Jump to content

Καθαρισμός Φίλτρου


george hmmy

Καθαρισμός Φίλτρου  

360 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στο 100άκι ένα Εheim 2213,και το καθαρίζω όποτε έχει μιομένη ροή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά τι ακρβώς εννοείτε ότιτο καθαρίζετε με νερό ενυδρείου.Πως το κάνετε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι ακρβώς εννοείτε ότιτο καθαρίζετε με νερό ενυδρείου.Πως το κάνετε αυτό?

Οταν δεις οτι η ροη του φιλτρου σου μειωνεται πλενεις τα υλικα του φιλτρου με νερο απο το

ενυδρειο οταν κανεις αλλαγη νερου.Βεβαια για να εχεις μια ποιο ολοκληρωμενη απαντηση

πρεπει να μας πεις τι φιλτρο εχεις και τι υλικα φιλτραρισματος εχει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεις οτι η ροη του φιλτρου σου μειωνεται πλενεις τα υλικα του φιλτρου με νερο απο το

ενυδρειο οταν κανεις αλλαγη νερου.Βεβαια για να εχεις μια ποιο ολοκληρωμενη απαντηση

πρεπει να μας πεις τι φιλτρο εχεις και τι υλικα φιλτραρισματος εχει μεσα.

to eheim 2080 με το υλικό του έχω.Αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως πλένετε το φίλτρο με νερό ενυδρείου.Βάζετε σ μια κούπα νερό από το ενυδρείο κ βουτάτε το υλικό μέσα?

Link to comment
Share on other sites

to eheim 2080 με το υλικό του έχω.Αλλά εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως πλένετε το φίλτρο με νερό ενυδρείου.Βάζετε σ μια κούπα νερό από το ενυδρείο κ βουτάτε το υλικό μέσα?

Κουπα?

Τσαι θα πιεις? :thumbup:

Σε κουβα ή λεκανη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

τελοσπάντων αυτό σ' ενόχλησε???αυτή είναι δηλ. η διαδικασία?βούτηγμα στον κουβά?Αυτό το νερό δηλ. δε βρωμίζει?

Link to comment
Share on other sites

τελοσπάντων αυτό σ' ενόχλησε???αυτή είναι δηλ. η διαδικασία?βούτηγμα στον κουβά?Αυτό το νερό δηλ. δε βρωμίζει?

Συγνωμη με το χιουμορ μου αν σε προσεβαλα. :thumbup:

Λοιπον, το νερο αυτο που βγαζεις στον κουβα απο το ενυδρειο κατα την αλλαγη νερου, δεν σε νοιαζει αν βρωμιζει γιατι μετα απλα το πετας :thumbup:

Μη σπαμαρουμε ομως αλλο εδω, αν εχεις αποριες με το φιλτρο σου ανοιξε ενα νεο θεμα :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μια φορά κάθε 6 μήνες. Όποτε δηλαδή πέφτη η ροή. Ελεγχο όμως για νιτρικά κάνω συχνά. Κι αν χρειάζεται μια φορά το μήνα ή το δίμηνο αλλαγή νερού.

(πάω να ψηφίσω στη ψηφοφορία και μου λέει "Δεν μπορείτε να ψηφίσετεσε αυτή την ψηφοφορία", γιατί?)

Έγινε επεξεργασία - Lsamaras
Link to comment
Share on other sites

μήπως πάτησες α δεις τα αποτελέσματα πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(πάω να ψηφίσω στη ψηφοφορία και μου λέει "Δεν μπορείτε να ψηφίσετεσε αυτή την ψηφοφορία", γιατί?)

Πρέπει να είσαι μέλος με δικαίωμα ψήφου...

Δηλαδή 20+ δημοσιεύσεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

εχω 2 2217 καθε 2 μηνες τον υαλοβαμβακα και φοσφεικ και καθε 5 τον 6αμηνο ανθρακα στο ενα και καθε 6αμηνο στο βιολογικο ανοιγμα και καθαρισμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω 2 2217 καθε 2 μηνες τον υαλοβαμβακα και φοσφεικ και καθε 5 τον 6αμηνο ανθρακα στο ενα και καθε 6αμηνο στο βιολογικο ανοιγμα και καθαρισμα

Ανθρακα καθε ποτε αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

..στο 60 λιτρο μου εχω φιλτρο για πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο οποτε ισσως να μην χρειαστει να το καθαρισω στο εγγυς μελον

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικο τετρα εχ1200 σε 100λιτρα με κερακικο μακαρονι το οποιο θα αλλαχτει με σιποραξ βιομπαλες σφουγγαρι και υαλοβαμβακα ενυδρειου.Αρχικα το καθαριζα καθε 1.5 μηνα αλλα τωρα θα το καθαριζω 2 φορες το χρονο :excl:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανθρακα καθε ποτε αλλαγη?

Συγνωμη τωρα ειδα την ερωτηση ανθρακας 6αμηνος αλλαγη καθε 4η' 5 μηνες εξαρταται και απο την ρωη του φιλτρου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Να ρωτήσω κάτι? Η αυξημένη παρουσία νιτρωδών και αμμωνίας δικαιολογείται αν έχω να καθαρίσω το φίλτρο 2 χρόνια? Καθαρίζω μόνο τα μηχανικά. Τα βιολογικά και τον εσωτερικο χώρο του φιλτρου δεν τον εχω καθαρίσει ποτε.

Αν καθαρίσω τα βιολογικά (σφαίρες και κεραμικά) λέτε να αποκτήσει το φίλτρο την δυναμική του να τρώει αμμωνία και νιτρώδη ή πρέπει να προσθέσω λίγα κεραμικα?

Τον τελεύταίο μήνα τα νιτρώδη είναι 0,02 απο 0 που ήταν 2 χρόνια και η αμμωνία 0,5 απο 0.

Ευχαριστώ πολύ.

Έγινε επεξεργασία - manolis1978
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργειο θέμα οπότε θα τοποθετήσω την ερώτηση μου εδώ. Αν οι mods κρίνουν ότι η θέση του είναι αλλού ας το μεταφέρουν.

Μπορεί η βιολογία σε ένα φίλτρο να παραμείνει ζωντανό για 5-10μέρες χωρίς να λειτουργήσει το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

στο 60λτ ενυδρειο μ μεε ζοοτοκα και μονομαχους δεν το καθαριζω συχνα μονο οταν μ ρουφαγε κανενα ψαρι η καμια γεννα η αν μπουκονε απο κανενα σαλιγκαρι αλλα απο τοτε που βεικα τροπο με ενα ανεξιδοτο συρματακι πολυ μικροσκοπικεσ τρυπεσ και το φραξα δν το εχω ξανακαθαρισειποτε γενικα το ενυδρειακι μ τελευτεεσ βδομαδουλες εχει μοναξιες γτ λοιπο απο το σπιτι 1,5 μηνα εχω βεβαια ταιστρα και αρκετα μεγαλητερο φιλτρο και στελνω καποιον καθε βδοαμδα και συμπληρωνει νερο και ρειχνει μια ματια..αλλα σε καμια βδομαδουλα θα το εχω εδω και θα το προσεχω σαν τα ματια μ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι το να τηρείς μια ρουτίνα και να γράφεις ίσως (για τους ξεχασιάρηδες) κάποια τυπικά πράγματα που πρέπει να γίνονται (καθαρισμοί, αλλαγές νερού, λίπανση) βοηθούν στο να εξασφαλίζεις μια ισορροπία.

Το βιολογικό υλικό δεν το πειράζω, τον υαλοβάμβακα αλλαγή όταν χρειαστεί, με κάθε αλλαγή νερού έλεγχος.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση μιασ και μιλαμε για φιλτρα εγω εχω σε 60λτ ενυδρειο fluval 205 με τα υλικα του αλλα μου ειχαν πει οτι μετα απο καποιο διαστημα θα πρεπει να αλαξω καποιο υλικο αλλα δν ξερω ποιο ακριβωσ κι τι ποσοτητα..

το φιλτρο δουλευει 6 μηνες

Έγινε επεξεργασία - pepos
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση μιασ και μιλαμε για φιλτρα εγω εχω σε 60λτ ενυδρειο fluval 205 με τα υλικα του αλλα μου ειχαν πει οτι μετα απο καποιο διαστημα θα πρεπει να αλαξω καποιο υλικο αλλα δν ξερω ποιο ακριβωσ κι τι ποσοτητα..

το φιλτρο δουλευει 6 μηνες

Ας μιλήσουν και οι πιο έμπειροι, απ' όσο ξέρω εγώ το βιολογικό υλικό δεν το πειράζουμε ποτέ. Άλλοι αναφέρουν αλλαγή το μισό. Ο άνθρακας να αφαιρείται μετά από 5-6 μήνες και τα σφουγγάρια ξέπλυμα με νερό ενυδρείου όταν έχουν μαζέψει πολλή βρωμιά (φαντάζομαι και το υλικό θα θέλει).

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

να κανω μια ερωτηση μιασ και μιλαμε για φιλτρα εγω εχω σε 60λτ ενυδρειο fluval 205 με τα υλικα του αλλα μου ειχαν πει οτι μετα απο καποιο διαστημα θα πρεπει να αλαξω καποιο υλικο αλλα δν ξερω ποιο ακριβωσ κι τι ποσοτητα..

το φιλτρο δουλευει 6 μηνες

Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή στα υλικά σου ακόμα..απλά κοίτα να καθαρίζεις το φίλτρο σου,μόνο αυτό..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λοιπόν πέρασε ο ένας μήνας που τρέχει το ενυδρείο και είπα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Μετα απο ένα μήνα και κάτι που τρέχει το eheim 2032 στο 60λιτρο μου και μετά απο 2 βδομάδες σχεδόν που έχει ψαράκια και 4 με τα σαλιγγαράκια πιστεύεται οτι είναι αναγκαίο να το καθαρίσω;

Να αρχίσω να μπαίνω στις ρουτίνες αυτές;

Αν ναι έχω κάποιες απορίες

- το μηχανικό φίλτρο(μπλε σφουγγάρι) το καθαρίζω με νερό ενυδρείου απλά το ζουπάω ελαφρά μέσα

- τον υαλοβάμβακα (άσπρο) πρέπει να τον αλλάξω; Το είχα ανοίξει πριν 2 βδομάδες και ήταν μαύρο. Η απλά να τον πλύνω και αυτόν;

-και τώρα... το βιολογικό υλικό (substrat pro-μπαλίτσες) να τις πλύνω; και αν πως; Βγάζω όλον τον κάδο και τον βουτάω μέσα στο νερό αλλαγής; βγάζω τις μπαλίτσες με τα χέρια και τις ξεπλένω;

-Τέλος... ο κάδος του φίλτρου έχει μέσα νερό. Κάτω Κάτω. Αυτό το νερό το αδειάζουμε έτσι ώστε να καθαρίσουμε και τον κάδο απο πιθανές πετρούλες η τίποτα άλλο; Μιας και αυτό με το που θα το κλεισω θα πάρει νερο. Ή δεν το πειράζουμε καθόλου;

Οτι μπορείτε παιδιά στον αρχάριο.... :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πέρασε ο ένας μήνας που τρέχει το ενυδρείο και είπα να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Μετα απο ένα μήνα και κάτι που τρέχει το eheim 2032 στο 60λιτρο μου και μετά απο 2 βδομάδες σχεδόν που έχει ψαράκια και 4 με τα σαλιγγαράκια πιστεύεται οτι είναι αναγκαίο να το καθαρίσω;

Να αρχίσω να μπαίνω στις ρουτίνες αυτές; Ναι να αρχισεις!

Αν ναι έχω κάποιες απορίες

- το μηχανικό φίλτρο(μπλε σφουγγάρι) το καθαρίζω με νερό ενυδρείου απλά το ζουπάω ελαφρά μέσα Το βουτας μεσα, το κουνας νευρικα μερικες φορες και ειναι ετοιμο!

- τον υαλοβάμβακα (άσπρο) πρέπει να τον αλλάξω; Το είχα ανοίξει πριν 2 βδομάδες και ήταν μαύρο. Η απλά να τον πλύνω και αυτόν; Το αλαζεις απαραιτητος, δεν το καθαριζεις! Το ιδανικοτερο θα ηταν καθε εβδομαδα με της αλλαγες σου!

-και τώρα... το βιολογικό υλικό (substrat pro-μπαλίτσες) να τις πλύνω; και αν πως; Βγάζω όλον τον κάδο και τον βουτάω μέσα στο νερό αλλαγής; βγάζω τις μπαλίτσες με τα χέρια και τις ξεπλένω; Αυτα δεν τα πειραζεις καθολου! Αραια και που βγαζεις το καλαθι και του κανεις μια εμβαπτιση σε νερο ενυδρειου να φυγουν τα χοντρα!

-Τέλος... ο κάδος του φίλτρου έχει μέσα νερό. Κάτω Κάτω. Αυτό το νερό το αδειάζουμε έτσι ώστε να καθαρίσουμε και τον κάδο απο πιθανές πετρούλες η τίποτα άλλο; Μιας και αυτό με το που θα το κλεισω θα πάρει νερο. Ή δεν το πειράζουμε καθόλου; Αστο ακομα να οριμασει καλα το ενυδρειο σου και μετα! Καθε 4-6 μηνες ειναι καλα για αυτο!

Οτι μπορείτε παιδιά στον αρχάριο.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...