Jump to content

Ψαρομαχίες...βοηθεια


katsirof

Recommended Posts

Αν μπορείς μια πιο καθαρή φώτο!

Πάντως δεν μου φαίνεται για chromis!

Link to comment
Share on other sites

Πιάνεται δεν ειναι chromis,είναι πολύ πιο αργό και γενικά πιο μεγάλο για να μην μπορέσεις να το πιάσεις!Δεν λέω ότι αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος,αλλά στην τελική αν δεν μπορέσει αλλιώς να βγάλει το chromis...μια χαρά λύση είναι το λιοντάρι!

Link to comment
Share on other sites

όχι μέχρι τώρα τίποτα...η παγίδα μπαίνει μέσα συγκεκριμένες ώρες που είμαι σπίτι και την παρακολουθώ...για να μην μπεί κανά άλλο καψερό ψαράκι μέσα που δεν χρωστάει και τίποτα και ψοφήσει εκεί μέσα...γιατί προχθές που την έβαλα μπήκε μέσα ο κακομοίρης ο foxface μέσα και δεν μπορούσε να βγεί με τίποτα...άλλαξε 5 χρώματα...

Link to comment
Share on other sites

katsi για να μη σου γραφω πολλα οριστε 2 παραδειγματα πως μπορεις να φτιαξεις μια απλη,ευκολη και φθηνη παγιδα!

μου εχει βγαλει ολα τα ψαρια που θελησα να βγαλω απο το ενυδρειο...μονο μια φορα απετυχε με ενα αγγελοψαρο που δεν εμπαινε ποτε μεσα

εχει κ αλλα πολλα στα οποια δειχνει και τα ψαρακια να μπαινουν μεσα αλλα βρηκα αυτα προς το παρων

Link to comment
Share on other sites

ναι τέτοια έφτιαξα ρε mad αλλά με 1.5 λίτρο μπουκάλι, νομίζω δεν έχει μεγάλη διαφορά για το μέγεθος που κυνηγάω να πιάσω...

Το θέμα είναι:

1)εσύ όταν την έβαζες την άφηνες πολλές ώρες και έφευγες ή καθόσουν απο πάνω

2) επίσης τι τροφή έβαζες μέσα...γιατί εγώ ότι και να βάζω βυθίζεται δεν αιωρείται!

Ευχαριστώ!

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

1)πολλες ωρες για να συνηθιζουν και το μπουκαλι αλλα και να ψιλοκαταλαβαινουν οτι απο εκει ερχεται το φαγητο

2)εβαζα και τις τρεις.Πολυ λιγη κατεψυγμενη,λιγα flakes και μερικες μπιλιες.

αν σου βγαινει βαζε το στομιο λιγο κοντρα στη κυκλοφορια ωστε να τα σηκωνει εστω και λιγο.

και χωρεσε στο μπουκαλι χρηστο το foxface?ειναι μικρο?

μιχαλης

Link to comment
Share on other sites

όχι είναι μεγάλο...κοντά 20 πόντους...αλλά τον λαιμό του μπουκαλιού τον έχο πλατύνει αρκετά για να χωρέσει το κωλόψαρο το άλλο μέσα :)...γιατί είναι και μεγάλο πανάθεμα το...

δηλαδή να το αφήσω όλο το βράδυ μέσα...και αν εγκλωβιστεί κανά άλλο ψαράκι μέσα....άσε που θα βρώ το μπουκάλι γεμάτο turbo και nassarius...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι...δοκίμασα τα πάντα...έβαλα την παγίδα και δεν την πλησιάζει το κωλόψαρο....προσάθησα να το ψαρέψω με αγκίστρι και πετονιά αλλά πάλι δεν πλησιάζει, την πέφτουν άλλα και φοβάμαι μήπως τα πληγώσω...

φοβάμαι ότι μοναδική λύση είναι ή το άδειασμα του ενυδρείου από βράχους (όπου μπορεί να έχω απώλειες ειδικά σε κοράλλια), ή το άδειασμα του ενυδρείου από νερό...όπου όμως δεν έχω που να βάλω το νερό...έχω απελπιστεί πάντως!δεν το περίμενα ότι θα είναι τόσο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

όχι αλλά να σου πώ την αλήθεια δεν αλλάζει κάτι ότι και να'ναι...να το βγάλω θέλω και το χαρίζω σε όποιον θέλει :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάω, γιατί αν είναι χρωμίδα, αν τα κάνεις κοπαδάκι ίσως λυθεί το πρόβλημα.

Αν θες κανε και αυτό. Πάρε τούλι σε μεγάλο κομμάτι(απο ραφτιάδικο να πάρεις τσάμπα θα στο δώσουν), φτιάξε μια μεγάλη απόχη, Τάισε τα ώστε να πάει σε ένα σημείο που σε βολεύει, και βάλτην μέσα και εγκλώβισε το σε μια μερια του ενυδρείου να μην μπορεί να φύγει, και μετά είναι θέμα χρόνου να το πιάσεις με κάποια πιο μικρή απόχη. Κάτι σαν χώρισμα δηλαδή να φτιάξεις. Το είχα δοκιμάσει με αφρικάνες που ως γνωστών για να τις βγάλεις απο τα λαγούμια τους πρέπει να βγάλεις και τις πέτρες, και είχα θετικά αποτελέσματα χωρίς να πειράξω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο τιτάνια προσπάθεια 4 ωρών,,,με άδειασμα κοραλλιών, βράχου κλπ. μέσα στο sump και σε βαρέλι...ο chromis πιάστηκε και είναι τιμωρία στο sump μέχρι να χαριστεί σε κάποιον από Πάτρα...μέχρι στιγμής δεν βλέπω καμιά απώλεια, παρότι έχει πέσει πολύ βλένα από τα κοράλια λόγω στρες, αλλά νομίζω θα επανέλθουν.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όσων μπήκαν στον κόπο να γράψουν κάτι...το εκτιμώ και επιφυλάσσομαι...

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Χαρα στην υπομονη σου φιλαρακι.Αφου δεν το σουβλισες..........Τουλαχιστον ξεμπερδεψες.Με το καλο λοιπον να επανελθουν τα ζωντανα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Χαρα στην υπομονη σου φιλαρακι.Αφου δεν το σουβλισες..........Τουλαχιστον ξεμπερδεψες.Με το καλο λοιπον να επανελθουν τα ζωντανα σου :)

:)

είχα ευτυχώς υπομονή..

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

το πιάσιμο κράτησε μόνο 15 λεπτά...το πριν και το μετά ήταν τα δύσκολα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...