Jump to content

Περίεργο "bug" Στο Ενυδρείο


Recommended Posts

Παιδιά σήμερα πήρα από συνφορουμίτη μια ποσότητα moss και την έβαλα στο ενυδρείο μου σε μία πέτρα. Ανακάλυψα μέχρι τώρα 2 ζωύφια να περπατάνε πάνω στην moss ίδια με αυτά που βρίσκουμε στο χώμα, αυτά που γίνονται "μπαλίτσες" γκρι όταν τα ακουμπάς με τα πολλά πόδια (σαν αυτό στην φωτογραφία), σε μέγεθος περίπου 2-3mm, λευκά, σχεδόν διάφανα. Τα έβγαλα αλλά δεν σκέφτηκα να τα βγάλω φωτογραφία.

Ξέρει κανένας τι είναι αυτά και αν κινδυνεύω;

Ευχαριστώ

post-23292-0-38692000-1366577492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σήμερα πήρα από συνφορουμίτη μια ποσότητα moss και την έβαλα στο ενυδρείο μου σε μία πέτρα. Ανακάλυψα μέχρι τώρα 2 ζωύφια να περπατάνε πάνω στην moss ίδια με αυτά που βρίσκουμε στο χώμα, αυτά που γίνονται "μπαλίτσες" γκρι όταν τα ακουμπάς με τα πολλά πόδια (σαν αυτό στην φωτογραφία), σε μέγεθος περίπου 2-3mm, λευκά, σχεδόν διάφανα. Τα έβγαλα αλλά δεν σκέφτηκα να τα βγάλω φωτογραφία.

Ξέρει κανένας τι είναι αυτά και αν κινδυνεύω;

Ευχαριστώ

attachicon.gifinsconmind3.jpg

Δέν νομίζω να ήταν κάτι επικίνδυνο....μιά φωτό θα βοηθούσε....η moss που πήρες μήπως ήταν καλλιεργημένη εκτός νερού?

Link to comment
Share on other sites

όχι, την είχε στο ενυδρείο του..ήταν μία τούφα τεράστια, σαν μπάλα βόλει και μέσα μόνο γαρίδες είχε και σαλιγκάρια. αν βρω άλλο θα το βγάλω φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σε λευκο! Παντως δεν ειδα αλλο σημερα...αλλα ειχα περιεργεια πως βρεθηκε και τι μπορει να κανει

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στο google για "freshwater isopod".

Ανάλογα με το είδος μπορεί να είναι επικίνδυνο για οργανισμούς,χωρίς να θέλω να σε τρομάξω.

ρίξε μια ματιά κι εδώ: https://www.google.gr/search?q=asellidae&client=firefox-a&hs=9j3&rls=org.mozilla:el:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=4Jd1Uej9C4jatAbi0YDoCw&ved=0CDUQsAQ&biw=1366&bih=604

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...