Jump to content

ερωησεις για το φως και αναγνωρισεις.


kosmidis

Recommended Posts

Λοιπον εχουμε και λεμε αρχισα με 2 Τ8 arcadia 60 cm marine blue & white απο 25w η καθε μια . ο ζοανθιας δεν ηταν και πολη καλα αλλα μετα εγιανε... ;) . μετα εβαλα ενα κοκκινο παλη μαλακο (φωτο) και μου ηπαν να βαλω και αλλο φ ω ς. τωρα ειμαι με Τ8 αλλα + 3 και με χρονοδιακοπτες οι οποιες πανε καπος ετσι:

18w arcadia marine blue 60cm kai anabei 12:30 mexri 24:30

?w arcadia marine white 60cm '' '' 12:45 '' 24:15

25w sera blue sky royal 75cm 12.000k

25w arcadia marine white 75cm 9.500k anaboyn mazi 13:00 mexri 24:00

απο μετρησεις ολα ειναι πολη καλα:ΝΟ2- ΝΟ3. =0. CA=420. PO4=0. amonia=0. πυκνοτητα 1023. Μg:ηταν 800 πριν 10 μερες. μου τελειωσε το test. GH:>16*d kh: 3*d.

Απο το skimer εβγαλα 70ml thn κυριακη 4. και σημερα 30ml.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ. :D

ΣΤΗΝ 1 και 2 το προβλημα. σαλιγκαρι 3 και 7 ειναι μεσογειου το 7 απεβιωσε. στην 4 τι ειναι αυτο; εχω (5 με 6 τετοια).και στην 8;

post-2404-1170875225_thumb.jpg

post-2404-1170875376_thumb.jpg

post-2404-1170875484_thumb.jpg

post-2404-1170875563_thumb.jpg

post-2404-1170875600_thumb.jpg

post-2404-1170875633_thumb.jpg

post-2404-1170875678_thumb.jpg

post-2404-1170875735_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kosmidis
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους οργανισμούς, το 4 είναι κάποιο σκουλήκι από αυτά που συνοδεύουν το βράχο. Τα χρώματά του δεν τα έχω ξαναδεί. Πρόκειται για Μεσογειακό?

Το σαρκόφυτο, έχει πρόβλημα. Πρόσεξε, μήπως το τρώει κάποιος ασύμβατος οργανισμός. Αν όχι, πιθανά να οφείλεται σε παράσιτο ή βακτηρίδιο. Μια μεγαλύτερη ροή επάνω του και προσθήκη Ιωδίνης, πιστεύω πως θα βοηθήσει.

Το slug, ήταν αναμενόμενο να πεθάνει. Για το σαλιγκάρι έχω επιφυλάξεις σχετικά με τη συμπεριφορά του με τα άλλα είδη σαλιγκαριών αλλά και με τα κοράλλια.

Στη φωτογραφία με το κόκκινο σχηματισμό, έχω την εντύπωση πως πρόκειται για σπόγγο. Είναι λογικό να υποστρέφει σταδιακά μέχρι να νεκρωθεί, αφού οι απαιτήσεις του δε καλύπτονται από το σύστημά σου.

Ο τελευταίος οργανισμός δεν διακρίνεται καλά στη φωτογραφία. Πιθανά να πρόκειται για κάποιο γυμνοβράγχιο.

Link to comment
Share on other sites

Το slug, ήταν αναμενόμενο να πεθάνει. Για το σαλιγκάρι έχω επιφυλάξεις σχετικά με τη συμπεριφορά του με τα άλλα είδη σαλιγκαριών αλλά και με τα κοράλλια.

Γιατι αυτό?

Εχω και εγώ το μικρό sea slug το οποίο έχει φτάσει πλέον τα 2cm και η κεραία του που είχε

κοπεί ξανάφτιαξε! Το δικό μου φάινεται να πηγάινει καλα ;)

Μήπως όμως το μέλον του είναι δύσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα από αυτά τα είδη, όπως και το συγκεκριμένο, τρέφονται με μικρούς οργανισμούς. Στα συνήθη συστήματα δεν υπάρχει επάρκεια τροφής για να τα διατηρήσει, με αποτέλεσμα να υποστρέφουν-μικραίνουν και να χάνονται.

Βέβαια, υπάρχουν και αλγοβόρα, τα οποία έχουν καλύτερη τύχη.

Στη φωτογραφία Νο 6, είναι ένα είδος μακροάλγης Caulerpa.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους οργανισμούς, το 4 είναι κάποιο σκουλήκι από αυτά που συνοδεύουν το βράχο. Τα χρώματά του δεν τα έχω ξαναδεί. Πρόκειται για Μεσογειακό?

Το σαρκόφυτο, έχει πρόβλημα. Πρόσεξε, μήπως το τρώει κάποιος ασύμβατος οργανισμός. Αν όχι, πιθανά να οφείλεται σε παράσιτο ή βακτηρίδιο. Μια μεγαλύτερη ροή επάνω του και προσθήκη Ιωδίνης, πιστεύω πως θα βοηθήσει.

Το slug, ήταν αναμενόμενο να πεθάνει. Για το σαλιγκάρι έχω επιφυλάξεις σχετικά με τη συμπεριφορά του με τα άλλα είδη σαλιγκαριών αλλά και με τα κοράλλια.

Στη φωτογραφία με το κόκκινο σχηματισμό, έχω την εντύπωση πως πρόκειται για σπόγγο. Είναι λογικό να υποστρέφει σταδιακά μέχρι να νεκρωθεί, αφού οι απαιτήσεις του δε καλύπτονται από το σύστημά σου.

Ο τελευταίος οργανισμός δεν διακρίνεται καλά στη φωτογραφία. Πιθανά να πρόκειται για κάποιο γυμνοβράγχιο.

το 4 μαλλον δεν ειναι εκτος και αν σε μια αλλαγη νερου που ειχα κανει το καλοκαιρι απο θαλασσα το τσιμπισα απο εκει αλλα νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
post-2404-1172949645_thumb.jpgτο καινουργιο καπακι γιατι το δικο του εκανε μπουμ!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παρέμεινες σε Τ8 ε? Γιατί αφού μπήκες σε διαδικασία αλλαγής του φωτιστικού???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...