Jump to content

pseudotropheus demasoni


In the pond

Recommended Posts

Γειά και πάλι!

Απευθύνομαι στους πολύ έμπειρους του είδους.

Το ενυδρείο έχει στηθεί και περιμένει σε λίγες μέρες τους ένοικους!!!

Χθές όμως από μια επίσκεψη μου στο κατάστημα είδα τα pseudotropheus demasoni

παιδιά δεν παίζονται!!! Αυτά θέλω!

Στα 220 λίτρα ενυδρείο που έχω είναι δυνατόν να χωρέσουν:

3 pseudotropheus demasoni

3 LABIDOCHROMIS CAERULEUS

3 Gephyrochromis acei

1 Sinodhontis

Ξέρω ότι ίσως να είναι πολλά αλλά τι νομίζεται εσείς?

Το σίγουρο είναι ότι θέλω οπωσδήποτε τα demasoni

Link to comment
Share on other sites

Pseudotropheus acei και όχι Gephyrochromis acei

Μοιάζουν αλλά δεν είναι τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Γειά και πάλι!

Απευθύνομαι στους πολύ έμπειρους του είδους.

Το ενυδρείο έχει στηθεί και περιμένει σε λίγες μέρες τους ένοικους!!!

Χθές όμως από μια επίσκεψη μου στο κατάστημα είδα τα pseudotropheus demasoni

παιδιά δεν παίζονται!!! Αυτά θέλω!

Στα 220 λίτρα ενυδρείο που έχω είναι δυνατόν να χωρέσουν:

3 pseudotropheus demasoni

3 LABIDOCHROMIS CAERULEUS

3 Gephyrochromis acei

1 Sinodhontis

Ξέρω ότι ίσως να είναι πολλά αλλά τι νομίζεται εσείς?

Το σίγουρο είναι ότι θέλω οπωσδήποτε τα demasoni

πολυ ομορφες επιλογες.

οφειλω ομως να επαναληφθω δυστυχως.

η γνωμη μου ειναι πως για φρεσκοστρωμενο ενυδρειο ειναι πολλα τα 10 ψαρια. μπορεις να ανεβασεις μια φωτο να δουμε και το setup? παιζει το ρολο του.

παντως αν τα εβαζα σταδιακα θα εβαζα τα demasoni τελευταια. και αυτο γιατι οντας με διαφορα τα πιο επιθετικα πρεπει να ειναι αυτα οι "ψαρουκλες" και τα αλλα οι "παλιοι".

αν γινει το αντιθετο τα demasoni θα ειναι "οι παλιοι" και τα υπολοιπα οι πιθανον "μακαριτες" ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε malawi.

Τότε θα ξεκινήσω με 3 κίτρινα, 3 γαλάζια και 1 synodontis

και δύο μήνες αργότερα με demassoni!

Θα είναι οκ?

Εκτιμώ πάρα πολύ την γνώμη σας γι'αυτό ίσως και την τηρήσω. Όσον αφορά τα μικράκια στο μέλλον θα δούμε!

ειλικρινά όμως θα ήθελα πάρα πολύ αυτά τα είδη σε αυτό το ενυδρείο μου. Θα επιζήσουν? Όσον αφορά το setup του ενυδρείου θα στείλω σε αυτό το θέμα απόψε ή αύριο κάποιες φώτο. Το καλό όμως με το ενυδρείο μου είναι το ότι έχει όψη και στις δύο πλευρές και οι βράχοι το χωρίζουν κάπως στη μέση κατά μίκος έτσι δημιουργήθηκαν τέσσερεις γωνιές!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το στημένο ενυδρείο. Το βασικό του πλεονέκτημα είναι το ότι έχει ακριβώς την ίδια διαρύθμηση και στις δύο πλευρές. Έχω τοποθετήσει όπως είπατε πολλές πέτρες με πολλές πολλές κρυψώνες!! ;) Τόσες που δεν ξέρω αν θα βλέπω τα ψάρια καθόλου. Όσον αφορα φυτά, είμαι στο 50/50 και δεν ξέρω αν θα βάλω ή όχι.

Τώρα για ψάρια μέσα είμαι εντελώς μα εντελώς χαμένος δεν ξέρω!!! Μου αρέσουν τόσα πολλά και όμως δεν θέλω να βάλω τόσα που να βασανίζονται. Όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω καλά.

1 synodontis?

4 Acei?

4 lab. cae.?

δέν ξέρω!!

Στο κατάστημα που πάω λένε πολλά! τόσα που δεν τους πιστεύω πια. (όσων αφορά την ποσότητα των ψαριών)

Η μέρα που θα μπούν μέσα φτάνει και με αγχώνει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το στημένο ενυδρείο. Το βασικό του πλεονέκτημα είναι το ότι έχει ακριβώς την ίδια διαρύθμηση και στις δύο πλευρές. Έχω τοποθετήσει όπως είπατε πολλές πέτρες με πολλές πολλές κρυψώνες!! :thumbup: Τόσες που δεν ξέρω αν θα βλέπω τα ψάρια καθόλου. Όσον αφορα φυτά, είμαι στο 50/50 και δεν ξέρω αν θα βάλω ή όχι.

Τώρα για ψάρια μέσα είμαι εντελώς μα εντελώς χαμένος δεν ξέρω!!! Μου αρέσουν τόσα πολλά και όμως δεν θέλω να βάλω τόσα που να βασανίζονται. Όταν κάνω κάτι θέλω να το κάνω καλά.

1 synodontis?

4 Acei?

4 lab. cae.?

δέν ξέρω!!

Στο κατάστημα που πάω λένε πολλά! τόσα που δεν τους πιστεύω πια. (όσων αφορά την ποσότητα των ψαριών)

Η μέρα που θα μπούν μέσα φτάνει και με αγχώνει!

Φιλε μου μην αγχωνεσε. Οι κιχλιδες που θελεις να βαλεις στο ενυδρειο σου ειναι μια χαρα. Θα προτεινα να βαλεις και τα demasoni και να μην σε αγχωνει αυτο. Απλα προχωρα σε αγορα παραπανω αριθμου demasoni απο 3. Γνωμη μου ειναι να βαλεις 5-6 κοματια, γιατι εαν πας να βαλεις μετα, θα τα κυνηγησουν και θα τα στρεσσαρουν τοσο πολυ που μπορει να τα σκοτωσουν κιολας τα παλιοτερα.

Προσεξε ποιον synodonti θα βαλεις στο νερο σου. Αρκετοι της οικογενειας εχουν την "αδυναμια" να τρωνε τα μικρα το βραδυ που κοιμουνται στις σχισμες και αυτο ειναι κατι που ειδικα σε ενυδρειο με αφρικανες ειναι θεμα. Μια απο τις μαγειες με τις αφρικανες ειναι τα μικρα, γιατι να το χασεις?

Οι κρυψωνες στο ενυδρειο σου ειναι καλες. Απλα προσεξε να ειναι και σταθερες γιατι σκαβουν λιγακι....

Θα σου ελεγα να προχωρησεις στις αγορες σου και να βαλεις τελευταια τα demasoni. Αλλα ειναι υπεροχα ψαρακια και ειναι κριμα να μην τα βαλεις αφου τα ηθελες τοσο. Δεν ειναι και τοσο μαυρα τα πραγματα, απλα ειναι θεμα και λιγο αγνοιας. Εαν δεν ξερεις πως και ποσα θα βαλεις στο ενυδρειο θα εχεις προβληματα φυσικα. Εαν ομως πας με υπομονη θα χαρεις το ενυδρειο σου και οταν κιολας γεννησουν, σε βλεπω χαζομπαμπα!! Οπως ειμαμε. Υπομονη. ;)

Για οτι αλλο θες ρωτα. :D

Link to comment
Share on other sites

Άν και έχω βάλει στο ενυδρείο μου ασβεστολιθικές πέτρες εδώ και μια βδομάδα, το PH δεν έχει αλλάξει καθόλου 7.5. Μήπως αυτό θα συμβεί αργότερα ή αυτό να με ανυσηχεί?

Μου έχουν συστήσει αν τελικά βάλω φυτά annubias αντέχουν αυτά τα φυτά σε ψηλό PH? Αν αποφασίσω τελικά να βάλω κάποια φυτά, πόσο πριν απο τα ψάρια πρέπει να γίνει?

Αν δεν βρώ τελικά (διότι πουθενά δεν είδα) τον synodontis Djassae τί άλλο καθαριστή μπορώ?

Για την ώρα αυτά είναι ερωτήματα που αντιμετωπίζω.

Link to comment
Share on other sites

Άν και έχω βάλει στο ενυδρείο μου ασβεστολιθικές πέτρες εδώ και μια βδομάδα, το PH δεν έχει αλλάξει καθόλου 7.5. Μήπως αυτό θα συμβεί αργότερα ή αυτό να με ανυσηχεί?

Μου έχουν συστήσει αν τελικά βάλω φυτά annubias αντέχουν αυτά τα φυτά σε ψηλό PH? Αν αποφασίσω τελικά να βάλω κάποια φυτά, πόσο πριν απο τα ψάρια πρέπει να γίνει?

Αν δεν βρώ τελικά (διότι πουθενά δεν είδα) τον synodontis Djassae τί άλλο καθαριστή μπορώ?

Για την ώρα αυτά είναι ερωτήματα που αντιμετωπίζω.

Μιλαμε για πετρες κοινες δικες μας? Ή αγορασμενες ειδικες? Ετσι και αλλιως κατα την δικη μου γνωμη δεν προκειται να δεις διαφορα, και εαν δεις θα ειναι αστεια. Το ΡΗ θα το αλλαξεις με προσθεση μαγειρικης σοδας. Θα ανεβασεις το ΚΗ σου και εστι θα σου ανεβει το ΡΗ. Απαραιτητη βεβαια η καλη οξυγωνωση και κυκλοφορια νερου για αυτα τα ψαρια.

Οι anubia ειναι μια χαρα φυτα για τις αφρικανες. Αντεχουν και αργα αλλα σταθερα ανπτυσονται.Ενω οι αφρικανες δεν τις πολυενοχλουν εως δεν τις πειραζουν καθολου. Τα φυτα τα βαζεις οποτε θελεις, απλα με προσοχη για να μην στρεσσαρεις τα ψαρια οταν ελθει εκεινη η ωρα.

Κατα την δικη μου γνωμη, καλο ειναι εαν θελεις να δεις γονο στην πορεια να προσεξεις παρα πολυ ποιο synodonti θα βαλεις. Για να μη σου πω να μην βαλεις καθολου. Συνηθως ειναι νευρικο ψαρι αλλα δεν πειραζει αλλα ψαρακια. Οταν ομως καποιο το πειραξει η στρεσσαριστει πολυ, τοτε ειναι ικανος να σου κανει μεγαλη ζημια σε οποιο ψαρι χτυπησει, αφου εχει ενα δοντι που κανει ζημια!

Ειχες γραψει πριν αυτο

"Τότε θα ξεκινήσω με 3 κίτρινα, 3 γαλάζια και 1 synodontis

και δύο μήνες αργότερα με demassoni!"

Ετσι ακριβως προχωρα με τις mbuna απλα με παραπανω απο 5 demasoni. Οσο για τον sinodonti σου ειπα πριν τι παιζει. Δικη σου η αποφαση.

Οσο αφορα καποιες αποριες σχετικα π.χ. με το ΡΗ. Στα αρθρα θα βρεις πολλες πληροφοριες που θα σε βοηθησουν να προχωρησεις σε καλυτερες κινησεις και να φερεις το ενυδρειο σου εκει που θες.

Απλα να πω και κατι που ειναι μια ταχτικη κινηση που κανουν ποιο εμπειροι χομπιστες με αυτες τις κιχλιδες. Βαζουν στο εξωτερικο φιλτρο σπασμενο κοραλι σχετικα χοντρο και σιγα σιγα αυτο λιωνει και ετσι κραταει αρκετα καλα το buffer στο ολο συστημα.

Θα ηθελα ομως πριν απο την αποφαση σου για τα ψαρακια να ξερω τις τωρινες τιμες και το στησιμο του ενυδρειου σου. Φιλτρα, ροη, φωτισμος κτλ. Θα μπορεσουμε να σου πουμε περισοτερα και ποιο εγκυρα πραγματα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου ο κατάλογος της sera "οδηγός πως να στήσετε το ενυδρείο σας" Σε μια σελίδα μέσα αναφέρει την χρήση κάποιων υγρών στο νέο ενυδρείο, όπως το sera nitrivec και ότι ελιναι δυνατόν η τοποθέτηση ψαριών σε ένα 24ωρο. Είναι αυτό δυνατόν? Δεν θα το κάνω στα σιγουρα απλά μαθαίνουμε εμείς οι αρχάριοι!!!

Link to comment
Share on other sites

...Είναι αυτό δυνατόν?...

Οχι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι. ;)

Το ξέρω! Όμως είναι αρκετά δυνατό να το γράφουν στα βιβλιαράκια που παίρνουν κυρίως οι αρχάριοι!

Σαν και μένα δηλαδή!!!! :D

Παιδιά αν δεν είχα και σας καταλάβατε τι θα είχα κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχάριοι είναι οι καλύτεροι πελάτες τους. Ετσι, κάνουν ότι μπορούν για να τους ξεζουμίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχάριοι είναι οι καλύτεροι πελάτες τους. Ετσι, κάνουν ότι μπορούν για να τους ξεζουμίσουν...

Δίκαιο έχεις! Άλλο που με απασχολούσε ήταν η ποσότητα των ψαριών στο ενυδρείο. Αυτοί μου έλεγαν πάντα τα διπλάσια από το site. Δεν πίστευα και πολύ ομως γιατί έχω λίμνη στην αυλή 1000> λίτρα. Ο σωστός αριθμός των ψαριών που μπορώ να βάλω μέσα είναι 15. Για φαντάσου!

Link to comment
Share on other sites

οφειλω ομως να επαναληφθω δυστυχως.

η γνωμη μου ειναι πως για φρεσκοστρωμενο ενυδρειο ειναι πολλα τα 10 ψαρια.

παντως αν τα εβαζα σταδιακα θα εβαζα τα demasoni τελευταια. και αυτο γιατι οντας με διαφορα τα πιο επιθετικα πρεπει να ειναι αυτα οι "ψαρουκλες" και τα αλλα οι "παλιοι".

Όταν λέω την σύνθεση αυτή δεν εννοώ φυσικά ότι θα τα βάλω όλα μαζί και ειδικά τώρα. Όλα θα γίνουν σε βάθος χρόνου.

π.χ.

4 lapidochromis caeruleus με 1 Synothontis Djassae Μετά από ένα μήνα στρώσιμο.

Μετά 4 Pseudotropheus Acei ένα μήνα αργότερα και

4 Pseudotropheus Demassoni ακόμα πιο αργά.

Όλα θα γίνουν σε διάστημα 3 μηνών. Είναι οκ?

Όσον αφορα για το PH μου στο ενυδρείο, μια εβδομάδα έχει περάσει και ακόμα είναι χαμηλό. Έχω εγκαταστήσει από την αρχή τις πέτρες (Ασβεστολιθικός Ψαμμίτης) ΄Τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου ο κατάλογος της sera "οδηγός πως να στήσετε το ενυδρείο σας" Σε μια σελίδα μέσα αναφέρει την χρήση κάποιων υγρών στο νέο ενυδρείο, όπως το sera nitrivec και ότι ελιναι δυνατόν η τοποθέτηση ψαριών σε ένα 24ωρο. Είναι αυτό δυνατόν? Δεν θα το κάνω στα σιγουρα απλά μαθαίνουμε εμείς οι αρχάριοι!!!

Στα αμερικάνικα forum, το μόνο από αυτά τα ζουμια στρωσίματος που δέχονται ότι κάνει ΚΑΠΟΙΑ δουλεια είναι το biospira (δεν θυμάμαι τώρα ποιας εταιρίας είναι) και βέβαια με πολύ αργή και σταδιακή προσθήκη ψαριών.

Γενικά πάντως οι χομπίστες θεωρούν ότι αυτά τα υλικά δεν κάνουν σοβαρή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την γνωμη μου με την οποια εμπειρία μου, μια που έχω περασει απο το στησιμο ανάλογου ενυδρείου.

Θα έλεγα να βαλεις μόνο δύο είδη ψαριών. Και εφόσον σου αρεσουν τα demasoni θα σου πρότεινα να βάλεις αρχικά 4 labidochromis και στη συνεχεια 8-10 demasoni ολα μαζι. Βαλε καλυτερα 10 και αν δεις κανενα χοντρο τσαμπουκα βγαλε ένα απο τα δυο.Εγω όσες φορες εχω δοκιμασει να κρατησω μικρο αριθμό demasoni (κάτω από 6) παντα εχω διαμαχες και θανατους.

Επίσης κατα τη γνωμη μου δεν χρειάζεται ψάρι-καθαριστης. Απλά τάιζε λίγο λιγο κάθε φορά και δεν θα προλαβαίνει να πεσει κάτω τίποτα. Που και που κανε και μια σκουπα στην αμμο. Ο synodontis Njassae μεγαλώνει πάρα πολύ και πολύ γρήγορα. Και με βεβαιότητα σου λέω ότι δεν θα δεις ποτε μικρά. Στο λέω επειδή είχα στο ενυδρείο μου , έβλεπα θυληκιές μπουκωμένες αλλά ποτέ ψαράκια. Τελικα τους εβγαλα και γεμίσαμε μικρά.

Οσον αφορα τα φυτά. Οι αφρικάνες τρώνε τα πάντα. Εχω δοκιμάσει Valisneria gigantea αλλά και anubiες (nana και barteri) αλλά μόλις μεγαλώνανε τα ψάρια λίγο τα τσάκιζαν. Δεν αφήναν ποτέ νέο τρυφερο φυλαράκι να μεγαλώσει. Ως αποτέλεσμα τα φυτα είχαν πάντα ασχημη οψη και τα εβγαλα. Δοκίμασε αν θέλεις , είναι πολύ,ομορφα αλλα μην εισαι και πολύ αισόδοξος.

Τέλος για τις παραμέτρους του νερού. Εδώ και 4 χρόνια που έχω αφρικάνες ακολουθώ πιστά την παρακάτω συνταγη. MCH Φτιάχνοντας το δικό σου μίγμα αλάτων

Ολα όσα χρειάζονται τα βρισκεις πολύ ευκολα στην Αθήνα ή μπορεις όπου και να είσαι να ζητησεις σε ένα φαρμακειο να στα φέρει. Ολα είναι πολύ φθηνά και θα έχεις πάντα ιδανικό νερό για τις αφρικάνες σου.

Για την ιστορία να σου πω ότι ξεκίνησα με τις αφρικάνες πριν απο 4 χρόνια με ένα ενυδρείο περίπου σαν το δικό σου και αφού άλλαξα πολλές συνθέσεις κατέληξα τώρα να έχω ένα ενυδρείο 400λτ με labidochromis, Acei και demasoni (ειδες σύμπτωση).

Αντε λοιπον καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία να σου πω ότι ξεκίνησα με τις αφρικάνες πριν απο 4 χρόνια με ένα ενυδρείο περίπου σαν το δικό σου και αφού άλλαξα πολλές συνθέσεις κατέληξα τώρα να έχω ένα ενυδρείο 400λτ με labidochromis, Acei και demasoni (ειδες σύμπτωση).

Ε, Καλά!!! Μιλάμε για πολύ ομορφο σύνολο, όσων αφορά τα 3 είδη που αναφέραμε! Να σας πώ και ένα παράδοξο που ακόμα προσπαθώ να καταλάβω!!! ;) Εδώ και μια εβδομάδα χρησιμοποιώ για την ανάλυση του νερού στικ της sera! Το αποτέλεστμα του ΡΗ πάντα στο 7.5. κόντεψα να σκάσω διότι έκανα ότι ήταν φυσικό γα να το ανεβάσω! Σήμερα και πριν μια ώρα συγκεκριμένα, πήρα υγρά για την ανάλυση. ΠΑΡΑΔΟΞΟ!!! :D ΠΑιδιά δεν θα το πιστέψετε!!! Δείχνει ΡΗ 9 Είναι δυνατόν?????

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν γιατί έκανες δυο απανωτά λάθη:

Και στικ Και Sera... ;)

Και τα δυο δεν φημίζονται για την αξιοπιστία τους, οπότε αθροιστικά καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν γιατί έκανες δυο απανωτά λάθη:

Και στικ Και Sera... ;)

Και τα δυο δεν φημίζονται για την αξιοπιστία τους, οπότε αθροιστικά καταλαβαίνεις...

Ευχαριστώ, όμως αυτό το κατάλαβα δεόντως!!!!!!

Τώρα όμως που το ΡΗ είναι 9 τί κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, όμως αυτό το κατάλαβα δεόντως!!!!!!

Τώρα όμως που το ΡΗ είναι 9 τί κάνω?

Tι εριξες και το εφτασες εκει? Τι ΚΗ καταρχην εχεις? Να τα βαλουμε σε μια ταξη γιατι και αυτη η μετρηση ειναι με επιφιλαξη...

Link to comment
Share on other sites

Tι εριξες και το εφτασες εκει? Τι ΚΗ καταρχην εχεις? Να τα βαλουμε σε μια ταξη γιατι και αυτη η μετρηση ειναι με επιφιλαξη...

Φίλε Discus δεν έβαλα οτιδήποτε άλλο από αυτά που έχουμε πεί! Μόνο ασβεστολιθικές πέτρες. Πολλές βέβαια.

Τώρα στο κατάστημα ρώτησα και μου είπαν ότι το νερό στην κύπρο έχει ΡΗ 8-8.5 δεν το ήξερα. Τώρα όμως τι κανω? Περιμένω και θα κατεβεί από μόνο του? Απόψε θα σας αναφέρω και τις υπόλοιπες μετρήσεις για περεταίρω συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Discus δεν έβαλα οτιδήποτε άλλο από αυτά που έχουμε πεί! Μόνο ασβεστολιθικές πέτρες. Πολλές βέβαια.

Τώρα στο κατάστημα ρώτησα και μου είπαν ότι το νερό στην κύπρο έχει ΡΗ 8-8.5 δεν το ήξερα. Τώρα όμως τι κανω? Περιμένω και θα κατεβεί από μόνο του? Απόψε θα σας αναφέρω και τις υπόλοιπες μετρήσεις για περεταίρω συζήτηση.

Με τετοιο νερο ουτε για αστειο να προσθεσεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΩΤΕ χημικο για να αλλαξεις τιμες, εαν πρωτα δεν κανεις εγκυρες μετρησεις μονος σου. Πρεπει να μετρησεις με υγρα τεστ να μας πεις τι ΚΗ και τι GH εχεις. Χωρις αυτα πως να σε βοηθησουμε? ;)

Link to comment
Share on other sites

Με τετοιο νερο ουτε για αστειο να προσθεσεις ΟΠΟΙΟΔΗΠΩΤΕ χημικο για να αλλαξεις τιμες, εαν πρωτα δεν κανεις εγκυρες μετρησεις μονος σου. Πρεπει να μετρησεις με υγρα τεστ να μας πεις τι ΚΗ και τι GH εχεις. Χωρις αυτα πως να σε βοηθησουμε? ;)

Ποιό υγρό τεστ είναι πιο αξιόπιστο?

Link to comment
Share on other sites

Της Α.Ρ.Ι. θεωρούνται από τα πιο αξιόπιστα...

Link to comment
Share on other sites

Της Α.Ρ.Ι. θεωρούνται από τα πιο αξιόπιστα...

Υπολογίζω ότι τελικά όλα θα είναι ανεβασμένα. Πές μου τώρα για να μην αγχώνομαι. Υπάρχει τρόπος να τα κατεβάσουμε όλα κάτω από τα ψηλά όρια ή θα πρέπει να πετάξουμε πέτρες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...