Jump to content

Recommended Posts

Αυτά που έβαλες δεν τα ξέρω... αυτό είναι ένα που κάνει

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Equilibrium.html

Για CRS υπάρχουν ειδικά, στα έγραψαν... και ναι είναι ακριβά. Οι γαρίδες αυτές απαιτούν αρκετό χρόνο και χρήμα.

το PH - 7.4 είναι πολύ και το TDS - 37 λίγο.

Το τούλι δεν κάνει κάτι παρόμοιο με τα σφουγγάρια των αεροφιλτρων, απλά προστατεύει ως ένα βαθμό. Τα σφουγγάρια των αεροφιλτρων είναι ιδανικά για γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτά που έβαλες δεν τα ξέρω... αυτό είναι ένα που κάνει

http://www.seachem.com/Products/product_pages/Equilibrium.html

Για CRS υπάρχουν ειδικά, στα έγραψαν... και ναι είναι ακριβά. Οι γαρίδες αυτές απαιτούν αρκετό χρόνο και χρήμα.

το PH - 7.4 είναι πολύ και το TDS - 37 λίγο.

Το τούλι δεν κάνει κάτι παρόμοιο με τα σφουγγάρια των αεροφιλτρων, απλά προστατεύει ως ένα βαθμό. Τα σφουγγάρια των αεροφιλτρων είναι ιδανικά για γαρίδες.

οκ θα το ψάξω

τελικα δεν θα ασχοληθώ με τις crs

θα ασχοληθώ με τις sakura τις yellow τις malaya και μπορεί και με τις tiger τις απλές

Γιάννη είχες μήπως ποτέ malaya ή tiger

Link to comment
Share on other sites

Sakura και yellow υβριδιζουν Χρηστο.

Οι tiger δεν νομιζω οτι εχουν πολλες διαφορες απο τις crs,στο ειπα και πιο πανω,οι γαριδες του γεννους caridina εχουν ιδιες απαιτησεις..

Link to comment
Share on other sites

μα έτσι και αλλιώς δεν θα μπουν μαζί οι sakura με τις yellow αφού το έλεγε και στον πινάκα υβριδισμού στην ενότητα

οπότε ξεχνάμε τις tiger

αλλά δεν υπάρχει θέμα να μπουν οι sakoura ή οι yellow με τις malaya

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά και οι malaya είναι caridina

αλλά από ότι είχα ψάξει δεν είναι τόσο ευαίσθητες όσο οι άλλες caridina

δεν ξέρω εάν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη είχες μήπως ποτέ malaya ή tiger

Χρήστο είχα ένα διάστημα tiger. Νομίζω πως είναι μια καλή επιλογή για κάποιον που θα βάλει πρώτη φορά του γεννους caridina. Οι απλές είναι σχετικά φτηνές και ευκολα να τις βρεις και στην Ελλάδα. Εφαρμόζεις ότι θα εφάρμοζες εάν είχες CRS μια και είναι η ίδια γαρίδα, δεν είναι εύκολη αλλά απλά ‘‘αντέχει‘‘ περισσότερο και γιαυτό είναι όπως έγραψα μια καλή επιλογή για αρχή σε αυτό το γένος. Είναι και πολύ όμορφη γαρίδα. Τις είχα με Red Cherry.... στο τέλος οι Red Cherry κυριάρχισαν και οι tiger χάθηκαν.

Μalaya, βασικά Indian Zebra shrimp Caridina cf. babaulti είχα μαζί με Blue Pearl για 2 χρόνια. Καλη εμπειρία,αλλά της υπομονής στην αναπαραγωγή. Κάποιοι λένε ότι βγάζουν λάρβες. Εμένα μου αυγόνανε κανονικά και μετά από μήνες έβλεπα κάποιο μικρό. Έτσι υποθέτω πως ναι από τα αυγά βγαίνουν λάρβες και όχι γαριδούλες... αλλά δεν είμαι και 100% σύγουρος μια και τα μικρά ήταν υπερβολικά μικρά!!! Δες και εδώ

http://www.arizonainverts.com/articles/IndiaZebraDwarfShrimp.html

http://www.eliteinverts.com/babaulti-stripe-shrimp/

Link to comment
Share on other sites

θα τις δοκιμάσω τις tiger και τις malaya μόνο και μόνο για να αποκτήσω εμπειρία πάνω στις σχετικά μέτριες προς δύσκολες γαρίδες αλλά και πάλι τουλάχιστον για φέτος ή και παραπάνω δεν θα δοκιμάσω crs μέχρι να σιγουρευτώ ότι θα μπορέσω να τις κρατήσω

και επίσης όταν πάρω αντίστροφη όσμωση και tds meter σε κανένα μήνα δηλαδή θα δοκιμάσω το Seachem Equilibrium να δω και τι μετρήσεις θα μου βγάλει για να συνεχίσω αν είναι με τις tiger και τις malaya

Link to comment
Share on other sites

καθώς έψαχνα διάφορα φόρουμ πληροφορίες για τις γαρίδες που θα πάρω είδα ότι όλοι προτιμούν sponge filters και σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα συμβατικά μου έχω με αυτά αλλά η βιολογία του νερού μπορεί να στηριχθεί εκεί ;; μπορεί να μπει siporax mini σε αυτά τα φίλτρα ;; θα υπάρχει η απαραίτητη οξυγόνωση και κυκλοφορία για τα φυτά και τις γαρίδες ;;

Link to comment
Share on other sites

μπορούν να μπουν και τα 2 μαζί και το αεροφιλτρο και το κανονικό

Link to comment
Share on other sites

Aερόφιλτρο αν έχεις αρκετά φυτά δεν υπάρχει λόγος να βάλεις, τουλάχιστον για το θέμα της οξυγόνωσης.

Για το sponge filter τώρα δεν είμαι 100% σίγουρη, έχω την εντύπωση οτι είναι μόνο το σφουγγάρι, και τα βακτήρια αναπτύσσονται εκει μέσα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το διατύπωσα εγώ σωστά εννοούσα μπορώ να βάλω sponge filter και ένα κανονικό φίλτρο με spray bar

με το αεροφίλτρο εννοούσα το sponge filter *

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσαρμόσεις στην εισαγωγή του φίλτρου το τμήμα με τα σφουγκάρια από το αερόφιλτρο (αποσπάτε) και να χαμηλώσεις την ροή για να μην μπουκόνουν.

Link to comment
Share on other sites

να (ντύσω) δηλαδή το κανονικό φίλτρο με σφουγγάρι από έξω

Link to comment
Share on other sites

και 2 φώτο από κάθε ενυδρείο post-14047-0-07538300-1368294650_thumb.jpg post-14047-0-45921900-1368294659_thumb.jpgpost-14047-0-85853200-1368294654_thumb.jpgpost-14047-0-99075100-1368294664_thumb.jpg

δεν τελείωσα ακόμα περιμένω από βδομάδα java fern java moss caboba caroliniana και Hygrophila Polysperma

τις cryptocoryne wendtii λέτε να τις βγάλω γιατί τα φύλλα τούς δεν είναι ίσια γιατί τα είχα τα φυτά σε μια λεκάνη για 2 μέρες και έγιναν κάπως παράξενα τα φύλλα

πως σας φαίνεται μέχρι στιγμής

και έχω και ένα ακόμα 20αλιτρο υπό κατασκευή σαν φυτώριο

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

Η κρυπτοκορίνη θα στρώσει με τον καιρό, μην σε ανυσηχεί. Μια σημείωση μονο για το συγκεκριμένο φυτό, σε μελλοντικά κλαδέματα να την κλαδεύεις έξω απο το ενυδρείο και όχι μέσα γιατί πολλές το φυτό αυτό εκκρίνει κάποιους χυμούς που μπορεί να βλάψουν τις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

οκ

αλλά όταν θα την βγάζω την κλαδεύω αλλά μετά για να την ξαναφυτέψω θα πρέπει να κόβω πάλι τις ρίζες

Link to comment
Share on other sites

Η κρυπτοκορίνη θα στρώσει με τον καιρό, μην σε ανυσηχεί. Μια σημείωση μονο για το συγκεκριμένο φυτό, σε μελλοντικά κλαδέματα να την κλαδεύεις έξω απο το ενυδρείο και όχι μέσα γιατί πολλές το φυτό αυτό εκκρίνει κάποιους χυμούς που μπορεί να βλάψουν τις γαρίδες.

Αυτο το εχω ξανακουσει αλλα στο δικο μου ενυδρειο εχω κλαδεψει απειρες φορες και εχω ξεπατωσει και κρυπτοκορινες ακομα και τις ριζες τους και οι γαριδες μου δεν επαθαν τιποτα.Βεβαια αυτο συμβαινει οπως μου ειπαν λογο οτι εχω σκληρο νερο(βρυσης) και εκει τα πραγματα ειναι διαφορετικα,στο μαλακο νερο νερο υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος διαβασμένος μποστανάς θα μπορούσε να βοηθήσει και να βρει το λινκ με την κουβέντα αυτή, ειναι 2-3 χρονων περίπου.

Εξαρτάται πέρα από το νερό και απο την κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα φύλλα και το φυτό. Ένα ξεραμένο καφετί φύλλο άν το κόψουμε πιθανόν να μην υπάρξει πρόβλημα γιατί ήδη τα εσωτερικά του αγγεία υπολειτουργούν και δεν μεταφέρουν χυμούς. Αν πας να κόψεις κορμό όμως και πετύχεις κἀποιο μεγάλο αγγείο, το φυτό το θεωρεί μεγάλη απειλή και στέλνει στο σημείο εκείνο κάποια συμπλέγματα κυρίως πρωτεϊνών για να κλείσει πιο γρήγορα η πληγή. Αυτοί οι χυμοί είναι που έχει αναφερθεί πως είναι βλαβεροί. Αν δεν κάνω λάθος, μέσα στο ενυδρείο φαίνονται κάπως σαν ημιδιάφανο και κιτρινωπό υγρό.

Φυσικά όταν μιλάμε για 100 λίτρα ενυδρείο η ποσοτητα που παράγεται είναι μηδαμινή, στα 20lt όμως ενδέχεται να προκαλέσει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος διαβασμένος μποστανάς θα μπορούσε να βοηθήσει και να βρει το λινκ με την κουβέντα αυτή, ειναι 2-3 χρονων περίπου.

Εξαρτάται πέρα από το νερό και απο την κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα φύλλα και το φυτό. Ένα ξεραμένο καφετί φύλλο άν το κόψουμε πιθανόν να μην υπάρξει πρόβλημα γιατί ήδη τα εσωτερικά του αγγεία υπολειτουργούν και δεν μεταφέρουν χυμούς. Αν πας να κόψεις κορμό όμως και πετύχεις κἀποιο μεγάλο αγγείο, το φυτό το θεωρεί μεγάλη απειλή και στέλνει στο σημείο εκείνο κάποια συμπλέγματα κυρίως πρωτεϊνών για να κλείσει πιο γρήγορα η πληγή. Αυτοί οι χυμοί είναι που έχει αναφερθεί πως είναι βλαβεροί. Αν δεν κάνω λάθος, μέσα στο ενυδρείο φαίνονται κάπως σαν ημιδιάφανο και κιτρινωπό υγρό.

Φυσικά όταν μιλάμε για 100 λίτρα ενυδρείο η ποσοτητα που παράγεται είναι μηδαμινή, στα 20lt όμως ενδέχεται να προκαλέσει πρόβλημα.

Το ενυδρειο μου ειναι 40 λιτρα και τα φυτα που εκοψα ειναι υγειη και εκοψα αρκετα φυλλα.Απο το ιδιο ενυδρειο ξεπατωσα ολοκλητο φυτο κοβοντας τον κορμο και τις ριζες για να το δωσω σε εναν φιλο απο εδω.Δεν εχασα καμια γαριδα,μιλαω για cherry.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και ένα update μετά από 1 μήνα

το πρώτο post-14047-0-24381600-1371471777_thumb.jpg

το δεύτερο post-14047-0-48242800-1371471663_thumb.jpg

και το ( φυτώριο ) όπου μέσα μπήκαν τα πρώτα κλαδέματα και τώρα μπορώ να τροφοδοτήσω ολόκληρο pet shop post-14047-0-55533000-1371471626_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια

το φυτο που εχεις και στα 2 ενυδρεια δεξια ειναι java fern?

αν ειναι πρεπει να την δεσεις καπου

ή να την βαλεις στο πυθμενα

αλλα οι ριζες δεν πρεπει να καλυφθουν απο το υποστρωμα

γιατι θα σαπισει

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο και τα 2 μου φαινονται ιδια ρε φιλε...

δεν ειναι ιδια οι πετρες ειναι διαφορετικες

και στο ενα τα φυτα εχουν αναπτυχθει πιο πολυ

:lmao::lmao::lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο και τα 2 μου φαινονται ιδια ρε φιλε...

σχεδόν ίδια είναι με πολύ μικρές διάφορες δεν το σχεδίασα έτσι αλλά μου άρεσε σαν αποτέλεσμα

Πολυ ωραια

το φυτο που εχεις και στα 2 ενυδρεια δεξια ειναι java fern?

αν ειναι πρεπει να την δεσεις καπου

ή να την βαλεις στο πυθμενα

αλλα οι ριζες δεν πρεπει να καλυφθουν απο το υποστρωμα

γιατι θα σαπισει

ναι java fern είναι και είναι δεμένη πάνω σε πέτρα από την πρώτη μέρα και οι ρίζες δεν ακουμπάνε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...