Jump to content

ΠΑΝΕ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΠΑΝΕ!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ AQUAZONE.

NEO ΜΕΛΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΟΟΟΟΟΟΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ!!!

ΑΣ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ..

ΕΒΑΛΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΝΑ ΦΥΤΟ (ΤΥΠΟΥ Hygrophila corymbosa ) ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟΚΤΑ ΜΙΚΡΕΣ ΤΡΥΠΙΤΣΕΣ ΣΤΟ ΦΥΛΛΟΜΑ ΤΟΥ.

ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ : ΓΚΟΥΡΑΜΙ, ΠΛΑΤΥ, ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΣ, ΜΠΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΨΑΡΟ.

ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ Ο ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ.

ΤΕΛΙΚΑ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΖΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΤΡΥΠΙΤΣΕΣ ΠΛΗΘΑΙΝΟΥΝ.... ΚΑΙ ΠΛΗΘΑΙΝΟΥΝ.... ΚΑΙ ΑΣ ΛΕΙΠΕΙ ΑΥΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.

ΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Σαλιγκάρια υπάρχουν στο ενυδρείο;

Άν όχι, έλλειψη Κ(Καλίου) κατά πάσα πιθανότητα.

Σου προτείνω KENT Botanica K .

Ποιές είναι οι μετρήσεις(Ph,Gh,Kh...) του ενυδρείου σου;

Τί φωτισμό έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Σαλιγκάρια υπάρχουν στο ενυδρείο;

Άν όχι, έλλειψη Κ(Καλίου) κατά πάσα πιθανότητα.

Σου προτείνω KENT Botanica K .

Ποιές είναι οι μετρήσεις(Ph,Gh,Kh...) του ενυδρείου σου;

Τί φωτισμό έχεις;

ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ!!

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ.... ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!! ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΤΙΣΜΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ Η ΛΑΜΠΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ (ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΥΤΟ...)

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε πάρα πολλή για σωστή διάγνωση.

Link to comment
Share on other sites

καλωσ ηρθες στο aquazone!!! και γω οταν πρωτοεβαλα φυτα στο ενυδρειο μου εβλεπα μικρεσ μικρεσ τρυπιτσες και καποια στιγμη εξαφανιστηκε ολο το φυτο μεσα σε διαστημα 4 ωρων που ελειψα απ το σπιτι....νομιζα οτι δεν ειχα σαλιγκαρια και οτι μου ετρωγαν το φυτο τα ψαρακια..εκατσα ομωσ και παρατηρησα και βρηκα αρκετα σαλιγκαρακια που δεν μπορουσα να τα διακρινω και ευκολα..μου ειπαν τα μελη του aquazone οτι τα φυτα θελουν απολυμανση πριν μπουν στο ενυδρειο και εγω δεν το ηξερα με αποτελεσμα να μεταφερω τα μωρα σαλιγκαρακια μεσα στο ενυδρειο μου...προσπαθησε να το παρατηρησεις και συ..τα σαλιγκαρακια εβγαιναν οποτε εσβηνα τα φωτα..οταν τα φωτα του ενυδρειου εινα αναμμενα τοτε εκεινα ειναι κατω απ τα χαλικακια...

Έγινε επεξεργασία - Maru !!
Link to comment
Share on other sites

και στα δικα μου ενυδρεια τα σαλιγκαρια κρυβονται στο υποστρωμα κατα τη διαρκεια της μερας και αναλαμβανουν δραση το βραδυ... γι'αυτο και εχω τρυπες στα φυλλα μερικων φυτων!

σιγουρα εχεις μεταφερει μερικες γεννες σαλιγκαριων με τα φυτα που αγορασες. :lol:

παντως μην τα θεωρησεις σαν κατι αχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

και στα δικα μου ενυδρεια τα σαλιγκαρια κρυβονται στο υποστρωμα κατα τη διαρκεια της μερας και αναλαμβανουν δραση το βραδυ... γι'αυτο και εχω τρυπες στα φυλλα μερικων φυτων!

σιγουρα εχεις μεταφερει μερικες γεννες σαλιγκαριων με τα φυτα που αγορασες. :thumbup:

παντως μην τα θεωρησεις σαν κατι αχρηστο.

ΔΕ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΝΩΡΙΤΕΡΑ..

ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Η ΜΟΙΡΑ ΤΟΥ ΦΥΤΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ (ΤΟ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΝΕΟΝ ΚΑΙ ΠΛΑΤΥ) ΑΛΛΑ ΤΟ ΦΥΤΟ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ..

ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΕΙ...

ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΧΑΣΑΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ. : ΤΟ ΑΛΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΠΟΥ ΜΕΤΕΦΕΡΑ ΤΟ ΦΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΕΜΕΝΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΦΥΤΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...