , τωρα εχει μειωθει.

Και η κοκκινη σε μερικα σημεια εχει αρισει να ασπριζει.

post-6379-0-48374900-1365958926_thumb.jpg

post-6379-0-46243400-1365958938_thumb.jpg

post-6379-0-79838000-1365958945_thumb.jpg

post-6379-0-88027000-1365958955_thumb.jpg

post-6379-0-62770900-1365958963_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...