Jump to content

Κατασκευή Ενυδρείου Για Τη Μπαμπίνα.


Recommended Posts

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=79279&page=1

Διαβασε το θα βρεις πολλες πληροφοριες!

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Θα κουράσω με μία ακόμα ερώτηση. Αρκεί το sump για 100 περίπου λίτρα που θα έχει το ενυδρείο ή πρέπει να το ψάξω και για φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου. Θα κουράσω με μία ακόμα ερώτηση. Αρκεί το sump για 100 περίπου λίτρα που θα έχει το ενυδρείο ή πρέπει να το ψάξω και για φίλτρο;

Ποσα λιτρα θα ειναι το sump?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα θα ειναι το sump?

Υπολογίζω γύρω στα 15-20 λ. Είναι αρκετά. Υπ' όψιν ότι η Μπαμπίνα κάνει κάτι "δωράκια" τεράστια...

Link to comment
Share on other sites

Υπολογίζω γύρω στα 15-20 λ. Είναι αρκετά. Υπ' όψιν ότι η Μπαμπίνα κάνει κάτι "δωράκια" τεράστια...

Με υαλοβαμπακα σφουγγαρι και αρκετο siporax και εναν καλο κυκλοφορητη θα εισαι μια χαρα πυστευω!

Link to comment
Share on other sites

Με υαλοβαμπακα σφουγγαρι και αρκετο siporax και εναν καλο κυκλοφορητη θα εισαι μια χαρα πυστευω!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω ένα πρώτο σχέδιο του ενυδρείου (με την Μπαμπίνα φυσικά). Όσον αφορά το sump θέλω να ρωτήσω τι είναι προτιμότερο. Να χωρίσω ένα τμήμα του ενυδρείου και (περίπου 10εκ. από το μήκος του) και να είναι δίπλα ή να γίνει χωριστή δεξαμενή sump από κάτω. Φαντάζομαι αν γίνει εξωτερικά θα είναι λίγο πιο πολύπλοκος ο τρόπος κυκλοφορίας του νερού.

post-50351-0-99343900-1371222199_thumb.png

Σκέφτομαι κάτι σαν τη λύση που δείχνει ο τύπος στο βίντεο: http://www.youtube.c...h?v=65yVr7DiDls

Το νερό θα είναι περίπου 180lit τελικά. Ο παρακάτω κυκλοφορητής που είδα στο τοπικ του Μάριου θα κάνει τη δουλειά ή θα χρειαστώ και δεύτερο; Από κάτω το λινκ

http://www.petcumulu...roduct&pid=2270

Μία απορία ακόμα. Με το παραπάνω σύστημα υπερχείλισης, πώς θα φεύγουν οι ακαθαρσίες της Μπαμπίνας; Ως γνωστόν, όλα τα "δωράκια" της πάνε στον πάτο ενώ το νερό φεύγει από την επιφάνεια και όχι από χαμηλά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις χαζές απορίες μου αλλά είμαι αρχάριος σχετικά με sump και τα συναφή...

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει 90 πόντους μήκος, καλύτερα αν θες sump να πας "από κάτω", εκτός και αν μπορε΄ςι να μεγαλώσεις κάποια από τις διαστάσεις σου και να το κάνεις "πλάτη"...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει 90 πόντους μήκος, καλύτερα αν θες sump να πας "από κάτω", εκτός και αν μπορε΄ςι να μεγαλώσεις κάποια από τις διαστάσεις σου και να το κάνεις "πλάτη"...

Και εγώ εκεί καταλήγω Mr_Zoo, μιας και δε με παίρνει να μεγαλώσω άλλο τις διαστάσεις λόγω χώρου. Σχετικά με τον κυκλοφορητή και το θέμα με τα "κακάκια" της Μπαμπίνας καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από άπειρες καθυστερήσεις ήρθε επιτέλους το ενυδρείο και το sump. Έχω μόνο μία ερώτηση παιδιά. Ο τζαμάς μου είπε ότι πρέπει να βάλω στην επιφάνεια της βάσης που θα κάτσει το ενυδρείο κάτι μαλακό για να απορροφάει τους κραδασμούς. Αν το βάλω να κάτσει κατευθείαν στο ξύλο θα έχω κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν για την απορρόφηση των κραδασμών, και για τυχόν νερά που μπορεί να σου τρέξουν κάποια στιγμή από κάτω. Φαντάσου από λίγο νερό που μπορεί να πέσει από κάτω να φουσκώσει το ξύλο, να κάνει ρόζο, και να ραγίσει ο πάτος με ότι συνέπεια υπάρξει.....

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν για την απορρόφηση των κραδασμών, και για τυχόν νερά που μπορεί να σου τρέξουν κάποια στιγμή από κάτω. Φαντάσου από λίγο νερό που μπορεί να πέσει από κάτω να φουσκώσει το ξύλο, να κάνει ρόζο, και να ραγίσει ο πάτος με ότι συνέπεια υπάρξει.....

Τελικά έβαλα ένα κομμάτι υπόστρωμα camping στις διαστάσεις του πάτου. Μια χαρά ταίριαξε. Έκανα και δύο δοκιμαστικά γεμίσματα, για να ελέγξω για πιθανές διαρροές και να ξεπλυθεί και το ενυδρείο πριν μπουν οι χελώνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα πήγα να κάνω μια δοκιμή στο sump πριν μπουν οι χελώνες και είχαμε πρόβλημα. Η αντλία μου είναι μία κινέζικη των 800 λ/ω ενώ το νερό φεύγει από το ενυδρείο από μία τρύπα διαμέτρου 3 εκ. όπου προσάρμοσα πλαστικό εύκαμπτο σωλήνα.

Έλα όμως που το sump αδειάζει σε χρόνο ρεκόρ αλλά το νερό δεν κατεβαίνει από το ενυδρείο με τον ίδιο ρυθμό. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα η στάθμη στο διαμέρισμα της αντλίας έχει πέσει σχεδόν στον πάτο αλλά το νερό επιστρέφει με πολύ αργό ρυθμό από το σωλήνα που έρχεται από το ενυδρείο. Επίσης παρατήρησα ότι σε διάφορα σημεία του σωλήνα παγιδεύεται αέρας και ότι ενώ η στάθμη του νερού στο ενυδρείο ανεβαίνει πάνω από τα μισά της τρύπας εξόδου του νερού αυτό εξακολουθεί να έρχεται πολύ αργά στο sump.

Τι να πω, δεν έχει λογική αυτό. Κανονικά ότι ανεβαίνει πρέπει και να κατεβαίνει... Μήπως η τρύπα και ο σωλήνας είναι μικρά; Είχα την εντύπωση ότι με τρύπα φ32 θα ήμουνα εντάξει. Έχω ξενερώσει μιλάμε... :bigemo_harabe_net-63:

Link to comment
Share on other sites

εχεις γεμισει φουλ το ενυδρειο?στο σημειο που ειναι η τρυπα ειναι η σταθμη του ενυδρειου?

αν μπορεις ανεβασε φωτο να το δουμε κιολας

εντιτ: μην ξενερωνεις! η κατασκευη του ενυδρειου και τα πρωτα βηματα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο μπορει να τα περιμενουμε.

το φορουμ θα σε υποστηριξει θεωρητικα στην κατασκευη σου και αν ειναι δυνατον και πρακτικα! :)

Έγινε επεξεργασία - krouser
Link to comment
Share on other sites

εχεις γεμισει φουλ το ενυδρειο?στο σημειο που ειναι η τρυπα ειναι η σταθμη του ενυδρειου?

αν μπορεις ανεβασε φωτο να το δουμε κιολας

εντιτ: μην ξενερωνεις! η κατασκευη του ενυδρειου και τα πρωτα βηματα δεν ειναι τοσο ευκολα οσο μπορει να τα περιμενουμε.

το φορουμ θα σε υποστηριξει θεωρητικα στην κατασκευη σου και αν ειναι δυνατον και πρακτικα! :)

Ναι, το γράφω και πάνω ότι το νερό είχε σχεδόν σκεπάσει την τρύπα και πάλι το νερό εξακολουθούσε να κατεβαίνει πιο αργά από όσο έστελνε η αντλία πίσω στο ενυδρείο.... Θα προσπαθήσω αύριο να ανεβάσω φωτό να το δείτε κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και πάλι.

Λοιπόν, πρώτο, έφτιαξα με φελιζόλ και τσιμέντο μία εξέδρα για να λιάζονται οι χελώνες. Ζέστανα το φελιζόλ να σκληρύνει και το πέρασα δύο χεράκια τσιμέντο. Το άφησα και 3 μέρες να στεγνώσει καλά, μετά το ξέπλυνα καλά και το έβαλα στο ενυδρείο για να δω αν θα βγάλει τίποτα, και σε μία μέρα γέμισε ο πάτος με τσιμεντόσκονη!!! Είναι φυσιολογικό τις πρώτες μέρες να βγάζει;;; Εννοείται οι χελώνες δεν μπήκαν μέσα!

Δεύτερο, το πρόβλημα με το sump παραμένει, παρακάτω βάζω και φωτό από το σωλήνα και το πώς πάει κάτω.

Τρίτο, στον πάτο του ενυδρείου στο τζάμι από την πάνω πλευρά εμφανίστηκαν κάτι καφετιά στίγματα που δεν καθαρίζουν με ΤΙΠΟΤΑ!!!! Ίσως να έχουν περάσει ανάμεσα στα διπλά τζάμια. Πώς τα βγάζουμε από εκεί;;; Επίσης στα διπλά τζάμια που έβαλε περιμετρικά στο εσωτερικό του πάτου ο τζαμάς έχει βάλει σιλικόνη μόνο στο κέντρο και όχι στις άκρες όπως φαίνεται και στις φωτό. Τι λέτε, να βάλω σιλικόνη στα κενά που έχουν τα τζάμια για έξτρα ασφάλεια;

Συγγνώμη αν κούρασα με τις ερωτήσεις μου και ευχαριστώ.

post-50351-0-81513600-1374167532_thumb.jpg

post-50351-0-96264600-1374167757_thumb.jpg

post-50351-0-64267100-1374167786_thumb.jpg

post-50351-0-18152700-1374167816_thumb.jpg

post-50351-0-84174900-1374168002_thumb.jpg

post-50351-0-46007700-1374168017_thumb.jpg

post-50351-0-52328100-1374168119_thumb.jpg

post-50351-0-79837900-1374168133_thumb.jpg

post-50351-0-73126400-1374168151_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ggtaxo
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε. πρωτα απο ολα πρεπει να ξερεις οτι δεν κουραζεις και ειναι χαρα μας πιστευω ολων να βοηθαει ο ενας τον αλλο.δεν ηταν καλη ιδεα να το βαλεις το φελιζολ μεσα στο ενυδρειο για να τσεκαρεις αν ειναι κομπλε.παντα οταν θελουμε να ελεγξουμε κατι ψαχνουμε εναν τροπο εκτος ενυδρειου ωστε να το προφυλαξουμε απο ατυχες καταστασεις.

για το σαμπ δεν μπορω να σου πω με σιγουρια οτι η τρυπα ειναι μικρη.παντως διορθωνεται αυτο να ξερεις.

για τις κοντρες νομιζω οτι το νερο θα περναει απο κατω και θα μαζευει και βρωμια...τι παχος εχουν τα τζαμια του ενυδρειου?επισης οι ακρες των κοντρων ειναι κοφτερες?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το φελιζόλ το είχα ήδη ξεπλύνει πολύ καλά και το είχα αφήσει μέσα σε μια λεκάνη για αρκετές ώρες και μου είχε φανεί εντάξει. Προφανώς δεν ήταν.

Η τρύπα στο ενυδρείο είναι φ32, οπότε μου φαίνεται ψιλοαπίθανο να είναι μικρή, τι να πω... Το θέμα είναι ότι ο σωλήνας εγκλωβίζει αέρα μέσα.

Τα τζάμια είναι 8άρια. Όχι η άκρες είναι λειασμένες. Το νερό όντως περνάει από κάτω. Λογικά θα πρέπει να προσθέσω σιλικόνη εκεί, έτσι;

Γιώργος.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι φανηκε δεν ηταν! καθε εμποδιο για καλο ομως!

σε οσες κατασκευες εχω δει εγω εχουν χρησιμοποιησει σωληνες pvc.δεν εχω προσωπικη εμπειρια παντως καποιος αλλος ισως μπορουσε να βοηθησει.

εγω θα σου λεγα να βγαλεις τις κοντρες με προσοχη και αφου το καθαρισεις το κατω τζαμι του ενυδρειου τοτε να τις ξανακολλησεις.αν δεν μπορεις να το κανεις εσυ ή φοβασαι δωστο στον τζαμα και πες του οτι μπαινει νερο απο κατω.

δεν ξερω αν θα υπαρχει προβλημα στην στηριξη του ενυδρειου αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα μαζευει βρωμια εκει κατω η οποια αν μπει σε λειτουργια το ενυδρειο δε προκειται ποτε να καθαριστει

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Αύριο μετά τη δουλειά που θα έχω χρόνο θα δοκιμάσω να τα ξεκολλήσω. Υπομονή η Μπαμπίνα μερικές μέρες ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

για αυτο ειμαστε εδω ετσι κι αλλιως!ο ενας να παιρνει ιδεες και συμβουλες απο τον αλλο! καλυτερα η μπαμπινα να κανει υπομονη ακομα και αρκετες μερες και να σαι σιγουρος οτι ολα ειναι κομπλε παρα το αντιθετο:)

θελει προσοχη.παρε μια ξυστρα τζαμιων και σιγα σιγα προσπαθησε να το κανεις χωρις βιασυνες.

η εναλλακτικη φυσικα ειναι να στο κανει ο τζαμας που σιγουρα θα το κανει καλα.ειναι απλα επικινδυνο να πληγωσεις τις κολλησεις μεταξυ των κεντρικων τζαμιων του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Λοιπόν τα κόλλησα τα τζαμάκια (πολύ παίδεμα στο ξεκόλλημα) χθες και τώρα περιμένω. Η σιλικόνη εξωτερικά έχει στεγνώσει αλλά σίγουρα θα θέλει μερικές μέρες για να παγώσει σωστά, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

οι συλικονες λενε πανω ποσες μερες πρεπει να το αφησεις να στεγνωσει

Link to comment
Share on other sites

οι συλικονες λενε πανω ποσες μερες πρεπει να το αφησεις να στεγνωσει

Ναι αλλά εννοώ στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εννοώ στην πράξη...

:ooh2: οσες μερες λεει αστο :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...