Jump to content

Το Πολυ Κανει Καλο Η' Κακο?


Recommended Posts

σ'ευχαριστω για την πληροφορια για την βιολογια.οσο για τα νητρικα ρε παιδια εχετε καμμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό είναι μέρος του βιολογικού κύκλου. Καταρχήν δεν ξέρω τη φίλτρο χρησιμοποιείς και πόσο καιρό το τρέχεις και κατά δεύτερο ……

Ας κάνη κάποιος συντονιστής ένα “link” που γίνεται συζήτηση / παρουσίαση του βιολογικού κύκλου διάσπασης των νιτρικών. Κάπου το είδα αλλά δεν θυμάμαι.

(Απλά να μην ξαναγράφω τα ίδια γατί βαριέμαι)

Thanks

The Professor

Link to comment
Share on other sites

tetra 600. το εχω 10 μηνες και αλλαζω καθε 2 μηνες ανθρακα.εχει μεσα τα μακαρονια της τετρα, 2 σφουγγαρια μαυρα της τετρα,ανθρακα,κατι πλαστικες μπαλες της τετρα και 2 σφουγγαρια ασπρα.φυτα μεσα δεν εχω εχω 2 πετρες ψευτικες αγωρασμενες απο πετ.2 παροχες αερα.το ανοιγω καθε 15 με 20 μερες και ξεπλενω τα μαυρα σφουγγαρια στο νερο που εβγαλα απο το ενυδρειο και τα ασπρα σφουγγαρια στην βρυση μεχρι να καθαρισουν καλα αλλα στο 3 μηνο βαζω καινουργια.σκευτωμε να παρω μια σκουπα βυθου αλλα δεν ξερω κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

tetra 600. το εχω 10 μηνες και αλλαζω καθε 2 μηνες ανθρακα.εχει μεσα τα μακαρονια της τετρα, 2 σφουγγαρια μαυρα της τετρα,ανθρακα,κατι πλαστικες μπαλες της τετρα και 2 σφουγγαρια ασπρα.φυτα μεσα δεν εχω εχω 2 πετρες ψευτικες αγωρασμενες απο πετ.2 παροχες αερα.το ανοιγω καθε 15 με 20 μερες και ξεπλενω τα μαυρα σφουγγαρια στο νερο που εβγαλα απο το ενυδρειο και τα ασπρα σφουγγαρια στην βρυση μεχρι να καθαρισουν καλα αλλα στο 3 μηνο βαζω καινουργια.σκευτωμε να παρω μια σκουπα βυθου αλλα δεν ξερω κανει δουλεια?

Τον ανθρακα πρεπει να τον βγαλεις,ολα τα σφουγγαρια πρεπει να τα καθαριζεις με νερο απο το

ενυδρειο(οχι με νερο απο την βρυση).Επισης δεν αλλαζουμε τα σφουγγαρια ποτε(πλην του ανθρακα)

εκτος και εαν διαλυθουν και αυτα σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

Τον ανθρακα πρεπει να τον βγαλεις,ολα τα σφουγγαρια πρεπει να τα καθαριζεις με νερο απο το

ενυδρειο(οχι με νερο απο την βρυση).Επισης δεν αλλαζουμε τα σφουγγαρια ποτε(πλην του ανθρακα)

εκτος και εαν διαλυθουν και αυτα σταδιακα.

+1

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα την καθαριωτητα στο εξωτερικο φιλτρο και αφαιρεσα τον ανθρακα.το σφουγγαρι το λευκο το καθαρισα στο νερο που αφαιρεσα απο το ενυδρειο.μετα απο πολλα ξευγαλματα εγινε λευκο.αυριο θα κανω μετρησεις να δω τι νουμερα θα εχω.παντος τον ανθρακα τον ειχα τουλαχιστων 1 χρονο και παντα μεσα στο φιλτρο σε 50 λιτρα ενυδρειο και τα χρυσοψαρα μου ζουν ακομα.να υποθεσω ειχα αγιο?

αυτο που με τρελενει ιδικα στο 1 χρυσοψαρο που εχω ειναι η ουρα του που μεσα σε 2 χρονια σχεδων εχει κανει μια ουρα πανεμορφη και το ονομασα ντα'ι'ανα.

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας δεν κάνη κακό αν τον αλλάζεις κάθε 1-2 μήνες ανάλογα την μάρκα. Το πρόβλημα ενδέχεται να παρουσιαστή αν μετά από ένα χρόνο αφαίρεσης απότομα τον άνθρακα (που παρεμπίπτοντος τόσο καιρό έχει γίνει μέρος της βιολογίας και ανάπτυξης βακτηριδίων), να διαταράξεις την βιολογική ισορροπία του ενυδρείου απότομα και να δημιουργήσεις στρες στα ψάρια. Το καλό ήταν ότι ΔΕΝ τον άλλαξες εδώ και ένα χρόνο και σε βοήθησε στην διατήρηση της βιολογικής αυτής ισορροπίας. Τώρα που έβγαλες τον άνθρακα στην θέση του πρόσθεσε μπόλικο βιολογικό υλικό ανάπτυξης βακτηριδίων. Σου παραθέτω παράδειγμα.

Άντε καλή συνέχεια και προσοχή στα ψαράκια σου.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

lg-27246-36844-fish-supply_zps5a35d605.j

Έγινε επεξεργασία - Oceanaut
Link to comment
Share on other sites

Ο ανθρακας διαρκει μονο εναν μηνα και οι λειτουργιες του ειναι συνηθως στο στρωσιμο για να φυγουν οι βρωμιες, μετα απο θεραπεια και αν εχει χρωμα το ενυδρειο.

Το σφουγγαρι δεν το ξεπλενεις μεχρι να γινει ασπρο γιατι μαζι με το χρωμα φευγουν και τα ωφελιμα βακτηρια. Απλα το ζουλας απαλα, οχι στιβεις ζουλας να φυγουν τα χοντρα.

Link to comment
Share on other sites

ξανα ευχαριστω για τις πληροφοριες.παντος εκανα μετρησεις και η αμμωνια και τα νιτρηκα ηταν 0.Αν θελετε ομως φιλοι μου απαντηστε μου στην ερωτηση η σκουπα βυθου κανει δουλεια η' ειναι αναγκαια μονο σε καποιες περιπτωσεις?

Link to comment
Share on other sites

ξανα ευχαριστω για τις πληροφοριες.παντος εκανα μετρησεις και η αμμωνια και τα νιτρηκα ηταν 0.Αν θελετε ομως φιλοι μου απαντηστε μου στην ερωτηση η σκουπα βυθου κανει δουλεια η' ειναι αναγκαια μονο σε καποιες περιπτωσεις?

Σκουπα βυθου μπορεις να κανεις μια φορα τον μηνα χωρις ομως να ξεσηκωνεις τον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει ο Σταύρος. Προσέχουμε να μην ανασηκώνουμε πολύ το βυθό γιατί μπορεί να απελευθερώσει ανεπιθύμητες ουσίες με όχι καλά αποτελέσματα για τα ζωντανά μας.

Μπορείς να σιφωνάρεις λίγο με τις αλλαγές νερού για τραβάς τα "χοντρά".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...