Jump to content

REEF ενυδρείο


pao1908

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.

Από τον Φλεβάρη του 2006 άλλαξα το ενυδρείο από γλυκό νερό σε reef. Αυτό το μήναλοιπόν κλείνω 1 χρόνο λειτουργίας. Στο διάστημα αυτό είχα 2 σοβαρά ατυχήματα με τα ψάρια και δυστυχώς τα έχασα όλα. Παρόλα αυτά τώρα έχει γύρω στα 35 κιλά ζωντανό βράχο, αραγονίτη, αρκετά κοράλια και δύο ψάρια. Έχω μια παλιά μονοκατοικία που σύντομα θα δοθεί αντιπαροχή. Στο διαμέρισμα που θα πάρω σκέφτομαι στο σαλόνι να κάνω ένα χωνευτό στο τοίχο ενυδρείο διαστάσεων 2.10Μ χ 0.50 Β χ 0.75 Υ . Αν τα υπολόγισα καλά βγαίνει 787,5λίτρα.

Σας παρακαλώ όπως με βοηθήσετε για τα παρακάτω θέματα:

1. Ποιο είναι το σωστό πάχος κρυστάλλων για το νέο ενυδρείο ?

2. Έχω ένα πολύ γνωστό μου τζαμά που λέει ότι μπορεί να το κολλήσει αυτός. Μου προτείνει κόλληση των κρυστάλων με lazer και όχι με μη τοξική σιλικόνη.

3. Τι μηχανήματα πρέπει να βάλω ?

Έχω 1 φίλτρο fluval 104, 1 skimmer μικρό, 3 κυκλοφορητές, λάμπα uv (Μάλλον άχρηστα για το νέο ενυδρείο)

4. Το παλιό ενυδρείο μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν φίλτρο του μεγάλου (μπορεί να μην το λέω καλά αλλά έχω δει σε μαγαζιά που από την κάτω μεριά έχουν μικρά ενυδρεία με φίλτρα κλπ)

5. Όταν το ξεκινήσω η γνώμη μου είναι να στρωθεί και σιγά σιγά να μεταφέρω από το 240άρι πρώτα το βράχο και στο τέλος ότι ψάρια θα έχω μέχρι τότε.

6. Να βάλω στο νέο ενυδρείο νεκρό αραγονίτη και να ανατευτεί αγρότερα με το ζωντανό που έχω ήδη ?

Εύχομαι να μην σας κούρασα, πιστεύω με τις συμβουλές σας να πάρω δύναμη και να γίνει το όνειρό μου αυτό πραγματικότητα.

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους του forum.

Από τον Φλεβάρη του 2006 άλλαξα το ενυδρείο από γλυκό νερό σε reef. Αυτό το μήναλοιπόν κλείνω 1 χρόνο λειτουργίας. Στο διάστημα αυτό είχα 2 σοβαρά ατυχήματα με τα ψάρια και δυστυχώς τα έχασα όλα. Παρόλα αυτά τώρα έχει γύρω στα 35 κιλά ζωντανό βράχο, αραγονίτη, αρκετά κοράλια και δύο ψάρια. Έχω μια παλιά μονοκατοικία που σύντομα θα δοθεί αντιπαροχή. Στο διαμέρισμα που θα πάρω σκέφτομαι στο σαλόνι να κάνω ένα χωνευτό στο τοίχο ενυδρείο διαστάσεων 2.10Μ χ 0.50 Β χ 0.75 Υ . Αν τα υπολόγισα καλά βγαίνει 787,5λίτρα.

Σας παρακαλώ όπως με βοηθήσετε για τα παρακάτω θέματα:

1. Ποιο είναι το σωστό πάχος κρυστάλλων για το νέο ενυδρείο ?

2. Έχω ένα πολύ γνωστό μου τζαμά που λέει ότι μπορεί να το κολλήσει αυτός. Μου προτείνει κόλληση των κρυστάλων με lazer και όχι με μη τοξική σιλικόνη.

3. Τι μηχανήματα πρέπει να βάλω ?

Έχω 1 φίλτρο fluval 104, 1 skimmer μικρό, 3 κυκλοφορητές, λάμπα uv (Μάλλον άχρηστα για το νέο ενυδρείο)

4. Το παλιό ενυδρείο μπορώ να το χρησιμοποιήσω σαν φίλτρο του μεγάλου (μπορεί να μην το λέω καλά αλλά έχω δει σε μαγαζιά που από την κάτω μεριά έχουν μικρά ενυδρεία με φίλτρα κλπ)

5. Όταν το ξεκινήσω η γνώμη μου είναι να στρωθεί και σιγά σιγά να μεταφέρω από το 240άρι πρώτα το βράχο και στο τέλος ότι ψάρια θα έχω μέχρι τότε.

6. Να βάλω στο νέο ενυδρείο νεκρό αραγονίτη και να ανατευτεί αγρότερα με το ζωντανό που έχω ήδη ?

Εύχομαι να μην σας κούρασα, πιστεύω με τις συμβουλές σας να πάρω δύναμη και να γίνει το όνειρό μου αυτό πραγματικότητα.

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

γεια σου Παναγιώτη..

πολλές αλλαγές .. ωραία πράγματα ..καινούριο σπίτι καινούριο ενυδρείο ..

.. άντε με το καλό!!

φρόντισε να πάρεις διαμέρισμα στο ισόγειο γιατί το ενυδρείο σου θα ξεπερνάει τον ένα τόνο .. αν είσαι σε όροφο θα πρέπει να το ψάξεις λίγο με το μηχανικό που είναι υπεύθυνος για τα στατικά .. συνήθως κοντά σε τοίχους υπάρχει μεγαλύτερη σιγουριά.. ..

..

1 τα 15 χιλ πλαισιωμένα με τις σωστές ενισχύσεις είναι αρκετά κατά τη γνώμη μου ..

2 να σιγουρευτείς ότι αυτή η μέθοδος κάνει για ενυδρεία και στεγανοποιεί την κατασκευή …

3 τα σίγουρα είναι ένα skimmer , chiller , r/o, θερμοστάτες ελεγχόμενους από ηλεκτρονικό , αντλίες για τη κυκλοφορία του νερού.. σύστημα τροφοδοσίας νερού με τα απαραίτητα στοιχεία πχ calcium reactror

ο φωτισμός είναι μια μεγάλη απόφαση που πρέπει να πάρεις ανάλογα με τι κοράλλια θέλεις να έχεις .. υπολόγιζε ότι μπορείς να < παίξεις > από 500w μέχρι 1200 w

4 το παλιό σου ενυδρείο με τον εξοπλισμό του μπορεί να γίνει μια πρώτης

τάξεως καραντίνα … και μαζί με ένα σύνολο ενυδρείου – sump σχεδιασμένα από την αρχή .. θα μπορείς να κάνεις θαύματα ..

5 κάπως έτσι θα το κάνεις .. όταν θα έρθει αυτή η ώρα θα τα ξαναπούμε ..

6 νεκρός λεπτόκοκκος μπολιασμένος με λίγο ζωντανό .. είναι μια χαρά ..

έχεις πολλά να μάθεις ακόμα και προτείνω εντατική μελέτη ..

.. ξεκίνα με τα άρθρα για το θαλασσινό νερό που θα βρεις στο aquazone ..

.. αφιέρωνε πολύ χρόνο βλέποντας άλλα ενυδρεία ..

καλή συνέχεια .. :D;)

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο Τάσος, ότι το ζωντανό αραγωνίτη, που έχει τώρα το ενυδρείο σου, δεν θα το ανακατέψεις με το νεκρό του νέου, αλλά θα το στρώσεις από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Κύπρο αυτή που κολλάνε με laser δεν συστήνουν και δεν εγγυώνται το κόλλημα αυτό για ενυδρείο.

Θέλει λίγο ψάξιμο !!!!!!!!!

Καλή επιτυχία

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Χτες βράδυ μέχρι τις 2.30 τα ξημερώματα έπαιρνα ιδέες.

Σας παρακαλώ πείτε μου πως θα βρω τα ιδανικά μηχανήματα ?

Να εποκοινωνήσω με τα site των κατασκευαστών να δώσω τις διαστάσεις για να μου πουν τον κατάλληλο τύπο αντλίας, skimmer, κυκλοφορητών κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

post-1931-1170694616_thumb.jpg

Επίσης όποιος φίλος μπορεί να με ενημερώσει αν στη φωτογραφία που σας επισυνάπτω το κάτω ενυδρείο αντικαθιστά τα απλά φίλτρα ?

Αν όχι ποιά είναι η χρήση του ?

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

post-1931-1170694616_thumb.jpg

Επίσης όποιος φίλος μπορεί να με ενημερώσει αν στη φωτογραφία που σας επισυνάπτω το κάτω ενυδρείο αντικαθιστά τα απλά φίλτρα ?

Αν όχι ποιά είναι η χρήση του ?

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

Αυτο ειναι ενα εξωτερικο σκιμμερ. Ενα απο τα απαραιτητα φιλτρα που χρειαζεσε στο ενυδρειο σου. ;)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Το κάτω ενυδρείο, που αναφέρεις είναι το sump+refugium, που αντικαθιστά τα εξωτερικά μηχανικά φίλτρα, αφού η ροή μέσα από τα διαμερίσματά του περνάει με τη ροή του νερού από την υπερχείλιση και την αντλία επαναφοράς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...