Jump to content

υποστρωμα


dimgikas

Recommended Posts

Γεια χαρα,προσφατα εστησα το πρωτο μου ενυδρειο ,και αρχικα καθως δεν ειχα σκεφτει να βαλω αληθινα φυτα στο ενυδρειο τοποθετησα απλα και μονο ψιλο χαλικι. Ενθουσιασμενος πλεον απο το νεο μου χομπι (κολημα) προχωρησα στην αγορα φυτων και εχω την εξης ερωτηση καθως δεν ειμαι σιγουρος τι εδωσα να καταλαβουν στο καταστημα ,εβαλα τα φυτα και ριχνω στο ενυδρειο και τα εξης προιντα της seachem flourish trace,flourish excel και σκετο flourish ,ειναι αφτα αρκετα να υποκαταστησουν το υποστρωμα? πρεπει να κανω κατι αλλο? η τελικα μιας και δεν εχω υποστρωμα δεν μπορω να βαλω φυτα?

ευχαριστω για την κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πρώτα από όλα φυτά σίγουρα μπορείς να βάλεις η λειτουργία του υποστρώματος έγκειται στο ότι δίνουν μια αρχική ώθηση στην ανάπτυξη των φυτών μετά από κάποιο χρονικό διάστημα δεν είναι σε θέση να ταΐσουν τις ρίζες των φυτών με αποτέλεσμα να γίνεται χρίση χαπιών που βοηθούν την ανάπτυξη του ριζικού συστήματος των φυτών

επειδή λοιπόν δεν έβαλες υπόστρωμα δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να φυτέψεις και φυτά

μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταμπλέτες ακόμη και στη περίπτωση που έχεις φυτέψει ήδη όσο για τα υγρά λιπάσματα κάνεις πολύ καλά και τα χρησιμοποιείς

το βασικότερο όλων όμως είναι το φως και το co2 χωρίς αυτό το συνδυασμό που είναι το Α και το Ω του φυτεμένου όσο λίπασμα και να ρίξεις δεν θα έχει ιδιαίτερο αποτέλεσμα δεν θα έχεις την απορρόφηση από τα φυτά που απαιτείται

όλα βέβαια τα παραπάνω εξαρτώνται και από τις απαιτήσεις των φυτών που θα βάλεις τα οποία αν ακόμη και χαμηλών απαιτήσεων να χρησιμοποίησις δίνοντάς τους σωστές συνθήκες θα αναπτυχθούν ποιο γρήγορα :lol:

καλό θα είναι να προσθέσεις στη συλλογή των υγρών λιπασμάτων και το iron

Έγινε επεξεργασία - skippergr
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα είπε ο φίλος skippergr.

Να τονίσω και εγώ ότι πολύ σημαντικός είναι ο φωτισμός που έχεις. Όσο για το co2, το αντικαθιστά το excel που ρίχνεις.

Πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες όπως λίτρα, φωτισμό, είδη φυτών που έχεις...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια για την βοηθεια,και ειχα αρχισει να τρομαζω οτι θα τα κλαψω γρηγορα τα φυτακια μου,δευτερα πρωι θα προμηθευτω ταμπλετες φανταζομαι θα αντεξουν μεχρι τοτε. Το ενυδρειο μου ειναι 150λιτρα με εξωτερικο φιτλτρο της eheim εχει 2 λαμπες 18watt (νομιζω δεν ειναι αρκετα τα 36watt συνολο) και εχω 6 ριζες: 1 ludwigia repens, 1 hygrophila polysperma, 1 hygrophila siamensis, 1 echinodorus ovalis,1 hygrophila polysperma big leaf και 1 που δεν ξερω.Τα φυτεψα μολις χτες και εχω πεθανει στο αγχος

Link to comment
Share on other sites

καλό θα είναι αν δεν προσθέσεις περισσότερο φωτισμό για να μην βγάζεις άγχος να διαβάζεις το προφίλ των φυτών που επιλέγεις σε σχέση με το φωτισμό

τα φυτά για να προσαρμοστούν πλήρως θα περάσει max μία εβδομάδα αυτό από προσωπικές παρατηρήσεις εκτός αν είναι παντελώς άθλιες οι συνθήκες που τα διατηρούμε επομένως για 2-3 μέρες δεν χάθηκε ο κόσμος

για το πρώτο φυτό η αλήθεια είναι ότι θέλει λίγο παραπάνω - πολύ περισσότερο φωτισμό σε σχέση με τον υπάρχον

Link to comment
Share on other sites

(οσο για το co2, το αντικαθιστά το excel που ρίχνεις.)

θα συμφωνήσω εν μέρη με το φίλο Zorba_The_Freak μόνο που κοστίζει πάρα πολύ σε σχέσει με το diy ή μπουκάλα που είναι και η καλύτερη λύση έχει βέβαια αποτέλεσμα κατά κύριο λόγο σε μικρά σε μέγεθος ενυδρεία, το χρησιμοποιώ και γω σε ένα 85L σε συνδυασμό με diy μπουκάλι 4L και τα αποτελέσματα είναι εξαιρετικά

ο συνδυασμός και των δύο έχει τα καλύτερα αποτελέσματα και με βάση τα λεγόμενα της εταιρίας

Έγινε επεξεργασία - skippergr
Link to comment
Share on other sites

Απο τα φυτα που ανεφερες μονο o echinodorus θελει ταμπλετα γιατι παιρνει τα θρεπτικα

συστατικα απο τις ριζες του,ενω τα υπολοιπα θελουν λιπασμα σε υγρη μορφη γιατι τα παιρνουν απο

τα φυλλα τους.

Link to comment
Share on other sites

αρχικα θα ηθελα να ευχαριστησω για τη βοηθεια και να προσθεσω οτι εχω μπερδευτει λιγο καθως διαβαζωντας δημοσιευσεις βλεπω οτι δεν υπαρχουν οι προφανεις απαντησεις και οι γνωμες διαφερουν πραγμα φυσιολογικο αλωστε γιατι το ενυδρειο αντικατροπτιζει την φυση η οποια ως γνωστον ειναι απροβλεπτη. Εβαλα τελικα ταμπλετες της tropica (διαρκειας θεωρητικα 6 μηνων) και επισης αγορασα και μπουκαλα co2 την οποια δεν ξερω ακομα αν θα τη βαλω καθως τα φυτα μου απο προδιαγραφες δεν απαιτουν κατι τετοιο και φοβαμαι μην εχω αντιστροφο αποτελεσμα. Επισης οσον αφορα το φωτισμο το ενυδρειο εχει 2 λαμπες των 18watt με ανακλαστηρα οι οποιες αποτι διαβασα στο forum θεωρουνται λιγες αλλα το μεγεθος και η κατασκευη του ενυδρειου (cayman) με περιοριζει,μηπως θα επρεπε να βαλω καποια ροζ λαμπα? τη μπουκαλα co2 να την βαλω?

συγνωμη αν σας κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...