Jump to content

Fluval 205 Vs Eheim Classic 2213


ataktoulis

Recommended Posts

θα πρεπει να σου εχει 2 μεγαλα σφουγγαρια που μπαινοιυν ορθια

αλλα 2 που μπαινουν στο κατω ραφι

βιολογικο υλικο

ανθρακα

και ενα κομματι υαλοβαμβακα

σωστα?

4 είναι τα όρθια νομίζω Ηλία. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

4 είναι τα όρθια νομίζω Ηλία. :)

μπορει και να εχεις δικιο Δημητρη δεν θυμαμαι και πολυ καλα!

για αυτο τα εγραψα για να συμπληρωσετε ή να αφαιρεσετε αν εκανα καπου λαθος :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

Αν μεταφέρω όλο το Siporax που έχω στα 2 μου φίλτρα στο νέο και προσθέσω και το βιολογικό υλικό που περιλαμβάνει η συσκευασία ή νέο Siporax που έχω ούτως ή άλλως θα είμαι οκ; Μπορώ να αφαιρέσω εντελώς τα 2 εσωτερικά μου φίλτρα από την πρώτη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Αφού μεταφέρεις το όλο το βιολογικό υλικό στο καινούργιομμπορίες να τα βγάλεις τα αλλά φίλτρα!

Απλά στην αρχή κάνε μετρήσεις συχνά για να βεβαιωθεις ότι όλα πάνε καλά!

Που δεν νομίζω να μην πανε!

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2-3 μερες μου εφερε τα κομματια που ελειπαν και εγκατεστησα το φιλτρο. Ειμαι πολυ ικανοποιημενος σε ολους τους τομεις. Ειναι πρωτα απο ολα αθορυβο, το νερο πρωτη φορα το βλεπω το καθαρο και ελπιζω να συνεχισει ετσι. Στα 3 δοχεια για υλικα εχω κατα σειρα σφουγκαρι- βιολογικο υλικο (προσθεσα τα υλικα απο το παλλιο φιλτρο μερικα καινουρια και αυρα που ειχε μεσα) - υαλοβαμβακα.

Το μονο θεμα που ειχα ηταν η αυξημενη ροη την οποια αντιμετωπισα με ενα DIY spray bar.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία τι περίεχει από όσα περιγράφονται στο κατάστημα που παρέθεσα; Μπορεί να μου πει κάποιος αν δεν είναι δύσκολο;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το 105 απο εναν φιλο το οποιο δεν εχω εγκαταστησει ακομα στ 40αρι μου.Επισης οι σωληνες που εχει ειναι σπιραλ εγω τους αλλαξα με λαστιχο,σαν αυτο που εχουμε στον κηπο και ποτιζουμε.Τα σπιραλ κρατανε βρωμιες και ειναι πιο δυσκολο να καθαριστουν γι αυτο τα αλλαξα.Σειρα τωρα εχει να βρω ενα spray bar που νομιζω οτι κανει και των eheim,αρκει να ειναι ιδια διαμετρο για να μπει στο λαστιχο.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία τι περίεχει από όσα περιγράφονται στο κατάστημα που παρέθεσα; Μπορεί να μου πει κάποιος αν δεν είναι δύσκολο;

Τα υλικα ειναι:

  • 2 σακουλακια ανθρακα
  • 2 σακουλακια πορωδες μακαρονι (μικρη ποσοτητα)
  • 2 σφουγκαρια που μπανουν στον ενα απο τους 3 καδους υλικων
  • 2 κομματακια υαλοβαμβακα λεπτο στο κατω μερος του ενος απο τους 3 καδους
  • 4 σφουγκαρια ορθια
Link to comment
Share on other sites

Η αυξημένη ροή μπορεί να αντιμετωπιστεί κλείνοντας λίγο τη βάνα (όχι παραπάνω από τη μέση, όπως λένε οι οδηγίες).

Όσο αφορά τα υλικά είναι ακριβώς αυτά που περιγράφει ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η αυξημένη ροή μπορεί να αντιμετωπιστεί κλείνοντας λίγο τη βάνα (όχι παραπάνω από τη μέση, όπως λένε οι οδηγίες).

Όσο αφορά τα υλικά είναι ακριβώς αυτά που περιγράφει ο φίλος παραπάνω.

Δεν αλλαζαν και πολυ τα πραγματα με το κλεισιμο της βανας. Αν εχεις ψηλα φυτα θα συνεχισει να υπαρχει προβλημα. Επιπλεον αυτο με το κλεισιμο της βανας δεν μου αρεσει γιατι πιεζει το φιλτρο. Φυσικα το λεω χωρις να ειμαι ειδικος...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα το έχω υπόψιν μου μια και προσεχώς θα στήσω και εγώ ένα 166lt ενυδρείο με ένα 306.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδια κι εγω θα σας πω να μην κανετε τιποτα με την βανα. Βαλτε ενα spray bar καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, θα το έχω υπόψιν μου μια και προσεχώς θα στήσω και εγώ ένα 166lt ενυδρείο με ένα 306.

Και με 206 θεωρω θα εισαι καλυμενος. Εγω πηρα το 306 για να το κρατησω και στο επομενο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

To 306 το έχω ήδη αγοράσει, απλά δε βρήσκω χρόνο να το στήσω. Πάντως πιστέυω οτι δε θα έχω πρόβλημα, θα τη ρίξω τη ροή σε κανένα τζάμι αρχικά και αν δεν γίνει τίποτα θα του βαλω σπρει μπαρ , όπως είπες. Άντε να δουμε πότε θα βρω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν βάλω όλη την ποσότητα του Siporax από τα 2 εσωτερικά μου φίλτρα και προσθέσω και άλλη στο εξωτερικό μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο αυτό; Θα είναι οκ ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα;

Σκεφτόμουν να κρατήσω το εργοστασιακό μόνο με σφουγγάρια και όλο το βιολογικό υλικό και από τα 2 φίλτρα που τρέχουν τώρα να το μεταφέρω στο νέο μου (εξωτερικό) φίλτρο. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω όλη την ποσότητα του Siporax από τα 2 εσωτερικά μου φίλτρα και προσθέσω και άλλη στο εξωτερικό μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο αυτό; Θα είναι οκ ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα;

Σκεφτόμουν να κρατήσω το εργοστασιακό μόνο με σφουγγάρια και όλο το βιολογικό υλικό και από τα 2 φίλτρα που τρέχουν τώρα να το μεταφέρω στο νέο μου (εξωτερικό) φίλτρο. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω όλη την ποσότητα του Siporax από τα 2 εσωτερικά μου φίλτρα και προσθέσω και άλλη στο εξωτερικό μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο αυτό; Θα είναι οκ ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα;

Σκεφτόμουν να κρατήσω το εργοστασιακό μόνο με σφουγγάρια και όλο το βιολογικό υλικό και από τα 2 φίλτρα που τρέχουν τώρα να το μεταφέρω στο νέο μου (εξωτερικό) φίλτρο. Τι λέτε;

Κανενα προβλημα. Ισα ισα θα μπολιασεις και το καινουριο. Μια χαρα μου ακουγεσαι προχωρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω όλη την ποσότητα του Siporax από τα 2 εσωτερικά μου φίλτρα και προσθέσω και άλλη στο εξωτερικό μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο αυτό; Θα είναι οκ ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα;

Σκεφτόμουν να κρατήσω το εργοστασιακό μόνο με σφουγγάρια και όλο το βιολογικό υλικό και από τα 2 φίλτρα που τρέχουν τώρα να το μεταφέρω στο νέο μου (εξωτερικό) φίλτρο. Τι λέτε;

Προχώρα ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks guys! Πάω να ετοιμάσω την εγκατάσταση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω όλη την ποσότητα του Siporax από τα 2 εσωτερικά μου φίλτρα και προσθέσω και άλλη στο εξωτερικό μπορώ να χρησιμοποιώ μόνο αυτό; Θα είναι οκ ή πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα;

Σκεφτόμουν να κρατήσω το εργοστασιακό μόνο με σφουγγάρια και όλο το βιολογικό υλικό και από τα 2 φίλτρα που τρέχουν τώρα να το μεταφέρω στο νέο μου (εξωτερικό) φίλτρο. Τι λέτε;

Μια χαρά. Προχώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πως είναι δυνατόν τα λάστιχα να έχουν σχεδόν μηδενική κλήση αν μπει το φίλτρο μέσα στο ντουλάπι; Είναι αδύνατο. Υπάρχει πρόβλημα αν γέρνουν ας πούμε 20-30 μοίρες; Στις οδηγίες και στα διαγράμματα φαίνεται κάθετο, αλλά πρακτικά δε μπορεί να γίνει αυτό.

Αν το βάλω έξω από το έπιπλο έχω χώρο μόνο πίσω από το ενυδρείο που είναι πιο ψηλό σημείο (3 σκαλιά διαφορά). Αν η κορυφή του φίλτρου είναι 5-10cm πάνω από τον πάτο του ενυδρείου θα δουλέψει κανονικά το φίλτρο ή θα χω πρόβλημα; Πόσο πιο χαμηλά πρέπει να είναι;

Στα καλαθάκια σκέφτομαι να βάλω:

1) Τέρμα κάτω το μαύρο σφουγγάρι που έχει,

2) Στο μεσαίο φουλ Siporax από τα παλιά φίλτρα + το μακαρόνι της συσκευασίας και

3) Στο πάνω καλαθάκι φουλ Siporax ό,τι περισσέψει από τα παλιά φίλτρα + νέο.

Καλά δε θα είναι έτσι; Θα μείνουν και τα κάθετα σφουγγάρια εννοείται στη θέση τους..

Η εγκατάσταση με προβληματίζει πολύ γτ τα λάστιχα πιέζονται νομίζω.. Μπορεί κάποιος να ανεβάσει φωτο.από το δικό του;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πήρες τελικά ξέχασα. :)

//edit πάρε Κωνσταντίνε :

IMG_20130629_001849_zps3edf5c3d.jpg

IMG_20130629_001902_zpsaf060ec1.jpg

IMG_20130629_001943_zpsd88350a5.jpg

IMG_20130629_001952_zps3b145b79.jpg

IMG_20130629_002001_zpsd5757490.jpg

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Το Fluval 206 πήρα Δημήτρη.. Ευχαριστώ πολύ πολύ για το υλικό.. Μπορώ να πω με καθησύχασε αρκετά.. Θα βγάλω και εγώ φωτογραφίες αύριο που θα το βάλω για να δείτε. Γιατί έχεις μονώσει τα λάστιχα;

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξεις στην ένωση του κόκκινου πλαστικού που σφίγγει και του λευκού τμήματος του σωλήνα είναι λίγο "πιεσμένο", λες και θα βγει. Μακάρι να μπορούσα να πάω πιο χαμηλά το φίλτρο σε σχέση με τις τρύπες αλλά δεν παίζει, αφού η έξοδος είναι στο ψηλότερο σημείο του επίπλου (έχει συρτάρι από πάνω). Αγνοείστε τις γραμμές του μαρκαδόρου :P και πείτε μου, είναι οκ έτσι; Τι να κάνω για να μη λυγίζει το λάστιχο στο σημείο μεταξύ λευκού-κόκκινου;

post-50509-0-75207900-1372459779_thumb.jpg

post-50509-0-88859900-1372459798_thumb.jpg

post-50509-0-22100300-1372459842_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μία απορία. Και η είσοδος και η έξοδος πρέπει να τοποθετηθούν την ίδια πλευρά; Αλλιώς η κλήσην τα λάστιχα θα μεγαλώσει. Μπορώστη μία πλευρά να έχω το σωλήνα που βγάζει το νερό και στην άλλη την είσοδο όπως φαίνεται στη 2η φωτο.σου Δημήτρη;;;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...