Jump to content

βοηθεια για rams..


jkaram

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους..θελω να ζητησω τη συμβουλη σας πανω σε θεμα σχετικα με τα rams..εχω 4 rams σε 56L κοινωνικο..

ειχα 2 (αρσενικα προφανως) γιατι κυνηγουσαν συνεχεια το ενα στο αλλο..απο το μαγαζι που τα πηρα μου ειπαν να προσθεσω και 2 ακομα (θηλυκα) για να ηρεμησουν..το αποτελεσμα:τα πρωτα την πεφτουν συχνα στα καινουργια..δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι θηλυκα..το ενα μερικες φορες απανταει στις μονομαχιες,οι οποιες περιοριζονται μεν σε σπρωξιματα και λιγο κηνυγητο αλλα νομιζω οτι επιρρεαζουν την ψυχολογια ολων των ψαριων..

την συμβουλη σου τη χρειαζομαι στο εξης:επειδη αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει δυνατοτητα για αλλο ενυδρειο,σκεφτομαι να δωσω μερικα..να κρατησω 2??η μηπως 1??θα ειναι επιθετικο το ενα μονο του προς αλλα ειδη?τα ειδη που φιλοξενουνται στο ενυδρειο μου φενονται στην υπογραφη μου.

συγγνωμη αν σας ζαλισα..σας ευχαριστω προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο που περιγράφεις (λίτρα και άλλα ψάρια), εγώ τουλάχιστον, δεν θα έβαζα ζευγάρι ραμιρέζι. Γιατί αν γεννήσουν, όταν θα βγούνε τα μικρά είναι τόσο μικρός ο χώρος που τα υπόλοιπα ψάρια θα κακοπεράσουν από τους γονείς. Εάν θέλεις να κάνεις και να δεις την αναπαραγωγή των ραμιρέζι - για μένα τουλάχιστον - αφιέρωσε στο ζευγάρι όλο το ενυδρείο και πραγματικά θα χαρείς όλη τη διαδικασία, τη συμπεριφορά τους και το μεγάλωμα των μωρών, αν όλα πάνε καλά που φυσικά στο εύχομαι ολόψυχα.

Σε άλλη περίπτωση - για μένα πάντα - άσε το πολύ τα δύο μέσα (κατά προτίμηση τις θηλυκιές, αν είναι θηλυκιές) και τα άλλα δώστα. Εχω κρατήσει 2 αρσενικά ραμιρέζι σε 50λιτρο ενυδρείο (μαζί με 5 otocinclus) και πίστεψέ με δεν είναι ότι καλύτερο για τα ψάρια. Δύο αρσενικά μαζί χρειάζονται περισσότερο χώρο. Γιατί μην ξεχνάς ότι είναι κιχλίδες και είναι εδαφικά ψάρια, έτσι δεν υπάρχει λόγος να τα βάζουμε να ζουν σε λάθος συνθήκες, αναγκάζοντάς τα να έχουν συμπεριφορές που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε (για το καλό τους πάντα). Τελικά κατάλαβα το λάθος μου και τα χώρισα. Εκεί που μονίμως το ένα (το ασθενέστερο) ήταν σχεδόν πάντα "στη γωνία" (σε όλα τα επίπεδα της καθημερινότητάς τους) με ξεθωριασμένα χρώματα και μαζεμένα τα πτερύγια, έλα τώρα να τον δεις! Ενας φανταχτερός κούκλος!

Σου προτείνω λοιπόν να κρατήσεις το ένα ψάρι μόνο, που από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον (συμβίωση με 5 otocinclus) δεν είναι καθόλου επιθετικό. Μέχρι να μπορέσεις κάποια στιγμή να του δώσεις τον κατάλληλο χώρο και σύντροφο, ώστε να το ζευγαρώσεις κιόλας.

Τώρα, σχετικά με τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις μέσα, νομίζω στα είπα στο άλλο ποστ...

Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι και αν επιλέξεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο που περιγράφεις (λίτρα και άλλα ψάρια), εγώ τουλάχιστον, δεν θα έβαζα ζευγάρι ραμιρέζι. Γιατί αν γεννήσουν, όταν θα βγούνε τα μικρά είναι τόσο μικρός ο χώρος που τα υπόλοιπα ψάρια θα κακοπεράσουν από τους γονείς. Εάν θέλεις να κάνεις και να δεις την αναπαραγωγή των ραμιρέζι - για μένα τουλάχιστον - αφιέρωσε στο ζευγάρι όλο το ενυδρείο και πραγματικά θα χαρείς όλη τη διαδικασία, τη συμπεριφορά τους και το μεγάλωμα των μωρών, αν όλα πάνε καλά που φυσικά στο εύχομαι ολόψυχα.

Σε άλλη περίπτωση - για μένα πάντα - άσε το πολύ τα δύο μέσα (κατά προτίμηση τις θηλυκιές, αν είναι θηλυκιές) και τα άλλα δώστα. Εχω κρατήσει 2 αρσενικά ραμιρέζι σε 50λιτρο ενυδρείο (μαζί με 5 otocinclus) και πίστεψέ με δεν είναι ότι καλύτερο για τα ψάρια. Δύο αρσενικά μαζί χρειάζονται περισσότερο χώρο. Γιατί μην ξεχνάς ότι είναι κιχλίδες και είναι εδαφικά ψάρια, έτσι δεν υπάρχει λόγος να τα βάζουμε να ζουν σε λάθος συνθήκες, αναγκάζοντάς τα να έχουν συμπεριφορές που θα μπορούσαμε να αποφύγουμε (για το καλό τους πάντα). Τελικά κατάλαβα το λάθος μου και τα χώρισα. Εκεί που μονίμως το ένα (το ασθενέστερο) ήταν σχεδόν πάντα "στη γωνία" (σε όλα τα επίπεδα της καθημερινότητάς τους) με ξεθωριασμένα χρώματα και μαζεμένα τα πτερύγια, έλα τώρα να τον δεις! Ενας φανταχτερός κούκλος!

Σου προτείνω λοιπόν να κρατήσεις το ένα ψάρι μόνο, που από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον (συμβίωση με 5 otocinclus) δεν είναι καθόλου επιθετικό. Μέχρι να μπορέσεις κάποια στιγμή να του δώσεις τον κατάλληλο χώρο και σύντροφο, ώστε να το ζευγαρώσεις κιόλας.

Τώρα, σχετικά με τα υπόλοιπα ψάρια που έχεις μέσα, νομίζω στα είπα στο άλλο ποστ...

Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι και αν επιλέξεις. :D

σε ευχαριστω (ακομη μια φορα) για τις συμβουλες σου και για το ενδιαφερον σου..με βοηθησες πολυ και μαλλον θα κρατησω το ενα.χαιρομαι που βρισκομαι σε ενα χωρο με ατομα που βοηθαν τους πιο απειρους να μαθαινουν και να διωρθώνουν λαθη που κανουν στην αρχη της πορειας τους..και παλι ευχαριστω!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...