Jump to content

Θορυβος Απο Eheim Universal 3400


Recommended Posts

Χαιρεται.. Αντιμετοπιζω ενα αναπαντεχο προβλημα στο στησιμο του ενυδρειου μου.. Ειμαι στον πρωτο οροφο και μου παραπονεθηκαν απο κατω για ενα βουητο το οποιο μετα απο πειραματισμο προερχεται απο την επιστροφη στην οποια ειναι ο Eheim 3400. Το σαμπ καθεται πανω σε φελιζολ και μετα στο δαπεδο. Εχω βαλει υαλοβαμβακα αλλα μονο μειωσε το θορυβο, επειτα δοκιμασα βεωτουζες αλλα τιποτα. Αν ξερει κανεις καποιο υλικο να μου προτεινει θα το εκτιμουσα. Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να τυλιξεις την αντλια με ενυδρειακο σφουγγαρι.

Αλλα ρε φιλε λιγο τραβηγμενο μου φαινεται να κανει τοσο βουητο πια η αντλια... και ειδικα eheim...

Link to comment
Share on other sites

Το ακουσα και εγω ο ιδιος. Εχει κανει κατασκευει στο ταβανι με γυψοσανιδα και γινεται σαν ηχειο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα τραβηγμενο μου φαινεται αλλα αφου το διαπιστωσες και ο ιδιος παω πασο

Ισως με μια μικροτερη αντλια λυθει το προβλημα

Με την compact 3000 δεν κανεις δουλεια; ειναι λιγοτερα watt, αρα και πιο αθορυβη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όλες αυτές οι αντλίες επιστροφής κάνουν λίγο θόρυβο...Ελάχιστες είναι αυτές που είναι αθόρυβες και πανάκριβες βλέπε Red Dragon.

Παρόλα αυτά μπορείς να την μονώσεις με κάποιες τάπες σιλικόνης στην βάση,και να φροντίσεις να μην ακουμπάει πουθενά η αντλία ώστε να ελαττώσεις τον θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...