Jump to content

Γεννα


panosp

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα

Εχω ενα ζευγαρι Α.calvus που γεννησαν περιπου 25 ψαρακια τα οποια και μετεφερα σε μικροτερο ενυδρειο χωρις τους γονεις.

Σε 3 μερες ομως το νερο απο 0 αμμωνια ανεβασε 0.5 παρολο που χρησιμοποιησα στρωμενο υλικο απο το κανονικο ενυδρειο μου.

Αποφασισα λοιπον να κανω μια αλλαγη νερου περιπου 25%.Στο φρεσκο νερο προσθεσα μονο αντιχλωριο και βιταμινες και το ρυθμισα στους 25°C.Αφου εβγαλα γυρω στα 8 λιτρα νερου προσθεσα το φρεσκο πολυ αργα (μεσα σε μιαμιση ωρα καθως ετσι ειχα διαβασει στο malawicichlidhomepage οτι πρεπει να γινεται η αλλαγη νερου στα συγκεκριμενα ψαρια γιατι ειναι πολυ ευαισθητα στις αλλαγες συνθηκων νερου).

Το επομενο πρωι 21 ψαρακια ηταν νεκρα.

Τι πηγε τοσο στραβα;

Τα εναπομειναντα 4 ψαρακια ζουν προς το παρον και εχουν κλεισει 10 μερες ζωης.

Εχω ξαναλλαξει νερο ενδιαμεσα, αλλα προσθεσα νερο απο το μεγαλο ενυδρειο και οχι φρεσκο.

Αν μπορειτε πειτε καμμια γνωμη μπας και μπορεσω να σωσω αυτα που μου εμειναν.

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε κανεις δεν εχει καμμια ιδεα να μου πει; ;)

Link to comment
Share on other sites

Μην απαντατε ολοι μαζι ενας ενας.

Τι εγινε κανεις δεν εχει καμμια ιδεα να μου πει; ;)

Link to comment
Share on other sites

Με το να επαναλαμβάνεις την ερώτηση σου 3 και 4 φορές ανα 2 και 3 λεπτά προσθέτοντας και ειρωνικό ύφος δεν νομίζω να υπάρξει κάποιος να σου απαντήσει.

Και επειδή εδώ μέσα δεν είμαστε για να ερχόμαστε συνεχώς σε αντιπαράθεση αλλά να αλληλοσυμβουλευόμαστε σε συμβουλεύω να είσαι πιο υπομονετικός και να προσέχεις τον γραπτό σου λόγο αν θες να βοηθηθείς.

Εκτός απο συμβουλές θα επιχειρούμε να συνετούμε και όσους λόγω μικρής ηλικίας δεν φέρονται όπως αρμόζει.

Link to comment
Share on other sites

Το μυνημα σταλθηκε τρεις τεσσερις φορες καταλαθος λογω του δεν γινοταν η αποστολη και μου εβγαζε μηνυμα retry.

Οσο για το τελευταιο με το ειρωνικο σχολιο οπως λες, εγω δεν ηθελα να ειρωνευτω κανενα απλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση που δεν ασχοληθηκε κανεις σαν να ηταν ανυπαρκτο και αναξιο σχολιασμου το μυνημα μου.

Τωρα αν θεωρεις καποιον 33 ετων μικρης ηλικιας..... ;)

Επισης να υπενθυμησω οτι το πρωτο μηνυμα ειναι χθεσινο οποτε δεν βιαστηκα ουτε ημουν ανυπομονος.

Το περιεργο ειναι οτι στο «ειρωνικο» μηνυμα η απαντηση ηταν αμεση.

Link to comment
Share on other sites

Το μυνημα σταλθηκε τρεις τεσσερις φορες καταλαθος λογω του δεν γινοταν η αποστολη και μου εβγαζε μηνυμα retry.

Οσο για το τελευταιο με το ειρωνικο σχολιο οπως λες, εγω δεν ηθελα να ειρωνευτω κανενα απλα μου εκανε μεγαλη εντυπωση που δεν ασχοληθηκε κανεις σαν να ηταν ανυπαρκτο και αναξιο σχολιασμου το μυνημα μου.

Τωρα αν θεωρεις καποιον 33 ετων μικρης ηλικιας..... ;)

Επισης να υπενθυμησω οτι το πρωτο μηνυμα ειναι χθεσινο οποτε δεν βιαστηκα ουτε ημουν ανυπομονος.

Το περιεργο ειναι οτι στο «ειρωνικο» μηνυμα η απαντηση ηταν αμεση.

δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεσεις. ειναι πολλες φορες πιθανο να μην υπαρχει καποιος να απαντησει που να νιωθει οτι γνωριζει καλα το θεμα. τα παραπανισια μηνυματα δεν υπαρχουν πια και ειναι κατανοητο πως μερικες φορες μπορει λογω φορτου να φαινεται οτι ενα μηνυμα δεν εχει αποσταλλει.

στο θεμα μας τωρα. εφοσον ολα τηρηθηκαν με θρησκευτικη ευλαβεια οπως φαινεται(στρωμενο υλικο και αλλαγη νερου σταδιακα) δεν θα επρεπε να εχει συμβει τετοια γενοκτονια. η υποθεση που μπορω να κανω ειναι πως παρολη την αλλαγη νερου που εγινε το προβλημα της αμμωνιας δε λυθηκε και εγινε το μοιραιο. εχουμε τσεκαρει μηπως ειχαμε καποια διακοπη ρευματος? μηπως ταισαμε υπερβολικα και εμεινε τροφη αφαγωτη να σαπιζει?

Link to comment
Share on other sites

Malawi σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Διακοπη ρευματος δεν υπηρξε.

Αφαγωτη τροφη ειχε μεινει αλλα την μαζεψα με τη σκουπα βυθου.

Μετα τις αλλαγες νερου και μεχρι σημερα κανω 3 φορες τη μερα μετρησεις οι οποιες παραμενουν σταθερες και ειναι οι εξης ΝΗ3/ΝΗ4:0, ΝΟ2:0, ΝΟ3:12.5, PH:8,5.

Δυστυχως και τα εναπομειναντα ψαρακια ειναι νεκρα.

Το θεμα ειναι να βρω τι στραβωσε γιατι απο οτι βλεπω θα εχω και αλλη γεννα.

Πες μου σε παρακαλω τη γνωμη σου, μηπως αυτη τη φορα να χρησιμοποιουσα μια γεννηστρα μεσα στο ενυδρειο για να μην αλλαξουν καθολου οι συνθηκες νερου για τα νεογεννητα;

Επισης να σου πω οτι τις 2 πρωτες μερες δεν ειχα babyfood και ταισα κανονικη τροφη την οποια ειχα τριψει σε σκονη. Μηπως τελικα φταιει αυτο;δηλαδη να μην μπορεσαν τα μικρα να την χωνεψουν και δημιουργηθηκαν πεπτικα προβληματα που τα οδηγησαν στο θανατο;Δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Malawi σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Διακοπη ρευματος δεν υπηρξε.

Αφαγωτη τροφη ειχε μεινει αλλα την μαζεψα με τη σκουπα βυθου.

Μετα τις αλλαγες νερου και μεχρι σημερα κανω 3 φορες τη μερα μετρησεις οι οποιες παραμενουν σταθερες και ειναι οι εξης ΝΗ3/ΝΗ4:0, ΝΟ2:0, ΝΟ3:12.5, PH:8,5.

Δυστυχως και τα εναπομειναντα ψαρακια ειναι νεκρα.

Το θεμα ειναι να βρω τι στραβωσε γιατι απο οτι βλεπω θα εχω και αλλη γεννα.

Πες μου σε παρακαλω τη γνωμη σου, μηπως αυτη τη φορα να χρησιμοποιουσα μια γεννηστρα μεσα στο ενυδρειο για να μην αλλαξουν καθολου οι συνθηκες νερου για τα νεογεννητα;

Επισης να σου πω οτι τις 2 πρωτες μερες δεν ειχα babyfood και ταισα κανονικη τροφη την οποια ειχα τριψει σε σκονη. Μηπως τελικα φταιει αυτο;δηλαδη να μην μπορεσαν τα μικρα να την χωνεψουν και δημιουργηθηκαν πεπτικα προβληματα που τα οδηγησαν στο θανατο;Δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο.

οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα οποτε απο εκει δε φαινεται να δημιουργηθηκε το προβλημα. οσο και για την τροφη και παλι συμβαινει πολλες φορες πολλοι νεοι γονεις να ταιζουν τριμμενη σε μικρα χωρις προβληματα. ειλικρινα δεν μου φαινεται ευκολο να καταλαβω γιατι εγινε αν και μου φαινεται σαν δηλητηριαση απο καποιο παραγοντα. το δοχειο που εκανες τις αλλαγες νερου ειχε ποτε πλυθει με απορρυπαντικο? ψαχνουμε τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγες τις εκανα με ενα μπρικι για να καθυστερω οσο το δυνατον περισσοτερο την εισαγωγη του νερου.

Το μπρικι βεβαια ειχε πλυθει με απορρυπαντικο αλλα του εκανα τοσο καλο ξεπλυμα που δεν πιστευω οτι τα υπολειμματα του απορυππαντικου , αν εμειναν, επηρεασαν τοσο πολυ τα ψαρακια σε ογκο νερου 60 lt.

Τελοσπαντων, την επαθα για τα καλα. ;)

Το θεμα ειναι να μην την ξαναπατησω, γιατι οπως σου προανεφερα το ζευγαρι ετοιμαζεται ξανα για γεννα.

Η ιδεα με τη γεννηστρα πως σου φαινεται; Θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω για τα συγκεκριμενα ψαρια που γεννανε σε κελυφη σαλιγκαριων και ειναι ωοτοκα;

Και παλι σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

Link to comment
Share on other sites

Τις αλλαγες τις εκανα με ενα μπρικι για να καθυστερω οσο το δυνατον περισσοτερο την εισαγωγη του νερου.

Το μπρικι βεβαια ειχε πλυθει με απορρυπαντικο αλλα του εκανα τοσο καλο ξεπλυμα που δεν πιστευω οτι τα υπολειμματα του απορυππαντικου , αν εμειναν, επηρεασαν τοσο πολυ τα ψαρακια σε ογκο νερου 60 lt.

Τελοσπαντων, την επαθα για τα καλα. ;)

Το θεμα ειναι να μην την ξαναπατησω, γιατι οπως σου προανεφερα το ζευγαρι ετοιμαζεται ξανα για γεννα.

Η ιδεα με τη γεννηστρα πως σου φαινεται; Θα μπορουσα να την χρησιμοποιησω για τα συγκεκριμενα ψαρια που γεννανε σε κελυφη σαλιγκαριων και ειναι ωοτοκα;

Και παλι σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.

να εισαι καλα φιλε πανο.

δεν εχεις και τιποτα να δοκιμασεις με τη γεννηστρα, παρα να χασεις και αλλη μια γεννα.

οσο για το μπρικι ποτε δεν ξερεις. παντα χρησιμοποιουσα καινουρια "απλυτα" μεσα για τις αλλαγες.

δε θα μπορεις να ξερεις αν ηταν αυτο το foul ή οχι. για να εισαι σιγουρος μην το διακινδυνεψεις ξανα.

παντως πιασαμε το 99% των λογικων περιπτωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...