Jump to content

Φιάλη CO2 6 lit.


Recommended Posts

Έχω ένα μικρό προβληματάκι, έχω μια Φιάλη CO2 6 lit. όπως καταλαβαίνετε είναι λίγο μεγάλη. Έως τώρα την βόλευα κάπως, άλλα τώρα που αρχίζω να στήνω το νέο ενυδρείο μου δεν έχω χώρο να την τοποθετήσω όρθια παρά μόνο οριζόντια. Επειδή δεν το επιχείρησα ποτέ να την έχω να λειτουργεί οριζόντια λέτε να μου δημιουργήσει προβλήματα. Εάν γνωρίζει κάποιος ας με απαντήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα μικρό προβληματάκι, έχω μια Φιάλη CO2 6 lit. όπως καταλαβαίνετε είναι λίγο μεγάλη. Έως τώρα την βόλευα κάπως, άλλα τώρα που αρχίζω να στήνω το νέο ενυδρείο μου δεν έχω χώρο να την τοποθετήσω όρθια παρά μόνο οριζόντια. Επειδή δεν το επιχείρησα ποτέ να την έχω να λειτουργεί οριζόντια λέτε να μου δημιουργήσει προβλήματα. Εάν γνωρίζει κάποιος ας με απαντήσει.

Ευχαριστώ

φιλε χρηστο,ουτε για αστειο μην το κανεις.....θα υγροποιηθει το αεριο.....και τοτε θα εχεις πολυμεγαλο προβλημα..!!!!
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την λογική το ενδεχόμενο να έρχεται το CO2 σε υγρή μορφή το σκέφτηκα. Αλλά από την άλλη (Άκρος υποθετικά ) όταν περάσει τον αποσυμπιεστή (δεν γνωρίζω εάν το εκφράζω σωστά) και μπει στο λάστιχο δεν θα πρέπει θεωρητικά να ξαναγίνει αέριο.

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που πήγα για την αναγόμωση της μπουκάλας μου σε σχετική μου ερώτηση ο μαγαζάτορας ήταν κατηγορηματικός: Δεν έχει κανένα πρόβλημα και καμία διαφορά. Παρόλα αυτά την τοποθετώ πάντοτε όρθια.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που πήγα για την αναγόμωση της μπουκάλας μου σε σχετική μου ερώτηση ο μαγαζάτορας ήταν κατηγορηματικός: Δεν έχει κανένα πρόβλημα και καμία διαφορά.

Μεγαλο λαθος του!!!

Φιάλη CO2 πρεπει να ειναι πάντοτε όρθια!!!

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που πήγα για την αναγόμωση της μπουκάλας μου σε σχετική μου ερώτηση ο μαγαζάτορας ήταν κατηγορηματικός: Δεν έχει κανένα πρόβλημα και καμία διαφορά. Παρόλα αυτά την τοποθετώ πάντοτε όρθια.

Μήπως πήγες σε μαγαζί με πυροσβεστήρες?

Γιατί φαντάζομαι ότι σαν πυροσβεστήρας δεν θα έχει πρόβλημα λειτουργίας μια και στην πυρόσβεση βγαίνει το co2 σε υγρή μορφή.

Οπότε ο άνθρωπος απάντησε με βάση τη χρήση που γνωρίζει.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σκούρα τα πράγματα ε...

ευχαριστώ πάντως για της απαντήσεις σας να στε καλά

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Σωστά σε μαγαζί με πυροσβεστήρες πήγα. Οπότε και η απάντηση ήταν ανάλογη.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη (neon).

Εγω την δική μου 5λιτρη την είχα 3 βδομάδες εντελώς ορίζοντια και δεν αντιμετώπισα κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αν δε σε παίρνει για εντελώς όρθια δώστης τουλάχιστον μια μικρή κλίση έτσι ώστε να μην περάσει υγρό στα μανόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ότι θα σπάσει το μανόμετρο αν την βάλω οριζόντια... από την χαμηλή θερμοκρασία που θα προκληθεί...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ότι θα σπάσει το μανόμετρο αν την βάλω οριζόντια... από την χαμηλή θερμοκρασία που θα προκληθεί...

Υπάρχει και χειρότερο σενάριο που συνεβηκε σε μένα.

Να σας φοβήσω λίγο.

Εχω χάσει 6 δίσκους απο αυτήν την αιτία.

Μπορεί να βουλώσει (μερικώς) το μανόμετρο ενώ το εχουμε ρυθμισμένο σωστά και οταν ξεβουλώσει να ξαμοληθεί το co2 και αλλοίμονο στα ψάρια αν δεν υπάρχει controler για να κόψει την παροχή.

Το αποτέλεσμα?

Απότομη πτώση του pH και δηλητηρίαση απο co2

Γι'αυτό απαγορεύεται δια ροπάλου η οριζόντια τοποθέτηση του.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λάθη μας λοιπόν μαθαίνουμε. Tο σενάριο του Lasal φαίνετε εφιαλτικό οπότε διαγράφω την σκέψη της οριζόντιας τοποθέτησης.

Ευχαριστώ και πάλη όλους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...